Rynek pracy IT w Polsce
2013-05-20 13:43
Polska może stać się europejskim centrum zaawansowanych usług IT © tanberin - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polski rynek pracy specjalistów IT w III kw. 2012
Badanie „IT@PL – rynek pracy IT w Polsce” objęło pracodawców i pracowników sektora IT. Dotyczyło zarówno edukacji, kwalifikacji, motywacji polskich specjalistów IT, jak i szans oraz zagrożeń rozwoju tego sektora z perspektywy pracodawców i inwestorów.Kadra IT – znajomość technologii
Wyniki badania pozwalają stwierdzić, że dzięki kwalifikacjom kadry specjalistycznej i menedżerskiej, firmy postrzegają Polskę, jako atrakcyjne miejsce do rozwoju. Istotna jest dostępność kandydatów wyspecjalizowanych w konkretnych technologiach.
fot. mat. prasowe
Specjalizacja w technologiach specjalistów i menedżerów IT
Mobilność i elastyczność
69% kandydatów wyraża gotowość do poświęcenia maksymalnie 1/3 czasu pracy na podróże służbowe, 41% wyraża gotowość do pracy zmianowej, a 64% zdecydowałoby się na podjęcie pracy za granicą. „W obszarze IT mobilność jest niezwykle ważna – osoby, które decydują się na wyjazdy częściej biorą udział w ciekawych, międzynarodowych projektach, co bezpośrednio się przekłada na ich kompetencje i w związku z tym - rozwój kariery zawodowej” – komentuje Natalia Wyrwińska, starsza konsultantka Antal IT Services.
Kandydaci coraz chętniej wybierają elastyczne formy zatrudnienia. 1/3 specjalistów i menedżerów IT preferuje współpracę kontraktową. „Kontraktorzy mogą wybrać również możliwość pracy z domu, dogodny czas rozpoczęcia i trwania projektu, otrzymują też nawet o 30% wyższe stawki. Coraz częściej specjaliści o niszowych kompetencjach zgadzają się jedynie na współpracę B2B, nie interesuje ich umowa o pracę” – podkreśla Justyna Ostropolska, menedżer sprzedaży w Antal IT Services.
fot. tanberin - Fotolia.com
Polska może stać się europejskim centrum zaawansowanych usług IT
Kwalifikacje menedżerskie
Polscy menedżerowie IT charakteryzują się tym, że mają background techniczny. To osoby, które przeszły ścieżkę od inżyniera do menedżera, więc mają doświadczenie w branży, ich wiedza techniczna pozwala na wydawanie jasnych instrukcji inżynierom i przekładanie potrzeb biznesu na rozwiązania IT. „Wyłonienie osoby, która będzie dobrym menedżerem IT nie jest jednak proste – szczególnie, że aż dla 58% specjalistów preferowaną formą awansu jest ekspercki, czyli poziomy a nie menedżerski” – zauważa Łukasz Kośnik, partner w Antal International i dyrektor Antal IT Services.
Polska na tle innych gospodarek
Menedżerowie międzynarodowych firm IT zwrócili uwagę na następujące elementy wyróżniające Polskę na tle innych gospodarek:
- Ciągle nieco niższe koszty pracy
- Wysokie umiejętności kandydatów, zaangażowanie pracowników w projekty, hobby wpisane w pracę (dla wielu pracowników IT jest pasją)
- Położenie geograficzne Polski ułatwia komunikację z ośrodkami w innych krajach.
- Dobra strefa czasowa
- Bliskość kulturowa
„Postawy polskich specjalistów i menedżerów tworzą sprzyjające warunki inwestowania i pozyskiwania kadry. Eksperci IT deklarują duże zainteresowanie zatrudnieniem w nowo powstających firmach, głównie Competence Center (32%) i otwieranych w Polsce oddziałach zagranicznych firm (28%)” – komentuje Łukasz Kośnik, partner w Antal International i dyrektor Antal IT Services.
fot. mat. prasowe
Preferowane miejsce zatrudnienia
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)