eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiatŚwiat: wydarzenia tygodnia 18/2013

Świat: wydarzenia tygodnia 18/2013

2013-05-04 21:58

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 17/2013

  • W końcu kwietnia OECD w opublikowało raport, w którym przedstawiło nowe, lepsze prognozy wzrostu dla Japonii. Eksperci organizacji przewidują, że japońska gospodarka będzie rosła o około 1,5 proc. rocznie w 2013 i 2014 roku. To prawie dwukrotnie lepiej niż w poprzednich prognozach, które przewidywały wzrost odpowiednio 0,7 proc. i 0,8 proc. PKB.
  • Według HSBC Holdings i Markit Economics Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w kwietniu 2013 roku 50,4 pkt. wobec 51,6 pkt. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.
  • Z raportu firmy ADP Employer Services wynika, że w firmach w USA przybyło w kwietniu 119 tys. miejsc pracy (a więc mniej, niż prognozowano). W marcu przybyło 131 tys. miejsc pracy.
  • Według Markit Economics, Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym wyniósł w kwietniu 2013 roku 52,1 pkt. (wobec 54,6 pkt miesiąc wcześniej).
  • Wśród wielu problemów unijnej Europy jednym z ważniejszych jest uchylanie się od płacenia podatków. Najbliższy szczyt unijnych przywódców (22 maja) będzie poświęcony walce z tą słabością unijnego systemu finansowego. W opinii przewodniczącego Rady Europejskiej Herman Van Rompuy "każdego roku tracimy w UE 1 bilion euro w wyniku uchylania się od płacenia podatków. Jest to równowarte całemu PKB Hiszpanii, albo całemu budżetowi Unii na siedem lat. Jego zdaniem państwa UE powinny wspólnie poszukiwać skutecznych rozwiązań, bo "jest to problem, który wykracza poza granice narodowe". Znaczącym krokiem w kierunku zapanowania nad problemem uchylania się od płacenia podatków jest informacja, że brytyjskie terytoria zamorskie, uchodzące za raje podatkowe, będą wymieniać informacje bankowe nie tylko z W. Brytanią, ale też z Francją, Niemcami, Włochami i Hiszpanią.
  • obserwatorzy światowych procesów gospodarczych zwracają uwagę na ostatnia decyzję Banku Japonii, który podjął decyzję o nielimitowanym skupie aktywów, co ma zakończyć 15-letni okres deflacji. Oznacza to, że jego zamiarem jest przez te zakupy wpompowanie w ciągu roku dużych ilości finansów do gospodarki. Mówi się, że chce on zwiększać o 637-744 mld USD ilość pieniądza w obiegu i w rezerwach bankowych. Zakłada się, że doprowadzi to wyjścia z deflacji i wzrostu cen (celem jest 2-procentowa inflacja), co w efekcie przyczyni się do nadania impulsu rozwojowego gospodarce.
  • Według komunikatu japońskiego Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu sprzedaż detaliczna w Japonii spadła w marcu 2013 r. o 1,4 proc. m/m, podczas gdy w lutym wzrosła o 1,7 proc. Licząc r/r sprzedaż spadła o 0,3 proc., po spadku w lutym o 2,2 proc.
  • Po kilku miesiącach badań i po przeprowadzonych testach amerykański Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA) formalnie zatwierdził certyfikat bezpieczeństwa dla samolotów Boeing 787 Dreamliner. Podobną decyzję podjął japoński ministet transportu Akihiro Ohta. Będą zabudowane będą nowe litowe akumulatory jonowe, które będą wyposażone w stalowe osłony ognioodporne, nowe też będą urządzenia ładujące oraz system wentylacyjny, automatycznie usuwający na zewnątrz samolotu dym i toksyczne opary. Na życzenie Japonii Dreamlinery będą posiadały system ciągłego pomiaru napięcia w akumulatorach podczas postoju na ziemi oraz maja być wszechstronnie przetestowane w powietrzu, zanim wznowią one normalne rejsy pasażerskie.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

OPINIA OECD O JAPOŃSKIEJ GOSPODARCE

W końcu kwietnia OECD w opublikowało raport, w którym przedstawiło nowe, lepsze niż dotąd prognozy wzrostu dla Japonii. Eksperci tej organizacji przewidują, że japońska gospodarka będzie rosła o około 1,5 proc. rocznie w 2013 i 2014 roku. To prawie dwukrotnie lepiej niż w poprzednich prognozach, które przewidywały wzrost odpowiednio 0,7 proc. i 0,8 proc. PKB. Czy to realne?...

Przez wiele lat Japonia była drugą gospodarka świata, a teraz jest trzecią. Ta zmiana nie jest tylko rezultatem dynamicznego rozwoju chińskiej gospodarki, ale też poważnych perturbacji w gospodarce japońskiej. Przyczyniła się też do tego nie najlepsza sytuacja w ciągu ostatnich, kryzysowych lat.

W ostatnich pięciu latach japońska gospodarka przeżyła dwa poważne wstrząsy. Pierwszym z nich był światowy kryzys finansowy w 2008 roku, a drugim było trzęsienie ziemi i awaria w elektrowni atomowej Fukushima po trzęsieniu ziemi i tsunami. W tych ostatnich 5 latach japońska gospodarka była też trzykrotnie w recesji. Głównym problemem Japonii jest dziś nieustannie rosnący dług publiczny, który obecnie wynosi ok. 220 proc. PKB. Nie można też zapominać, że deficyt budżetowy w 2012 r. wyniósł ok. 10 proc. PKB...

Eksperci OECD uważają, że Japonia potrzebuje teraz zdecydowanej i długotrwałej konsolidacji finansów, a jej celem jest przywrócenie równowagi fiskalnej.

Uważają jednak, że nadmierne oszczędności i zbyt duże ciecia wydatków obniżą dynamikę wzrostu gospodarczego i uczynią konsolidację znacznie trudniejszą. Ich zdaniem wyjście z deflacji i zwiększanie potencjału wzrostu będzie kluczem do uniknięcia zagrożeń w japońskich finansach.

OECD wypowiedziało się pozytywnie o ogłoszonej przez rząd trzystopniowej strategii rządu, która ma przyczynić się do ożywienia w japońskiej gospodarce.

Szczegóły strategii mającej wprowadzić ożywienie w japońskiej gospodarce mają być ogłoszone w połowie roku i ma ona połączyć: odważną politykę monetarną, z elastyczną polityką fiskalną i strategią rozwoju gospodarczego.

OECD uważa, że Japonia powinna podnieść podatek konsumpcyjny (tamtejszy VAT) z 5 do 8 proc. w 2014 r. i do 10 proc. w 2015 r. Wskazuje też na potrzebę kontroli wzrostu wydatków publicznych. Mówiąc o nadaniu japońskiej gospodarce skutecznego impulsu rozwojowego nie można zapominać, że poważny wpływ na finanse publiczne mają dziś i będą miały w przyszłości niekorzystne procesy demograficzne, a mówiąc precyzyjniej starzenie się społeczeństwa. Z tego powodu w ciągu ostatnich dwudziestu lat wydatki socjalne w Japonii wzrosły już z 11 do 22 proc. PKB.

Nowy rząd japoński zadeklarował gotowość do ekspansji gospodarczej, jednak ma on świadomość, że perspektywy jej wzrostu będą zależeć od reform, a mówi się tu o m.in. podnoszeniu podatków, cięciach deficytu i zmniejszeniu rekordowo wysokiego długu publicznego oraz o dążeniu do osiągnięcia celu inflacyjnego mając na uwadze osiągnięcie trwałego wzrostu gospodarczego.

Czołowe ośrodki analityczne zwróciły uwagę na ostatnie działania Banku Japonii, który podjął decyzję o nielimitowanym skupie aktywów, co ma zakończyć 15-letni okres deflacji. Oznacza to, że jego zamiarem jest przez te zakupy wpompowanie w ciągu roku dużych ilości pieniędzy do gospodarki. Mówi się, że chce on zwiększać nawet do 750 mld USD ilość pieniądza w obiegu i w rezerwach bankowych. Zakłada się, że doprowadzi to wyjścia z deflacji i wzrostu cen (celem jest 2-procentowa inflacja) i w efekcie przyczyni się do nadania impulsu rozwojowego gospodarce.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: