Przeczytaj także: Budżet domowy 2011
Wyposażenie gospodarstw domowych w przedmioty trwałego użytkowania było zróżnicowane w zależności od miejsca zamieszkania gospodarstwa domowego. Gospodarstwa domowe zamieszkujące miasta były lepiej wyposażone niż gospodarstwa domowe mieszkające na wsi, z wyjątkiem posiadania samochodu osobowego, co wynika z rzadszej sieci komunikacji publicznej i większych odległości do pokonania na wsi. Ilustruje to poniższy wykres.
W przypadku wyposażenia gospodarstw domowych w telewizor plazmowy lub ciekłokrystaliczny, urządzenie do odbioru telewizji satelitarnej lub kablowej, laptop, komputer z dostępem do Internetu, w tym z dostępem szerokopasmowym, kuchenkę elektryczną z płytą ceramiczną oraz zmywarkę do naczyń, dynamika wzrostu była większa na wsi niż w mieście. W konsekwencji różnice w wyposażeniu mieszkańców miast i wsi w te urządzenia zmniejszają się.
Wystąpiły znaczące różnice w wyposażeniu gospodarstw domowych w dobra trwałego użytkowania w poszczególnych województwach. W przypadku wyposażenia w komputer z dostępem do Internetu liderami były województwa: pomorskie, mazowieckie, wielkopolskie, śląskie i małopolskie , w Internet szerokopasmowy – opolskie, podkarpackie, dolnośląskie i kujawsko-pomorskie. W tych czterech województwach dostęp do Internetu jest prawie równoznaczny z dostępem szerokopasmowym.
Największą dynamiką wzrostu wyposażenia gospodarstw domowych w komputer z dostępem do Internetu charakteryzowały się województwa: łódzkie (108,6%), świętokrzyskie (108,4%), lubelskie (107,6%), wielkopolskie (107,3%), podczas gdy ogółem dla kraju dynamika wyniosła 104,2% w stosunku do roku 2011.
Natomiast dynamika wzrostu wyposażenia w komputer z dostępem do Internetu szerokopasmowego była najwyższa w województwach zachodniopomorskim (125,1%), lubuskim (122,6%) i pomorskim (116,0%), podczas gdy dynamika dla kraju wyniosła 109,1%.
Różnice pomiędzy województwami w wyposażeniu w komputer z dostępem do Internetu, w tym z dostępem szerokopasmowym, pozostały na podobnym poziomie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Nadmienić jednak należy, iż gospodarstwa domowe z województw zachodniopomorskiego i lubuskiego odnotowały znaczny wzrost wyposażenia w komputery z dostępem do Internetu szerokopasmowego, zmniejszając tym samym dystans do średniej krajowej.
Najlepiej wyposażone w samochody osobowe były gospodarstwa domowe z województw: wielkopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, mazowieckiego. Wyposażenie w samochód najbardziej wzrosło w województwie lubelskim i łódzkim (o 2,0 p. proc. w obu województwach).
Gospodarstwa małżeństw z dziećmi na utrzymaniu były zdecydowanie lepiej wyposażone w sprzęt audiowizualny i multimedialny niż gospodarstwa bez dzieci na utrzymaniu. Komputer z dostępem do Internetu posiadało 90,5% gospodarstw domowych małżeństw z dziećmi wobec 51,3% gospodarstw małżeństw bez dzieci.
Gospodarstwa domowe bez osób niepełnosprawnych były znacznie lepiej wyposażone w przedmioty trwałego użytkowania, a szczególnie w urządzenia zaawansowane technologicznie, niż gospodarstwa domowe z osobami niepełnosprawnymi. Komputer z dostępem do Internetu posiadało 67,9% gospodarstw domowych bez osób niepełnosprawnych i jedynie 54,2% gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi. W przypadku Internetu szerokopasmowego jest to odpowiednio 55,0% wobec 43,9%, a w przypadku telewizora plazmowego i ciekłokrystalicznego 54,4% wobec 46,9%.
Warunki mieszkaniowe
Przeciętne gospodarstwo domowe w 2012 roku zajmowało mieszkanie o powierzchni 73,1 m2 składające się z 2,8 pokoi. Na jedną osobę w gospodarstwie przypadało średnio 26 m2 powierzchni użytkowej oraz 1 pokój.
Największą powierzchnią dysponowały gospodarstwa rolników – 117,8 m2, w tych gospodarstwach zanotowano także największy wzrost powierzchni (wzrost o 2 m2).
Największą powierzchnią użytkową przypadającą na 1 osobę dysponowały gospodarstwa domowe emerytów (34,8 m2) oraz rencistów (33,9 m2), co wiąże się z mniejszą liczbą osób w gospodarstwie domowym.
fot. mat. prasowe
Wyposażenie mieszkań w wybrane instalacje techniczno-sanitarne wg miejsca zamieszkania
Gospodarstwa domowe zamieszkujące miasta były lepiej wyposażone w instalacje sanitarno-techniczne niż gospodarstwa zamieszkujące wieś.
Przeczytaj także:
Sytuacja finansowa Polaków gorsza niż w 2010 r.

oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
gospodarstwa domowe, warunki życia Polaków, sytuacja materialna gospodarstw domowych
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)