eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyUpadłości firm I-V 2013

Upadłości firm I-V 2013

2013-06-04 13:21

Upadłości firm I-V 2013

Spadek liczby upadłości na Mazowszu © Nomad_Soul - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Euler Hermes Collections, spółka z Grupy Allianz, dostawca raportów handlowych, na podstawie oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego, zbadała sytuację polskich firm w maju w kontekście bankructw. Sądy poinformowały o upadłości 70 firm (wobec 95 w maju 2012 roku). Od początku roku opublikowano informację o upadłości 398 przedsiębiorstw, tj. zbliżoną liczbę do upadłości opublikowanych w tym samym okresie roku ubiegłego – 395.

Przeczytaj także: Upadłości dotykają sektor usługowy

Mamy więc pewien spadek dynamiki publikowanej liczby upadłości po poprzednim miesiącu charakteryzującym się dużą liczba ogłoszeń o upadłości. Nie jest to jednak przełom – o czym świadczyć może rekordowo duża jednocześnie liczba postanowień zmieniających postępowanie układowe na likwidacyjne. Szanse na ugodowe rozwiązanie kłopotów spółek są obecnie zdecydowanie mniejsze niż przed rokiem.
  • Mniejsza liczba ogłoszeń o upadłościach – spadek po dużej ich liczbie w kwietniu a także w pewnym stopniu efekt dwóch długich weekendów w tym miesiącu
  • Dużo mniej sprzyjający klimat dla postępowań układowych, działań naprawczych– kilkukrotnie częściej niż w ubiegłym roku postępowania układowe kończą się niepowodzeniem…
  • Od początku roku wciąż większa jest niż w tym samym okresie 2012 r. liczba opublikowanych upadłości firm produkcyjnych, usługowych oraz dystrybutorów hurtowych.
  • W większości województw – liczba opublikowanych upadłości jest zbliżona do tej z ubiegłego roku, wzrost liczby upadłości w kilku województwach, a znaczący spadek – na Mazowszu.

Upadłości rosną po podsumowaniu roku(kalendarzowego – w styczniu czy finansowego – w kwietniu), w innych miesiącach jak dotychczas nie

W ubiegłym roku liczba opublikowanych ogłoszeń o upadłości była trochę bardziej równomiernie rozłożona w podziale na poszczególne miesiące. W bieżącym roku – mamy ich szczyty w miesiącach po podsumowaniu roku (kalendarzowego czy finansowego), a w kolejnych miesiącach jest ich mniej. – Można więc powiedzieć, że wynika to z gorszych obecnie nastrojów przedsiębiorców, większej nerwowości i słabszych rokowań odnośnie koniunktury w kolejnych miesiącach, podczas gdy rok temu decyzje te były w mniejszym stopniu obciążone aktualnymi nastrojami – mówi Tomasz Starus, dyrektor Biura Oceny Ryzyka w Euler Hermes. Pewien, może nie decydujący, ale jednak wpływ na mniejszą liczbę ogłaszanych w maju upadłości miała kumulacja w tym miesiącu dwóch długich weekendów, co wpłynęło także na proces ich publikacji (oraz zapewne orzekania).

fot. Nomad_Soul - Fotolia.com

Spadek liczby upadłości na Mazowszu

W większości województw liczba opublikowanych upadłości jest zbliżona do tej z ubiegłego roku, wzrost liczby upadłości w kilku województwach, a znaczący spadek – na Mazowszu.


Nie obserwujemy – ani nie spodziewamy się jeszcze trendu poprawy kondycji przedsiębiorstw

Sytuacja nie poprawia się – nie tylko z powodu liczby opublikowanych upadłości, która jest zbliżona do ubiegłorocznej. – Pierwszy od kilku lat spadek skumulowanego przychodu spółek giełdowych (a więc najsilniejszych, radzących sobie i tak zdecydowanie lepiej niż pozostałe, mniejsze podmioty) jest kolejnym wskaźnikiem kondycji firm, który ulega pogorszeniu – mówi Michał Modrzejewski, dyrektor Działu Analiz Branżowych w Euler Hermes Collections. – Spadały bowiem także ich zysk netto, zysk operacyjny czy przeciętna rentowność sprzedaży. Firmy równocześnie gromadziły gotówkę (oczywiście te, które mogły sobie na to pozwolić), nie były skłonne do realizowania relatywnie tanich obecnie inwestycji – dodaje Modrzejewski.

Ale jak ta skłonność do gromadzenia środków na trudne czasy, jakich wciąż spodziewają się firmy wpływa na proces upadłościowy?

fot. mat. prasowe

Liczba upadłości opublikowanych w I-V 2013

Sądy poinformowały o upadłości 70 firm (wobec 95 w maju 2012 roku). Od początku roku opublikowano informację o upadłości 398 przedsiębiorstw, tj. zbliżoną liczbę do upadłości opublikowanych w tym samym okresie roku ubiegłego – 395.


Kilkukrotnie częściej niż w ubiegłym roku postępowania układowe kończą się niepowodzeniem…

Wierzyciele są obecnie zdecydowanie mniej skłonni do pobłażliwego traktowania dłużników. Korzyści z układu (takie jak wyższy odsetek odzyskanych należności niż przy upadłości likwidacyjnej) wciąż są co prawda doceniane – liczba ogłoszonych układów w okresie styczeń-maj br. była niższa tylko o 8% niż w tym samym okresie ub. roku (64 ogłoszone postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu wobec 70 w ub. roku). Jednak obecnie, w okresie styczeń-maj ogłoszono cztero (a nawet blisko pięciokrotnie) więcej zmian wcześniejszych postępowań układowych na likwidacyjne niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ubiegłym roku w okresie styczeń-maj ogłoszono osiem przypadków, gdy proces upadłości układowej nie powiódł się i został zmieniony na upadłość likwidacyjną. W obecnym roku w samym tylko maju było osiem przypadków zmiany takiego postanowienia (przypadki te, jako zmiana wcześniejszego orzeczenia nie były liczone do wspomnianych 70 ogłoszeń o upadłościach w maju, dotyczących pierwszych publikacji o upadłości danego podmiotu). Od początku roku zmian z układu na likwidację było 33 plus dodatkowo 5 innych przypadków (odrzucenie wniosku o zmianę postępowania likwidacyjnego na układowe i ponowne orzeczenie likwidacji czy orzeczenie o likwidacji w przypadku dłużników, których proces układowy zakończył się w latach ubiegłych). Łącznie więc 38 zmian publikacji orzeczenia na upadłość likwidacyjną jak dotychczas w tym roku wobec 8 takich przypadków w tym samym okresie 2012.

fot. mat. prasowe

Sektory o największej liczbie ogłoszonych upadłości

Od początku roku wciąż większa jest niż w tym samym okresie 2012 r. liczba opublikowanych upadłości firm produkcyjnych, usługowych oraz dystrybutorów hurtowych. Podobny wciąż, nieznacznie niższy jest poziom upadłości w budownictwie, zdecydowanie mniej jest zaś ich w handlu detalicznym.


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: