Jaki będzie weekend majowy 2013?
2013-04-29 11:30
![Jaki będzie weekend majowy 2013? [© Iakov Kalinin - Fotolia.com] Jaki będzie weekend majowy 2013?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/majowka/Jaki-bedzie-weekend-majowy-2013-116967-200x133crop.jpg)
Jaki będzie weekend majowy 2013? © Iakov Kalinin - Fotolia.com
Przeczytaj także: Weekend majowy jest potrzebny
Majówka na wyjeździeW tym roku wyjazd planuje ponad 40% osób – wynika z badania agencji Brainlab przeprowadzonego wśród polskich internautów. Najczęściej wybierają się w odwiedziny do rodziny lub znajomych (33%). Tylko 10% chce w majówkę wyjechać za granicę. Częściej są to osoby w wieku 18-24 lata (15%) oraz 40-59 lat (14%). Zdecydowanie rzadziej urlop zagranicą planują osoby w wieku 25-39 lat – jedynie 3% respondentów. Tak niski wynik może być związany z faktem, że zazwyczaj są to rodziny podróżujące z małymi dziećmi. Preferują więc bliższe i tańsze wyjazdy. Zwiedzanie okolicy w swoim miejscu zamieszkania deklaruje 17% badanych, a krótki urlop nad polskim morzem lub w górach 13%. Majówka to przede wszystkim czas dla rodziny i bliskich – tak twierdzi 63% osób planujących wyjazd razem z ukochaną osobą lub całą rodziną. Pomimo możliwości 9-dniowego urlopu przy trzech dniach wolnych w pracy, większość Polaków zdecyduje się na wyjazd pomiędzy 1 a 5 maja.
fot. Iakov Kalinin - Fotolia.com
Jaki będzie weekend majowy 2013?
W tym roku wyjazd planuje ponad 40% osób – wynika z badania agencji Brainlab przeprowadzonego wśród polskich internautów. Najczęściej wybierają się w odwiedziny do rodziny lub znajomych (33%). Tylko 10% chce w majówkę wyjechać za granicę.
Relaks czy praca?
Polacy równie często planują majówkę w domu. W tym roku deklaruje tak aż 45% badanych. Dla 38% z nich, głównym powodem spędzania długiego weekendu w domowym zaciszu jest brak funduszy na wyjazd. Chęć relaksu i lenistwa oraz spotkania z rodziną deklaruje 14% respondentów. Badanie pokazuje także, że 14% osób biorących udział w badaniu zamierza pracować. Najczęściej są to mężczyźni. – Często zdarza się, że dni wolne od pracy wykorzystujemy na nadrabianie zaległości. Powody takiego zachowania są różne, np. zbyt silne zaangażowanie w wykonywaną pracę, poczucie odpowiedzialności za niedokończone sprawy lub nacisk ze strony szefa. Nie bez znaczenia jest także rozwój technologii mobilnych, które sprawiają, że obecnie kontakt z firmą jest możliwy nawet podczas dalekich wyjazdów zagranicznych – mówi dr n. med. Jarosław Strzelec, ordynator Kliniki Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Inventiva w Tuszynie k. Łodzi. Z badań przeprowadzonych przez portal Praca.pl w 2011 roku wynika, że pod telefonem i mailem na urlopie był wtedy co piąty polski pracownik. Blisko połowa badanych dopuszczała kontakty służbowe, ale wyłącznie w sytuacjach kryzysowych. Tylko jedna trzecia Polaków „odłączyła wtyczkę” i nie kontaktowała się w ogóle z firmą. – Urlop spędzony przed komputerem nie pozwala na odpoczynek, zarówno fizyczny jak i psychiczny. Praca w czasie wolnym powoduje nasilenie stresu i zmęczenia, co w efekcie prowadzi do obniżenia satysfakcji zawodowej i wypalenia – dodaje dr Strzelec.
Wyniki badania dotyczącego planów Polaków na tegoroczną majówkę pokazują, że niezależnie czy spędzą ją podróżując czy relaksując się w domu, chcą otaczać się rodziną i bliskimi. Jednak niektórzy zamiast odpoczywać, będą nadrabiać zaległości w pracy. Eksperci uważają, że by zregenerować siły wystarczy kilka dni wytchnienia i „odcięcia” się od codziennych spraw. Najdłuższy weekend w roku to dobra okazja, by „naładować baterie”. Urlop jest przecież do odpoczywania, a nie do pracowania.
![Długi weekend majowy w 2012 i 2013 roku [© CandyBox Images - Fotolia.com] Długi weekend majowy w 2012 i 2013 roku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/majowka/Dlugi-weekend-majowy-w-2012-i-2013-roku-117057-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)