eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetBill Gates popiera Open Science

Bill Gates popiera Open Science

2013-06-05 12:53

Bill Gates popiera Open Science

Nauka społecznościowo © red150770 - Fotolia.com

Bill Gates, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, przekazał 25 milionów dolarów na rozwój ResearchGate. Jest to jego kolejna - po założonej z żoną Bill and Melinda Gates Foundation - inwestycja w walkę z chorobami i ubóstwem.

Przeczytaj także: Portale społecznościowe: uważaj w co klikasz

ResearchGate jest powstałym w 2008 roku w Berlinie, międzynarodowym serwisem społecznościowym dedykowanym naukowcom. Pozwala on na sprawny i szybki kontakt z innymi naukowcami z wielu krajów. Na serwisie można publikować swoje prace, wyszukiwać publikacji o podobnej tematyce, brać udział w dyskusjach itd. Serwis został okrzyknięty „naukowym połączeniem Facebooka, Twittera i Linkedin”. Obecnie korzysta z niego już około 3 milionów użytkowników z 200 krajów. Twórcami witryny są dwaj studenci medycyny, Ijad Madisch i Sören Hofmayer.

Jednym z ostatnich projektów, przy których spory udział miał ResearchGate, była współpraca europejskich i nigeryjskich naukowców, którzy odkryli śmiercionośny patogen, przechodzący z roślin na ludzi.

Ijad Madisch nawiązał kontakt z jednym z doradców Billa Gatesa, co zaowocowało osobistym spotkaniem z założycielem Microsoftu. Pomysł międzynarodowej sieci dla naukowców, oraz efekty istnienia ResearchGate, związane min. ze zwalczaniem śmiertelnych chorób, spodobały się Gatesowi na tyle, że postanowił wraz z firmą Tenya Capital zainwestować w rozwój projektu. Wedle informacji, pieniądze nie pochodzą z fundacji małżeństwa państwa Gates, lecz z jego prywatnych dochodów.

Wedle Madischa, Gates podkreślał swoje ogromne zainteresowanie i poparcie idei „Open Science”, w myśl której wiedza powinna być ogólnodostępna. Jest to o tyle ciekawe, że kłóci się z polityką dawnej firmy Billa Gatesa. Microsoft wciąż nie udostępnia wystarczającej ilości informacji na temat swoich produktów, utrudniając w ten sposób tworzenie kompatybilnych z systemem programów.

oprac. : Joanna Gacka / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: