eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGdzie Polacy pojadą na wakacje 2013?

Gdzie Polacy pojadą na wakacje 2013?

2013-06-18 11:11

Gdzie Polacy pojadą na wakacje 2013?

Gdzie Polacy pojadą na wakacje 2013? © yanlev - Fotolia.com

Według opublikowanych właśnie wyników badań Nielsena na zlecenie Mondial Assistance ponad połowa Polaków planuje w tym roku urlopowy wyjazd. Blisko 6 mln z nas wybiera się za granicę. Na taką przyjemność wydamy najczęściej do 2,5 tys. zł, a urlop potrwa przynajmniej 11 dni. Chociaż na żaden wypoczynek nie pojedzie aż 14,5 mln rodaków, to jednak liczba osób, które pozostaną w domu zmniejszyła się o 6% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jak w wakacyjnych upodobaniach różnią się mieszkańcy poszczególnych województw?

Przeczytaj także: Polacy a plany na wakacje 2013

- W tym roku na wypoczynek wybiera się ponad 16 mln rodaków, czyli więcej niż co drugi Polak mający co najmniej 18 lat (52%). W największej liczbie wyjeżdżają mieszkańcy województwa lubuskiego (zadeklarowało to 75%) i dolnośląskiego (62%). Najrzadziej na wakacjach będzie z kolei można spotkać mieszkańców warmińsko-mazurskiego – tylko 33% planuje wyjazd i świętokrzyskiego (40%). Wśród tych, którzy skorzystają z urlopu najpopularniejsza w skali całego kraju będzie Chorwacja, która wyprzedziła zeszłorocznego lidera Hiszpanię – wyniki badania komentuje Tomasz Frączek, prezes Mondial Assistance.

fot. yanlev - Fotolia.com

Gdzie Polacy pojadą na wakacje 2013?

Ponad połowa Polaków planuje w tym roku urlopowy wyjazd. Blisko 6 mln z nas wybiera się za granicę. Na taką przyjemność wydamy najczęściej do 2,5 tys. zł, a urlop potrwa przynajmniej 11 dni.


W lubuskim się ubezpieczamy w lubelskim nie

Sześciu na dziesięciu Polaków wyjeżdżających na wakacje za granicę (dokładnie 58%) planuje wykupić ubezpieczenie. To dosyć dużo (choć nieco mniej niż rok temu), jednak niepokojące wydaje się, że aż 42% nie widzi potrzeby zabezpieczenia się na wypadek nieprzyjemnych sytuacji za granicą. - Świadczy to o braku świadomości wielu Polaków, jak nieprzyjemne i kosztowne mogą się okazać wakacje bez polisy. To dziwi, tym bardziej, że koszt takiego ubezpieczenia w przeliczeniu na jeden dzień to zaledwie 5 – 6 złotych, czyli znacznie mniej niż np. butelka chorwackiego wina. Taka kwota w zestawieniu z całą wartością wyjazdu stanowi jej ułamek. Brak ubezpieczenia może okazać się opłakany w skutkach, bowiem bez względu na destynację, koszty leczenia za granicą są bardzo wysokie, a szpital nie wypuści nas przed opłaceniem rachunku. W porównaniu z większością krajów UE w Polsce poziom świadomości wysokich kosztów samodzielnego leczenia na wakacjach jest bardzo niski. Statystyczny Niemiec czy Francuz nie wyobraża sobie wyjazdu bez ubezpieczenia, a Polacy decydują się na oszczędzanie na polisach, uważając je za niepotrzebny wydatek. Co ciekawe, wielu z nas rezygnuje z zakupu ubezpieczenia, gdyż przy poprzednim wyjeździe zakupiło polisę, ale nie miało potrzeby z niej skorzystać - mówi Tomasz Brożyna, dyrektor pionu sprzedaży i marketingu Mondial Assistance, właściciela serwisu ubezpieczeniowego Elvia.pl.

Najbardziej zapobiegliwi i skorzy do wykupienia ubezpieczenia turystycznego są mieszkańcy województw lubuskiego, śląskiego, opolskiego i pomorskiego. Najmniejsze zainteresowanie takimi polisami wykazują mieszkańcy lubelskiego i zachodniopomorskiego. Polacy pytani o powody zakupu polisy najczęściej odpowiadają, że lubią czuć się bezpiecznie (83%).

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: