GUS: koniunktura gospodarcza VI 2005
2005-06-23 13:29
Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza V 2005
4. Usługi
Koniunktura w jednostkach z sekcji pośrednictwa finansowego oceniana jest w czerwcu bardzo optymistycznie, lepiej niż przed miesiącem (plus 49 wobec plus 45 w maju). Poprawę koniunktury sygnalizuje 55% badanych firm, a jej pogorszenie - 6% (w maju odpowiednio: 51% i 6%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Szybko rosnący popyt na usługi z tego zakresu przyczynia się do znacznego wzrostu ich sprzedaży. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana nadal pozytywnie. Oczekuje się, że prognozowany popyt na usługi z tej sekcji będzie nadal rosnąć. Zarówno przewidywana sprzedaż jak i przyszła sytuacja finansowa mogą się nadal znacznie poprawiać. W czerwcu dyrektorzy jednostek sygnalizują wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen oferowanych usług. W najbliższych miesiącach przewidywany jest też wzrost zatrudnienia w tej grupie jednostek.
Ogólny klimat koniunktury w jednostkach z sekcji hotele i restauracje jest oceniany pozytywnie (plus 8 wobec minus 3 w maju). Poprawę koniunktury sygnalizuje 23% badanych firm, a jej pogorszenie - 15% (w maju odpowiednio: 18% i 21%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Mimo niewielkiego wzrostu bieżącego popytu i sprzedaży, sytuacja finansowa oceniana jest negatywnie, choć zdecydowanie mniej pesymistycznie niż miesiąc wcześniej. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy zarówno popyt jak i sprzedaż mogą rosnąć w tempie szybszym niż przewidywano w maju. Prognozy dotyczące przyszłej sytuacji finansowej są też optymistyczne, znacznie lepsze od prognoz z poprzedniego miesiąca. W maju dyrektorzy jednostek sygnalizują wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen oferowanych usług. W nadchodzących miesiącach w jednostkach z tej sekcji należy oczekiwać mniejszych redukcji zatrudnienia, aniżeli prognozowano w maju.
Jednostki z sekcji obsługa nieruchomości, wynajem, nauka i usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oceniają w czerwcu koniunkturę optymistycznie, podobnie jak przed miesiącem (plus 2). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17% badanych firm, a jej pogorszenie - 15% (w maju odpowiednio: 16% i 14%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Bieżący popyt i sprzedaż są nadal ograniczane. Sytuacja finansowa jednostek jest też niezadowalająca, choć ocenia się ją nieco mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. Na najbliższe miesiące przewiduje się niewielki wzrost popytu i sprzedaży, a także nieznaczną poprawę sytuacji finansowej. Dyrektorzy jednostek sygnalizują spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen usług. Przewidywane na najbliższe miesiące niewielkie redukcje zatrudnienia mogą być dokonywane w skali zbliżonej do prognozowanej w maju.
Jednostki z sekcji transport, gospodarka magazynowa i łączność oceniają w czerwcu koniunkturę negatywnie, gorzej niż miesiąc wcześniej (minus 2 wobec plus 8 w maju). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17% badanych firm, a jej pogorszenie - 19% (w maju odpowiednio: 23% i 15%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Mimo odnotowywanego mniejszego niż przed miesiącem ograniczenia bieżącego popytu i nieznacznego wzrostu sprzedaży, pogarsza się sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Przewiduje się, że przyszły popyt i sprzedaż usług będą rosły, choć w tempie wolniejszym niż prognozowano w maju. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw może ulec pogorszeniu. W czerwcu tempo spadku cen usług tej grupy jest większe niż w maju, ale w najbliższych miesiącach należy się spodziewać wzrostu cen. Na następne trzy miesiące w tej grupie jednostek przewidywany jest niewielki wzrost zatrudnienia.
![Koniunktura gospodarcza w II 2025 - stabilizacja [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w II 2025 - stabilizacja](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-II-2025-stabilizacja-265034-150x100crop.jpg)
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl