eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyUpadłości firm I-V 2013

Upadłości firm I-V 2013

2013-06-04 13:21

Przeczytaj także: Upadłości dotykają sektor usługowy


- Wierzyciele woleli więc szybsze odzyskanie nawet niewielkiej części środków (poprzez licytację majątku dłużnika w procesie likwidacji) w obliczu różnych perturbacji z bieżącym realizowaniem układu, niż cierpliwe czekanie na jego efekty. I nie jest to dla nas zaskoczenie – mówi Grzegorz Hylewicz, dyrektor windykacji w Euler Hermes Collections. - Gorsza bieżąca koniunktura utrudnia proces naprawczy, nie pozwala na wygospodarowanie zakładanych nadwyżek przez będących w układzie dłużników. Pojawiają się więc coraz częstsze wnioski o rewizję ich warunków, które są generalnie odrzucane przez wierzycieli – nie widzących perspektyw na ich realizację.

Za czym przemawiają pogarszające się wskaźniki finansowe firm, które zbankrutowały…

- W biznesie jest oczywiście miejsce na emocje, chociaż najczęściej przejawia się to na giełdzie. Nie należy więc tłumaczyć usztywnienia się stanowiska wobec dłużników tylko gorszymi nastrojami, jest to bowiem efekt trzeźwej analizy ich bieżącej kondycji – stwierdza Tomasz Starus z Euler Hermes. Analiza wyników trzydziestu firm o największym obrocie spośród tych, których upadłość opublikowano w maju pozwala m.in. zauważyć, iż bieżący wskaźnik ich ogólnego zadłużenia był zdecydowanie za wysoki – tylko w trzech przypadkach nie przekraczał zalecanego poziomu (czyli firmy te nie miały zaburzonej relacji zobowiązań do majątku).

Największa liczba upadłości wśród firm produkcyjnych; impuls w handlu farmaceutycznym

Od początku roku wciąż większa jest niż w tym samym okresie 2012 r. liczba opublikowanych upadłości firm produkcyjnych, usługowych oraz dystrybutorów hurtowych. Podobny wciąż, nieznacznie niższy jest poziom upadłości w budownictwie, zdecydowanie mniej jest zaś ich w handlu detalicznym. Nie jest to jednak paradoks – nie świadczy to o poprawie rentowności handlu czy rosnącym popycie Na rynku pozostało bowiem już zdecydowanie mniej w miarę dużych detalistów, mogących pojawić się z racji swojego majątku w orzeczeniach sadowych. Zdecydowana obecnie większość sklepów, które kończą działalność jest na to za mała, znikają więc one poza sadową statystyką. Miejsce większych detalistów, o regionalnej nierzadko skali działalności zajmują zaś sieci handlowe.

fot. mat. prasowe

Upadłości wg województw

Największa liczba publikacji o upadłościach dotyczyła w maju województw mazowieckiego (12) oraz dolnośląskiego (11).


Warto jednak zauważyć wśród upadłości, jakie miały miejsce w handlu detalicznym grupę pięciu aptek – liczba może nie duża w porównaniu z liczbą tych wciąż działających (ponad 13 tysięcy), ale od dawna niespotykana w skali jednego miesiąca.

Budownictwo, mimo iż nie dzierży już „palmy pierwszeństwa” w bezwzględnej liczbie upadłości, nie może zaliczać wiosny do udanej. Produkcja budowlana była mniejsza o kilkanaście procent niż w roku ubiegłym, dlatego nie powinno dziwić, iż wśród dziesięciu największych pod względem realizowanego obrotu bankrutów w maju było aż sześć firm budowlanych, a dwie kolejne dotyczyły zaopatrujących je firm (wyr. drewniane oraz stalowe).

Województwa – wyraźnie mniejsza niż przed rokiem liczba opublikowanych upadłości, bo o 34% jest w woj. mazowieckim

Największa liczba publikacji o upadłościach dotyczyła w maju województw mazowieckiego (12) oraz dolnośląskiego (11). W obydwu tych województwach dotyczyły one zarówno firm budowlanych (na Mazowszu ponad połowa – sześć przypadków) jak i produkcyjnych (co na Mazowszu dotychczas było raczej rzadkością), a w mniejszym zakresie usługowych i handlowych. Odmiennej grupy niż dotychczas dotyczyły także majowe publikacje o upadłościach firm z województwa śląskiego – wśród siedmiu przypadków trzy dotyczyły wspomnianych aptek, nie było za to wśród nich żadnej firmy produkcyjnej.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: