eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek pracy: zawody z przyszłością

Rynek pracy: zawody z przyszłością

2013-06-17 13:47

Przeczytaj także: Najbardziej poszukiwani pracownicy 2012


Do usług…

Na kolejny obszar gospodarki, w którym za parę lat z pewnością będzie można znaleźć pracę, zwraca uwagę Agnieszka Pastuła z firmy Antal International: - Nie mam wątpliwości, że przyszłość należy do sektora usług. Coraz więcej zawodów będzie powiązanych ze zmieniającymi się potrzebami społeczeństwa. Ludzie coraz dłużej pracują, nie mają czasu, więc coraz więcej zadań zlecają na zewnątrz. Już dziś sporo osób korzysta z usług takich specjalistów, jak wedding planner czy architekt wnętrz. Ten trend jest widoczny również w skali makro, świadczy o nim wysoka liczba otwieranych w Polsce centrów usług wspólnych.

Coraz skuteczniejsze terapie medyczne wydłużają życie społeczeństw, dlatego nie zabraknie też pracy dla personelu opiekuńczego czy fizjoterapeutów. Z drugiej strony szybsze niż kiedyś tempo życia powoduje, że choroby związane z postępem cywilizacyjnym mają wpływ na wzrost zapotrzebowania na zawody związane z medycyną, np. biotechnologów, genetyków, a także psychoterapeutów i dietetyków.

Eksperci zapytani przez Pracuj.pl o zawody najbliższej przyszłości wskazują również na handlowca, który potrzebny będzie zawsze. Z pewnością jednak coraz częściej będzie on korzystał w pracy z nowych technologii, dlatego powinien mieć ku temu kompetencje. Zdaniem Moniki Styczyńskiej, eksperta agencji zatrudnienia Manpower, dużym zainteresowaniem cieszyć się będą przede wszystkim kandydaci z obszaru sprzedaży B2B. - Wynika to z faktu coraz większej konkurencji w wielu sektorach rynku, a także rosnącej potrzeby docierania do klientów w sposób bezpośredni, ciągłego utrzymywania i budowania relacji z klientami oraz podnoszenia poziomu jakości ich obsługi.

Z prądem czy pod prąd?

Znając podpowiedzi rekruterów z pewnością łatwiej o wybór studiów czy dodatkowych szkoleń, ale czy rzeczywiście warto porzucać pasję i ulegać twardym regułom rynku? - Ja zawsze doradzam, aby studiować to, co się autentycznie lubi. Ważne jest, aby już podczas studiów zdobywać doświadczenie zawodowe. Gdy już zdobędziemy zawód, wtedy przychodzi czas na dokształcanie na studiach podyplomowych, już w konkretnych specjalizacjach. Nawet mało praktyczne studia jak np. polonistyka rozwijają i przygotowują do startu zawodowego, jeśli połączymy je ze studiami za granicą, nauką języków i praktyką zawodową. – mówi Agnieszka Pastuła.
Eksperci rynku pracy przekonują też, że nie każdy musi iść na studia. - Nie warto za wszelką cenę dążyć do wykształcenia wyższego, tylko po to, aby mieć dyplom magistra, jeżeli nie zapewnia ono konkretnego zawodu. Należy pamiętać, że dużym zainteresowaniem na rynku pracy cieszą się stanowiska techniczne, kierowcy, kucharze i szefowie kuchni, operatorzy maszyn, a także wykwalifikowani pracownicy fizyczni.- mówi Monika Styczyńska.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: