Jakość obsługi: polskie matki nie mają łatwo
2013-05-26 00:30
Przeczytaj także: Dzień Matki: kobiety w ciąży i z małymi dziećmi nie mogą liczyć na wiele
Brakuje udogodnień
Respondenci w badaniu wskazali te udogodnienia, których zdecydowanie brakuje w polskich sklepach. Jak się okazuje, są to miejsca do karmienia i przewinięcia dziecka (67,9%), miejsca do zabawy dla dzieci (65%) i kasy pierwszeństwa (64%). Zaledwie 1% ankietowanych uznało, że nie brakuje żadnych udogodnień w polskich sklepach.
Zdarza się, że brak tych udogodnień stara się rekompensować personel: 8 na 10 respondentów spotkało się z pozytywnym zachowaniem pracowników obsługi względem kobiety w ciąży lub z małym dzieckiem w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Na co mogą liczyć kobiety? Najczęściej (53,2%) na większą uprzejmość i życzliwość personelu oraz proaktywne działania pracowników względem dzieci (44,5%) jak np. wręczenie zabawki, kredek i kartki, bądź wskazanie miejsca do zabawy. 33,7% ankietowanych było świadkiem inicjatywy pracownika w zakresie obsługi kobiety poza kolejnością, 30% - pomocy na sali sprzedaży, a 28% - pomocy w pakowaniu zakupów.
Wyjątkowe traktowanie kobiet w ciąży lub z małym dzieckiem najczęściej można zauważyć w super- i hipermarketach, aptekach oraz małych sklepach osiedlowych. Najmniej przyjazne okazały się stacje paliw, urzędy oraz poczta.
Gdzie najlepiej?
Jak wynika z badania Polskiego Programu Jakość Obsługi, najwyższym wskaźnikiem przyjazności wobec kobiet w ciąży i z małymi dziećmi mogą poszczycić się województwa wschodnie: lubelskie, podkarpackie i podlaskie, a najgorzej jest w woj. pomorskim.
Niemal wszyscy Polacy (98,2%) uważają, że kobietom ciężarnym powinno być ustępowanie miejsce siedzące w środkach komunikacji publicznej. Większość uważa także, że kobiety powinny także korzystać z przywileju pierwszeństwa w obsłudze. Te wyniki mogą być dla niektórych zaskakujące, ponieważ częściej można spotkać się z brakiem respektowania tych przywilejów niż dowodami sympatii i życzliwości.
fot. mat. prasowe
Przyjazności wobec kobiet w ciąży i z małymi dziećmi wg województw
Co ciekawe, w opinii 40% respondentów ciężarnym powinny przysługiwać specjalne miejsca parkingowe w mieście (takie, jak przysługują osobom niepełnosprawnym), a 34% uważa, że także kobietom z małymi dziećmi.
Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone przez Polski Program Jakość Obsługi w maju 2013 roku, za pomocą kwestionariusza on-line, na próbie 1.830 dorosłych respondentów. Celem badania było poznanie opinii Polaków na temat traktowania w Polsce kobiet ciężarnych oraz z małymi dziećmi (do 3 lat). W przeprowadzonym badaniu, swoją opinię wyraziło 66% kobiet oraz 34% mężczyzn. Wśród respondentów największą grupę (24%) stanowiły osoby w wieku 26-30 lat z wyższym wykształceniem. Co ważne, ponad połowa ankietowanych posiada dzieci lub jest w ciąży (w przypadku mężczyzn: ich partnerki/ żony są w ciąży), z czego 40% stanowią osoby z małymi dziećmi, do lat 3. Uzyskane wyniki w 35% pochodzą od respondentów z miast poniżej 50 tys. mieszkańców.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)