eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyTrwonienie publicznych pieniędzy

Trwonienie publicznych pieniędzy

2005-06-21 12:03

Z budżetu państwa finansowane są inwestycje, których realizacja ciągnie się latami. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że wydatki te nie są kontrolowane, a niektóre z przedsięwzięć nadal są finansowane, mimo że nie wiadomo czemu mają służyć - czytamy w „Rzeczpospolitej".

Przeczytaj także: NIK o systemie rezerw państwowych

NIK skontrolował 20 projektów finansowanych z publicznych pieniędzy. Oszacował, że można było na nich zaoszczędzić 117 mln złotych (z wydanych 1.010 mln) kupując tańsze materiały i usługi budowlane.

Większość przedsięwzięć to inwestycje długoletnie. Ciągną się latami, ponieważ brak jest harmonogramów prac. Poza tym środki w budżecie planowane są na rok, kiedy się skończą trzeba czekać z kolejnym etapem budowy. I tak np. budowa Opery Nova w Bydgoszczy trwa już 32 lata, czy Szpitala Jana Pawła II w Nowym Targu – 26 lat.

Z budżetu finansowane są również projekty niewiadomego przeznaczenia, np. Centrum Medyczne w Zabrzu, do dziś nie wiadomo, jaka ma być jego specjalizacja. Pieniądze wydawane były na inwestycje, których nie zrealizowano do końca (np. Centrum Traumatologiczne w Gdańsku). Kolejny przykład bezsensownie, według NIK, wydanych pieniędzy to przejście graniczne Zwardoń-Myto, które teraz nie funkcjonuje, bo w planach inwestycyjnych nie uwzględniono drogi dojazdowej, a za parę lat, kiedy znikną odprawy, tak duże przejście nie będzie potrzebne.

Według raportu NIK pieniądze z budżetu wypłacane są na podstawie szacunków, a nie specjalistycznych kosztorysów. Nie wykorzystywano również w pełni funduszy unijnych.

Zdaniem ekspertów system finansowania inwestycji musi zostać poprawiony. Przede wszystkim musi być wymagany harmonogram prac. Realizacja inwestycji musi się opierać na kilkuletnich kontraktach między administracją a inwestorem, dzięki czemu będzie wiadomo, ile projekt kosztuje i jakie powinno być wsparcie z budżetu.
Przeczytaj także: Reprywatyzacja w opinii NIK Reprywatyzacja w opinii NIK

oprac. : Marta Kamińska / Polska.pl Polska.pl

Wyniki Megapanel IV 2005

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: