eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2013

Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2013

2013-05-09 10:51

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2012


Wzrostowi stopy bezrobocia towarzyszył spadek liczby zatrudnionych w gospodarce. Według szacunków IBnGR wyniósł on w pierwszym kwartale 0,9 proc. Korzystną charakterystyką rynku pracy w pierwszych trzech miesiącach roku był wzrost dynamiki przeciętnego realnego wynagrodzenia brutto. Tempo wzrostu wynagrodzeń w tym okresie Instytut szacuje na 0,7 proc., co oznacza wyraźny jego wzrost w porównaniu z tempem obserwowanym w 2012 roku.

Średnie tempo wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych, czyli inflacja, wyniosło w okresie od stycznia do marca 1,3 proc., przy czym na koniec marca wyniosło ono 1,0 proc. (w skali roku). W pierwszym kwartale, w porównaniu z sytuacją sprzed roku, najbardziej wzrosły ceny żywności, napojów bezalkoholowych i alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych (o 2,7 proc.), wydatków edukacyjnych (również o 2,7 proc.) oraz wydatków na restauracje i hotele (o 2,6 proc.). Najbardziej spadły ceny odzieży i obuwia (o 5,1 proc.) oraz łączności (o 4,4 proc.).

Prognoza na lata 2013 – 2014

Prezentowana prognoza została opracowana przy następujących założeniach:
  • w roku 2013 nastąpi dalsze łagodzenie polityki monetarnej NBP,
  • tempo wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej w 2013 roku wyniesie około 0,0 procent, natomiast w 2014 roku wzrośnie do około 1,4 procent.

Tempo wzrostu produktu krajowego brutto w 2013 roku wyniesie w Polsce 1,2 proc., co oznacza, że będzie ono niższe niż w roku ubiegłym. Pod względem koniunktury gospodarczej zdecydowanie słabsze będzie pierwsze półrocze, w którym kwartalny wzrost PKB nie prze-kroczy poziomu 1 proc. W drugiej połowie roku oczekiwać można ożywienia w gospodarce – w trzecim kwartale tempo wzrostu gospodarczego wyniesie 1,5 proc., natomiast w czwartym 1,9 proc. Przyspieszenie wzrostu w drugiej połowie roku będzie wynikiem wyraźniejszego wzrostu spożycia oraz poprawy dynamiki eksportu. W 2014 roku koniunktura gospodarcza w Polsce będzie się nadal powoli poprawiać. Według prognozy Instytutu, tempo wzrostu PKB w przyszłym roku wyniesie 2,5 proc.

fot. mat. prasowe

Kwartalne tempo wzrostu PKB

Tempo wzrostu produktu krajowego brutto w 2013 roku wyniesie w Polsce 1,2 proc., co oznacza, że będzie ono niższe niż w roku ubiegłym.


Słaba koniunktura będzie widoczna we wszystkich najważniejszych sekcjach polskiej gospodarki. W 2013 roku wartość dodana w przemyśle zmniejszy się, według prognozy IBnGR, o 0,7 proc., przy czym w czwartym kwartale tendencja spadkowa odwróci się i wartość dodana zacznie rosnąć. Rok 2013 będzie bardzo trudny dla budownictwa – według prognozy Instytutu, wartość dodana w tym sektorze zmniejszy się o 1,4 proc., natomiast produkcja budowlano-montażowa spadnie o 3,0 proc. W sektorze budowlanym, podobnie jak w przemyśle, odwrócenia tendencji spadkowej także spodziewać się można najwcześniej w czwartym kwartale. Zdecydowanie lepsza sytuacja będzie miała miejsce w sektorze usług rynkowych, gdzie prognozowany wzrost wartości dodanej w 2013 roku wynosi 2,4 proc.

W 2014 roku koniunktura we wszystkich wymienionych sektorach będzie się poprawiać. Wartość dodana w usługach wzrośnie o 3,2 proc., w przemyśle o 1,9 proc., a w budownictwie o 2,0 proc.

Tempo wzrostu popytu krajowego w 2013 roku wyniesie 0,5 proc., czyli odwróci się tendencja spadkowa z roku ubiegłego. Według prognozy Instytutu, spożycie indywidualne wzrośnie w tym czasie o 1,2 proc., natomiast zmniejszy się (o 2,2 proc.) wartość nakładów brutto na środki trwałe. Spadek inwestycji w polskiej gospodarce wynikał będzie z utrzymujących się słabych nastrojów w sektorze przedsiębiorstw oraz z ograniczenia skali inwestycji infrastrukturalnych finansowanych ze środków publicznych. Ujemna dynamika inwestycji pozostawać będzie w 2013 roku istotną barierą wzrostu gospodarczego w Polsce.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: