Offshoring w Polsce
2005-06-29 11:08
W Polsce z miesiąca na miesiąc powstaje coraz więcej centrów kompetencyjnych, tworzonych przez międzynarodowe korporacje. Usługi z zakresu offshoringu są obecnie jednym z najistotniejszych czynników zmieniających styl działania środowiska biznesowego. Wydzielenie nieprodukcyjnych funkcji firmy - takich jak np. finanse czy IT - i przeniesienie ich za granice pozwala obniżyć koszty funkcjonowania organizacji i poprawić jakość jej usług.
Przeczytaj także: Polska atrakcyjna dla offshoringu
Krajom, w których lokowane są centra usługowe, daje to szanse na poprawę sytuacji na rynku pracy. W rankingu lokalizacji offshoringowych Polska zajmuje wysokie piąte miejsce, co daje nam nadzieje na stanie się europejskim centrum usług tego typu.Offshoring jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na dzisiejsze środowisko biznesowe. Business Process Offshoring to wydzielenie i przeniesienie nieprodukcyjnych funkcji firmy za granicę w celu redukcji kosztów. W skład projektów offshoringowych wchodzą call centres, usługi shared services oraz IT. Organizacjami tego typu są również centra kompetencyjne - rozbudowane organizacje, które w jednym miejscu skupiają wszystkich niezbędnych specjalistów z danej dziedziny - np. IT lub finansów. Dzięki wszechstronności i kompleksowości świadczonych usług centra te są w stanie przejąć od wielkich korporacji wszelkie poza produkcyjne funkcje, mieszczące się w zakresie ich właściwości.
Międzynarodowe koncerny coraz częściej na tworzenie centrów kompetencyjnych wybierają właśnie Polskę. „Obecnie w naszym kraju intensywnie rozwijają się centra – działające na skalę europejską - zajmujące się infrastrukturą informatyczną, procesami księgowymi oraz usługami z zakresu human resources. Struktury takich centrów są bardzo rozbudowane – to właściwie niezależne organizacje, w których można znaleźć stanowiska wszystkich szczebli” - mówi Iwona Wódkiewicz, Dyrektor Financial Staffing Services i członek Executive Commitee Randstad. Ponad 20 globalnych koncernów ma dziś w Polsce centra finansowe, instytuty badawczo rozwojowe, w których pracuje ok. 3000 specjalistów – informatyków, księgowych, inżynierów. „Z naszych danych wynika, że organizacje takie mogą zatrudniać od kilkunastu naukowców w centrach badawczych, nawet do kilkuset pracowników w centrach finansowych” - dodaje Iwona Wódkiewicz. Szacuje się, że do końca 2010 roku liczba osób zatrudnionych w centrach kompetencyjnych może sięgać nawet 500 tysięcy osób.
Polska ma wiele atutów, którymi kusi potencjalnych inwestorów. Należą do nich m.in.: dobra lokalizacja geograficzna oraz wysoki potencjał polskiego rynku pracy. Zainteresowanie zagranicznych inwestorów Polską wynika także z kalkulacji kosztowych. Inwestorzy zagraniczni budujący w Polsce centra usługowe korzystają z ulg podatkowych, co jest wielką zachętą i przesądza o wyborze lokalizacji. Istotne są również niższe niż w innych krajach wynagrodzenia pracowników, dostępność fachowców na europejskim poziomie oraz duży odsetek studentów w całej populacji. Nie bez znaczenia jest również fakt wejścia przez Polskę do Unii Europejskiej.
Z rankingu, przeprowadzonego przez The Economist Intelligence Unit we współpracy z Dimension Data oraz Oracle Corporation wynika, że Europa Wschodnia jest jednym z najbardziej atrakcyjnych obszarów dla lokalizacji offshoringowych. Wszystkie kraje regionu zajmują wysokie pozycje w rankingu. W prowadzonych badaniach przeanalizowano dziewięć wskaźników atrakcyjności - bliskość rynku, ryzyko polityczne oraz kwestie bezpieczeństwa, stabilność makroekonomiczną, otoczenie prawne, politykę podatkową, regulacje związane z zatrudnieniem oraz koszty pracy. Z analiz wynika, że na atrakcyjność tego regionu wpływają przede wszystkim więzi ekonomiczne, historyczne oraz geograficzne, jakie łączą go z Europą Zachodnią. Elementy te czynią region atrakcyjnym dla mniejszych firm, szukających kulturowo podobnej siły roboczej. Jak już wspomniano, Polska znalazła się rankingu na 5 miejscu - za Czechami (3 pozycja) ale przed innymi tradycyjnymi rywalami regionalnymi, tj. Słowacją (12) i Węgrami (8).
Przeczytaj także:
Polska wyprzedza regionalnych konkurentów
![Polska wyprzedza regionalnych konkurentów [© Scanrail - Fotolia.com] Polska wyprzedza regionalnych konkurentów](https://s3.egospodarka.pl/grafika/raport/Polska-wyprzedza-regionalnych-konkurentow-apURW9.jpg)
oprac. : Stefan Czerniecki / eGospodarka.pl