eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNastroje globalnych inwestorów 2013

Nastroje globalnych inwestorów 2013

2013-05-08 12:51

Nastroje globalnych inwestorów 2013

Polscy inwestorzy spodziewają się zarobić 10,3% w 2013 r. © tanatat - Fotolia.com

Według wyników globalnego badania nastrojów inwestorów przeprowadzonego dla Franklin Templeton, inwestorzy w Polsce z optymizmem prognozują realizację swych celów finansowych, licząc głównie na rynki azjatyckie i polskie.

Przeczytaj także: Nastroje globalnych inwestorów 2012

Pod wpływem kryzysu finansowego oraz obaw przed spowolnieniem gospodarczym, polscy inwestorzy stali się bardziej konserwatywni. Inwestorów, którzy planują w 2013 r. realizować ostrożniejszą strategię, jest w Polsce trzykrotnie więcej niż tych, którzy chcą zacząć inwestować bardziej agresywnie. 88% respondentów trzyma swój kapitał na rachunkach oszczędnościowych, lokatach terminowych lub rachunkach rynku pieniężnego. Po serii obniżek stóp procentowych (o 150 punktów bazowych w okresie od maja 2012 r. do marca 2013 r.), wg Narodowego Bank Polskiego, średnie oprocentowanie nowych lokat (zakładanych na okres od 6 miesięcy do 1 roku) spadło do 4,1% per annum.

Pomimo takich warunków, przeważająca większość polskich inwestorów deklaruje „bardzo optymistyczne” lub „optymistyczne” (79%) prognozy dotyczące osiągnięcia zakładanych przez nich celów finansowych. Respondenci spodziewają się rocznych stóp zwrotu z inwestycji w 2013 r. na poziomie 10,3% (dwukrotnie przewyższającym średnie oprocentowanie lokat bankowych). Priorytetowe cele polskich inwestorów na ten rok to kupno nowego domu (31%), oszczędzanie na emeryturę (22%), inne cele inwestycyjne (22%) oraz gromadzenie środków na nieprzewidziane sytuacje (13%).

Choć większość ankietowanych (55%) wyraża pesymizm, niepokój i/lub sceptycyzm, jeżeli chodzi o perspektywy rysujące się przed rynkami akcji w 2013 r., inwestorzy uważają jednocześnie, że najwyższe zwroty z inwestycji w akcje w bieżącym roku będzie można wypracować w Azji i w Polsce (odpowiednio 26% i 24%). Co więcej, według wyników ankiet, polscy inwestorzy są skłonni do zwiększenia ekspozycji na rynki światowe w ciągu najbliższych 10 lat. Główne powody, dla których inwestorzy unikają lokowania kapitału poza Polską, to brak wiedzy o innych rynkach (45%) oraz wpływ wahań kursów walut na wartość inwestycji (44%). Według wyników przeprowadzonego badania, 29% polskich inwestorów chce utrzymywać swe inwestycje na rynkach światowych w polskiej złotówce.

„Franklin Templeton Investments to nie tylko największa działająca w Polsce organizacja zarządzająca światowymi funduszami, ale także globalny lider mający oddziały w ponad 30 krajach i lokalnych analityków i przedstawicieli na całym świecie. Zapewniamy polskim inwestorom wiedzę i informacje na temat korzyści płynących z globalnego inwestowania” – powiedział Borno Janekovic, dyrektor ds. Europy Środkowo-Wschodniej we Franklin Templeton Investments.

„Staramy się łączyć nasze globalne kompetencje z lokalnymi potrzebami, dlatego polski oddział Franklin Templeton Investments wprowadził specjalne klasy tytułów uczestnictwa naszych najpopularniejszych funduszy, które są zabezpieczone przed zmianami kursu złotego” – powiedział Michał Staszkiewicz, dyrektor sprzedaży na Polskę we Franklin Templeton Investments.

Wyniki ankiety pokazały, ponadto, że lokalni inwestorzy niechętnie inwestują na polskim rynku z powodu możliwego wpływu kryzysu zadłużenia w strefie euro (44%), niskich stóp procentowych (38%) oraz polityki budżetowej rządu (38%).

fot. tanatat - Fotolia.com

Polscy inwestorzy spodziewają się zarobić 10,3% w 2013 r.

Przeważająca większość polskich inwestorów deklaruje „bardzo optymistyczne” lub „optymistyczne” (79%) prognozy dotyczące osiągnięcia zakładanych przez nich celów finansowych. Respondenci spodziewają się rocznych stóp zwrotu z inwestycji w 2013 r. na poziomie 10,3% (dwukrotnie przewyższającym średnie oprocentowanie lokat bankowych).


Wyniki badania globalnego

Choć ponad 60% ankietowanych inwestorów z całego świata wierzy, że w 2013 r. ich krajowe giełdy będą szły w górę, ryzyko nadal budzi wzmożone obawy. Ponadto, dwie trzecie inwestorów spodziewa się w 2013 r. najlepszych możliwości wśród akcji i instrumentów o stałym dochodzie poza ich krajowymi rynkami, co odzwierciedla rosnącą skłonność do globalnego inwestowania.

Inwestorzy z całego świata mają wyższe oczekiwania co do wyników rynków akcji w 2013 r.; dotyczy to, w szczególności, rynków wschodzących, na których 66% respondentów spodziewa się poprawy koniunktury (w porównaniu z 58% ankietowanych na rynkach rozwiniętych). Pomimo tego optymizmu, 57% ankietowanych planuje realizować w tym roku bardziej konserwatywną politykę inwestycyjną, a młodsi inwestorzy (w wieku 25-34 l.) zamierzają w większym stopniu interesować się instrumentami postrzeganymi jako „bezpieczniejsze”.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: