Bezpieczeństwo żywności na świecie: Indeks I kw. 2013
2013-05-29 10:54
Przeczytaj także: Bezpieczeństwo żywności na świecie: Indeks IV kw. 2012
– Gospodarka światowa powoli nabiera rozpędu, co powinno doprowadzić do wzrostu poziomu zatrudnienia oraz dochodu, a także wpłynąć pozytywnie na bezpieczeństwo żywności – twierdzi Leo Abruzzese, Global Forecasting Director Economist Intelligence Unit. – Równocześnie spodziewamy się spadku cen towarów nietrwałych. Nasze najświeższe prognozy wskazują na obniżenie cen żywności, pasz oraz napojów łącznie na poziomie 5,7 proc. w 2013 roku – dodaje.
Kwartalna aktualizacja Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywności dotycząca poziomu osiągalności cenowej żywności opiera się na zmianie poziomu cen, badanych przez Indeks Poziomu Cen opracowywany przez FAO. EIU odnosi wyniki zmiany poziomu żywności podane przez FAO dla każdego kraju, do historycznego związku pomiędzy światowymi i krajowymi wahaniami cen żywności. Wynik każdego z państw jest następnie dostosowywany do przewidywanej zmiany w wielkości jego PKB w przeciągu badanego kwartału. Takie podejście do badania zmiany poziomu cen gwarantuje kompleksową ocenę, która wpływa na poprawę bądź zmniejszenie krajowego bezpieczeństwa żywności.
Najważniejsze wnioski dotyczące ostatniej kwartalnej aktualizacji Indeksu to:
- W krajach, które radziły sobie najlepiej, wzrost osiągalności cenowej żywności w badanym kwartale był możliwy dzięki wzrostowi poziomu dochodu oraz niskiemu ryzyku wahań cen żywności. Chiny, Panama, Chile oraz kilka innych państw, które odnotowały znaczną poprawę poziomu osiągalności cenowej żywności doświadczyły silnego wzrostu PKB per capita oraz relatywnie niskiej podatności na wahania poziomu cen żywności. W poprzednich kwartałach, głównym czynnikiem wpływającym na poziom osiągalności cenowej żywności były zmiany w cenach żywności.
- Osiągalność cenowa żywności w ujęciu globalnym wzrosła nieznacznie w pierwszym kwartale. Średni światowy wynik dla osiągalności cenowej żywności na koniec marca wzrósł do 52 pkt., z 51,7 pkt. w grudniu 2012 (gdzie 100 pkt. jest wynikiem najlepszym). W USA, Szwajcarii i Norwegii – państwach znajdujących się na szczycie Indeksu w badanym kwartale, osiągalność cenowa żywności wzrosła średnio o 0,23 pkt.
- Sri Lanka i Sierra Leone doświadczyły największego wzrostu w poziomie osiągalności cenowej żywności pośród wszystkich państw cierpiących z powodu niedożywienia. Sri Lanka i Sierra Leone zajmują odpowiednio: 60 oraz 86 miejsce ze wszystkich 105 państw uwzględnionych w Indeksie. Wynik ten spowodowany był dość stabilnym wzrostem gospodarczym. Szacuje się, że wzrost poziomu dochodu w Sri Lance wzrósł o 2 proc. i ma osiągnąć łącznie 7,9 proc w 2013 roku. Dochód per capita w Sierra Leone wzrósł z kolei o 3 proc. w badanym kwartale; przewiduje się, że osiągnie on 12,1 proc. na przestrzeni całego roku.
Informacje o badaniu
Światowy indeks Bezpieczeństwa Żywności (Global Food Security Index) został opracowany na zlecenie DuPont przez Economist Intelligence Unit (EIU) i pogłębiania on dialog na temat bezpieczeństwa żywności na świecie, bada osiągalność cenową, dostęp do żywności oraz jej jakość i bezpieczeństwo w 105 krajach. Narzędzie to jest aktualizowane co kwartał o zmiany poziomu cen żywności w poszczególnych państwach, co wpływa na bezpieczeństwo żywności w każdym z nich.
Przeczytaj także:
Bezpieczeństwo żywności na świecie: Indeks 2017
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
bezpieczeństwo żywnościowe, żywność na świecie, ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia, żywność, produkty żywnościowe
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)