eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2013

Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2013

2013-05-09 10:51

Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza w Polsce I kw. 2012


Według prognozy IBnGR, w 2014 roku nastąpi ożywienie popytu krajowego, który wzrośnie o 1,8 proc. Poprawa sytuacji na rynku pracy oraz lepsze nastroje w gospodarce przyczynią się zarówno do dalszego wzrostu spożycia, jak i odwrócenia negatywnych tendencji w kształtowaniu się popytu inwestycyjnego. Prognozowany wzrost spożycia indywidualnego w przyszłym roku wynosi 2,6 proc., natomiast nakładów brutto na środki trwałe 1,8 proc. Czynnikiem wpływającym na wzrost inwestycji będzie także konieczność odbudowy majątku trwałego w przedsiębiorstwach po sześciu kwartałach spadku inwestycji.

W latach 2013-2014 poważnym problemem polskiej gospodarki pozostawać będzie trudna sytuacja na rynku pracy. Według prognozy IBnGR, w bieżącym roku przeciętne zatrudnienie w gospodarce wzrośnie o 0,1 proc. a stopa rejestrowanego bezrobocia na koniec grudnia ukształtuje się na poziomie 14,1 proc., a więc wyraźnie powyżej ubiegłorocznego poziomu. W 2014 roku sytuacja na rynku pracy powinna się powoli poprawiać, co będzie efektem nieco szybszego wzrostu PKB w drugiej połowie 2013 roku. Według prognozy Instytutu, tempo wzrostu zatrudnienia w go-spodarce wyniesie 1,1 proc. Wyrazem lepszej sytuacji na rynku pracy będzie spadek stopy bezrobocia, która na koniec grudnia przyszłego roku wynieść powinna 13,1 proc. Lepsza sytuacja na rynku pracy spowoduje, że nieco szybciej zaczną rosnąć wynagrodzenia, których realne tempo wzrostu w przyszłym roku wyniesie 1,7 proc. wobec 0,9 proc. w roku 2013.

W ocenie Instytutu, w 2013 roku spodziewać się należy dalszego zmniejszania presji cenowej w gospodarce i spadku inflacji. Według prognozy IBnGR, średni poziom inflacji w polskiej gospodarce wyniesie w tym czasie 1,9 proc., a więc będzie wyraźnie niższy niż w roku poprzednim. Spadek inflacji będzie związany z niższym tempem wzrostu gospodarczego i mniejszym popytem w gospodarce. Niższa inflacja stworzy pole do kolejnych obniżek stóp procentowych banku centralnego. W 2014 roku prawdopodobny jest niewielki wzrost inflacji w Polsce, której średni poziom wyniesie, we-dług prognozy Instytutu, 2,9 proc. Inflacja nadal pozostawać będzie w dopuszczalnym korytarzu wahań wokół celu inflacyjnego NBP.

fot. mat. prasowe

Inflacja w Polsce

Według prognozy IBnGR, średni poziom inflacji w polskiej gospodarce wyniesie w tym czasie 1,9 proc., a więc będzie wyraźnie niższy niż w roku poprzednim.


Utrzymująca się słaba koniunktura gospodarcza w Unii Europejskiej będzie czynnikiem, który w latach 2013-2014 niekorzystnie wpływał będzie na sytuację gospodarczą w Polsce, szczególnie na wyniki przemysłu. Sytuacja ta znajdzie także swoje odzwierciedlenie w wynikach handlu za-granicznego. Według prognozy IBnGR, w roku 2013 tempo wzrostu eksportu w Polsce wyniesie 1,0 proc., natomiast import w tym samym czasie zmniejszy się o 0,5 proc. W roku 2014 spodziewać się należy przyspieszenia wzrostu eksportu, którego przyrost wyniesie 3,2 proc. oraz dodatniej dynamiki importu, który wzrośnie o 1,8 proc. Utrzymujące się wyższe tempo wzrostu eksportu niż importu oznacza, że w latach 2013-2014 handel zagraniczny będzie miał dodatni wkład w tworzenie PKB w Polsce.

Obecna sytuacja w strefie euro oraz wynikająca z niej duża niepewność i zmienność na rynkach walutowych sprawiają, że prognoza kursów walutowych obarczona jest jeszcze większym niż zazwyczaj ryzykiem. Według IBnGR, w 2013 roku średnioroczne kursy euro i dolara wyniosą odpowiednio 4,0 oraz 3,1 złotego, natomiast w 2014 roku średni kurs euro wyniesie 3,8, a średni kurs dolara 2,9 złotego. Oznacza to, że w perspektywie najbliższych dwóch lat oczekiwać należy aprecjacji złotego.

fot. mat. prasowe

Roczne i kwartalne prognozy makroekonomiczne IBnGR

Obecna sytuacja w strefie euro oraz wynikająca z niej duża niepewność i zmienność na rynkach walutowych sprawiają, że prognoza kursów walutowych obarczona jest jeszcze większym niż zazwyczaj ryzykiem.


dr Bohdan Wyżnikiewicz, Jacek Fundowicz, dr Katarzyna Lada, Krzysztof Łapiński, Marcin Peterlik

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: