eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłPrzemysł w USA wraca do formy

Przemysł w USA wraca do formy

2013-06-03 13:44

Przeczytaj także: Gospodarka USA motorem globalnej koniunktury


Gwiazda Południa

Dostępne dane wyraźnie wskazują, że najwięcej korzyści z reindustrializacji odniosą stany południowe. Mają one znaczną przewagę wynagrodzeń, jednostkowych kosztów pracy i wydajności w porównaniu z resztą kraju. Spowodowało to napływ na Południe zagranicznych inwestorów; oczekujemy, że tendencja ta się utrzyma.

Analiza Produktu Stanowego Brutto przeprowadzona przez Euler Hermes (PSB) wykazała, że na sześć najlepszych stanów w kategorii wydajności (PSB przez roboczogodziny) cztery znajdują się na południu. Jeśli chodzi o koszty pracy (PSB przez wynagrodzenia), pięć z czołowych ośmiu to stany południowe.

fot. mat. prasowe

Najlepsze 10 stanów

Analiza Produktu Stanowego Brutto przeprowadzona przez Euler Hermes (PSB) wykazała, że na sześć najlepszych stanów w kategorii wydajności (PSB przez roboczogodziny) cztery znajdują się na południu.


Z sytuacji skorzystali już zagraniczni producenci samochodów, przenosząc swoją produkcję na amerykańskie Południe, gdzie unikają wygórowanych stawek związkowych i wysokich kosztów odziedziczonych. Te niższe koszty z kolei sprawiają, że łączny koszt wyprodukowania samochodu na południu jest niższy niż wyprodukowanie go za granicą i przetransportowanie do USA. Nowe skupisko amerykańskiego przemysłu samochodowego powstało obecnie w siedmiu południowych stanach: Alabama, Georgia, Kentucky, Missisipi, Karolina Południowa, Tennessee i Teksas.

Kalifornia – inkubator innowacyjności

Pomimo znaczących redukcji zatrudnienia w sektorze produkcyjnym w ostatnich latach, Złoty Stan dojrzał już do poprawy sytuacji. Kalifornia jest największym stanem, jeśli chodzi o nominalny PKB i jest największym w USA pracodawcą. W ciągu najbliższych dwóch lat przyrost nowych miejsc pracy wyprzedzi tu resztę Stanów. Sytuacji także pomagają tradycyjne kalifornijskie branże: produkcja komputerów i elektroniki oraz ropa naftowa.

fot. mat. prasowe

Kalifornia – inkubator innowacyjności

Kalifornia jest największym stanem, jeśli chodzi o nominalny PKB i jest największym w USA pracodawcą. W ciągu najbliższych dwóch lat przyrost nowych miejsc pracy wyprzedzi tu resztę Stanów. Sytuacji także pomagają tradycyjne kalifornijskie branże: produkcja komputerów i elektroniki oraz ropa naftowa.


Co dalej?

Chociaż powyżej przedstawiono przekonujące argumenty na rzecz szybkiej reindustrializacji w USA, to by utrzymać jej wysokie tempo wymagane są jeszcze inne działania. W innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarce kluczową rolę odgrywają badania i rozwój, a USA zaczyna przegrywać ze swymi światowymi konkurentami pod względem ilości patentów.

fot. mat. prasowe

Wzrost PKB a wydatki na BiR

W innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarce kluczową rolę odgrywają badania i rozwój, a USA zaczyna przegrywać ze swymi światowymi konkurentami pod względem ilości patentów.


Amerykańscy producenci muszą inwestować więcej, jeśli chcą się stać bardziej konkurencyjni na światowym rynku. Zyski muszą być reinwestowane, a system podatków od przedsiębiorstw wymaga przebudowy.

- Chociaż oczekujemy ożywienia w sektorze produkcyjnym, firmy nadal będą narażone na szereg ryzyk – mówi Ludovic Subran, główny ekonomista Euler Hermes i dyrektor Biura Badań Gospodarczych. – By w pełni skorzystać z ożywienia, firmy będą musiały zabezpieczyć się przed nimi. Muszą również zarzucić mentalność gromadzenia środków finansowych na rzecz inwestowania ich w nadarzające się przedsięwzięcia. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że jeśli tak zrobią, reindustrializacja zakończy się powodzeniem.

Przeczytaj także: Fed ograniczy skup obligacji? Fed ograniczy skup obligacji?

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • pawelkahan / 2013-08-25 17:01:35

    Komentarz edytowany 2 razy (ostatnio 2013-08-25 17:02:53)

    Ciekawe czy politycy w UE również kiedykolwiek zrozumieją, że kluczem do wzrostu i dobrobytu są niskie koszty pracy w porównaniu do wydajności???

    http://www.kahan.pl odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: