eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2013

Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2013

2013-05-09 10:51

Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2013

Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2013 © Photo-K - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Według szacunków IBnGR, w pierwszym kwartale 2013 roku tempo wzrostu produktu krajowego brutto w odniesieniu do analogicznego kwartału roku poprzedniego wyniosło 0,5 proc. Po raz kolejny nastąpiło zatem obniżenie tempa wzrostu gospodarczego - okres ten był piątym z kolei kwartałem, w którym dynamika gospodarcza była niższa niż trzy miesiące wcześniej. Tempo wzrostu PKB osiągnęło tym samym poziom najniższy od pierwszego kwartału 2009 roku, kiedy to wyniosło ono 0,4 proc. Uwzględniając czynniki sezonowe, tempo wzrostu PKB w pierwszych trzech miesiącach roku wyniosło 0,1 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału.

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2012

Głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale był popyt zagraniczny, a wkład popytu krajowego w tworzenie wartości dodanej w pierwszym kwartale był ujemny. Tempo wzrostu popytu krajowego Instytut szacuje na -0,6 proc. Był to już czwarty z kolei kwartalny spadek tej wielkości. Spośród składników popytu krajowego, najwyższą dynamiką w pierwszym kwartale odznaczało się spożycie indywidualne, czyli konsumpcja. Jej tempo wzrostu IBnGR szacuje na 0,5 proc. Spożycie ogółem wzrosło w tym czasie o 0,2 proc. Trzeci kwartał z rzędu obniżały się nakłady brutto na środki trwałe, czyli wydatki inwestycyjne. W okresie od stycznia do marca spadły one o 3,9 proc., co w pewnej mierze wiązać można z przedłużającą się zimową pogodą i wstrzymywaniem rozpoczęcia prac budowlanych. Nadmienić należy, że dla rocznej dynamiki nakładów inwestycyjnych pierwszy kwartał ma tradycyjnie najmniejsze znaczenie – w okresie tym realizowana jest najmniejsza część wydatków. Jednak bezwzględny spadek nakładów inwestycyjnych, przy obserwowanej już wcześniej niskiej stopie nakładów inwestycyjnych w gospodarce, stawiać może pod znakiem zapytania dynamiczny i stabilny wzrost gospodarczy w przyszłości.

W ujęciu sektorowym najszybciej rozwijającą się częścią gospodarki były w pierwszym kwartale usługi rynkowe. Tempo wzrostu wartości dodanej w usługach rynkowych w pierwszym kwartale 2013 roku kształtowało się, zdaniem IBnGR, na poziomie niższym od odnotowanego w całym 2012 roku i wyniosło 2,1 proc. Spadek wartości dodanej odnotowano zarówno w budownictwie, jak i w przemyśle, przy czym w budownictwie był on głębszy. Tempo wzrostu wartości dodanej w wyniosło w pierwszych trzech miesiącach roku -5,2 proc., a produkcja sprzedana budownictwa spadła o 15,1 proc. Złożyły się na to dwa czynniki: pierwszym były wspomniane wcześniej uwarunkowania pogodowe, jednak decydujące znaczenie miały czynniki średniookresowe – ograniczenie wolumenu dużych inwestycji infrastrukturalnych i dekoniunktura w budownictwie mieszkaniowym. Wartość dodana w przemyśle obniżyła się w omawianym okresie o 2,1 proc., a produkcja sprzedana przemysłu o 2,0 proc.

fot. Photo-K - Fotolia.com

Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2013

Według szacunków IBnGR, w pierwszym kwartale 2013 roku tempo wzrostu produktu krajowego brutto w odniesieniu do analogicznego kwartału roku poprzedniego wyniosło 0,5 proc. Po raz kolejny nastąpiło zatem obniżenie tempa wzrostu gospodarczego.


Tempo wzrostu eksportu (w ujęciu rachunków narodowych) było w pierwszych trzech miesiącach roku wyższe niż tempo wzrostu importu. W ocenie Instytutu, eksport wzrósł w tym czasie o 0,6 proc., a import spadł o 1,7 proc. Oznacza to poprawę salda handlowego Polski z zagranicą. Obrotom handlowym kraju sprzyjała nieznaczna deprecjacja kursu złotego względem euro, choć jej skala była na tyle niewielka, że jej realny wpływ na dynamikę handlu zagranicznego był niezauważalny. Poziom aprecjacji kursu złotego do dolara amerykańskiego był jeszcze mniejszy, mówić można zatem o względnej stabilizacji kursu w pierwszym kwartale.

fot. mat. prasowe

Stopa bezrobocia w Polsce

Stopa bezrobocia na koniec pierwszego kwartału wyniosła 14,3 proc. Oznacza to jej wzrost o 0,9 punktu procentowego w porównaniu z końcem 2012 roku oraz o 1 punkt procentowy w porównaniu z sytuacją sprzed roku.


Stopa bezrobocia na koniec pierwszego kwartału wyniosła 14,3 proc. Oznacza to jej wzrost o 0,9 punktu procentowego w porównaniu z końcem 2012 roku oraz o 1 punkt procentowy w porównaniu z sytuacją sprzed roku. Wzrost stopy bezrobocia tylko częściowo tłumaczyć można efektem zimowej sezonowości. W znaczącej mierze związany jest on z reakcją rynku pracy na pogorszenie koniunktury makroekonomicznej.

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: