GUS: koniunktura gospodarcza VI 2005
2005-06-23 13:29
Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza V 2005
W czerwcu ogólna koniunktura w budownictwie oceniana jest nadal korzystnie, nieco lepiej niż w maju i znacznie lepiej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Na sytuację tę wpływa szybszy niż w ubiegłym miesiącu wzrost bieżącego portfela zamówień i produkcji oraz poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Odpowiednie przewidywania są korzystne, choć ostrożniejsze niż przed miesiącem.Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest w czerwcu nadal negatywnie, nieco gorzej niż w maju, choć na poziomie wyższym niż w analogicznym miesiącu ostatnich pięciu lat. Na sytuację tę wpływają mniej korzystne niż w maju oczekiwania dotyczące przyszłej sprzedaży i w konsekwencji bardziej pesymistyczne prognozy przyszłej sytuacji finansowej. Bieżąca sprzedaż i sytuacja finansowa przedsiębiorstw są oceniane nadal negatywnie, lepiej niż przed miesiącem.
Spośród badanych grup jednostek usługowych najkorzystniejsze oceny koniunktury sygnalizują w czerwcu jednostki z sekcji pośrednictwa finansowego i edukacji. Pozytywnie, choć na dużo niższym poziomie, swoją koniunkturę oceniają również firmy prowadzące działalność z zakresu hoteli i restauracji oraz obsługi nieruchomości, wynajmu, nauki i usług związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Najgorsze oceny klimatu koniunktury formułują jednostki z sekcji pozostałej działalności usługowej komunalnej, społecznej i indywidualnej.
1. Przetwórstwo przemysłowe
W czerwcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 10, niższym niż w maju (plus 12). Poprawę koniunktury sygnalizuje 26% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 16% (w maju odpowiednio: 27% i 15%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Obserwowane w czerwcu pogorszenie bieżącego portfela zamówień jest głównie skutkiem zmniejszającego się zagranicznego portfela zamówień. Bieżąca produkcja rośnie wolniej niż w maju. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują rozszerzenia portfela zamówień i produkcji, jednak w skali nieco mniejszej niż prognozowano miesiąc wcześniej. Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający. Opóźnienia przy ściąganiu należności od kontrahentów utrzymują się na poziomie z poprzedniego miesiąca, co powoduje, że przedsiębiorcy nadal odczuwają trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. W najbliższych miesiącach sytuacja finansowa przedsiębiorstw może się poprawić w niewielkim tylko stopniu. Skala zwolnień pracowników może być nieznacznie mniejsza niż przewidywano przed miesiącem. Należy też oczekiwać dalszej obniżki cen wyrobów przemysłowych.
Na ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym składa się zróżnicowana sytuacja w poszczególnych jego działach. W czerwcu najlepiej oceniają koniunkturę producenci: wyrobów chemicznych (plus 27 – wzrost o 1 punkt), wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych (plus 21 – wzrost o 1 punkt), maszyn i aparatury elektrycznej (plus 20 – wzrost o 3 punkty), masy włóknistej, papieru oraz wyrobów z papieru (plus 15 – spadek o 7 punktów), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 14 – spadek o 9 punktów), artykułów spożywczych, napojów, wyrobów tytoniowych (plus 14 – utrzymała się wartość z poprzedniego miesiąca), metalowych wyrobów gotowych (plus 13 – wzrost o 2 punkty) oraz prowadzący działalność wydawniczą i poligraficzną (plus 13 – wzrost o 2 punkty). Negatywne oceny formułują jedynie producenci wyrobów włókienniczych (minus 21 – spadek o 10 punktów), odzieży i wyrobów futrzarskich (minus 6 – wzrost o 3 punkty), skór wyprawionych i wyrobów ze skór wyprawionych (minus 5 – spadek o 11 punktów), sprzętu, urządzeń radiowych i telewizyjnych (minus 1 – spadek o 1 punkt).
Producenci wyrobów chemicznych oceniają klimat koniunktury bardzo optymistycznie, nieznacznie lepiej niż w ubiegłym miesiącu. Wzrost bieżącego i przyszłego portfela zamówień powoduje wzrost bieżącej i przyszłej produkcji. Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający. Producenci sygnalizują nadal znaczne opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów, co powoduje, że zaczynają napotykać trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań. Przewidywania dotyczące sytuacji finansowej w najbliższych miesiącach są optymistyczne, choć ostrożniejsze niż przedstawiono w maju. Dyrektorzy sygnalizują możliwość większej redukcji zatrudnienia w najbliższych miesiącach. Przewidywany wzrost cen może być niewielki.
Producenci maszyn i aparatury elektrycznej oceniają koniunkturę korzystnie, bardziej optymistycznie niż przed miesiącem. Wiąże się to przede wszystkim ze znaczną poprawą przewidywań dotyczących przyszłego portfela zamówień i produkcji. Mimo niewielkiego ograniczenia bieżącego portfela zamówień, bieżąca produkcja utrzymuje się na niezmienionym poziomie. Powoduje to, że stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany za wystarczający. Mniejsze niż przed miesiącem trudności napotykane przy ściąganiu należności od kontrahentów powodują, że przedsiębiorcy terminowo regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe. W najbliższych miesiącach przewidują dalszą poprawę swojej sytuacji finansowej. Dyrektorzy zamierzają dokonać nieznacznych tylko korekt zatrudnienia. Przewidują też zwiększyć ceny maszyn i aparatury elektrycznej w mniejszej skali, aniżeli przewidywano w zeszłym miesiącu.
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl