Gdzie Polacy pojadą na wakacje 2013?
2013-06-18 11:11
Przeczytaj także: Polacy a plany na wakacje 2013
Samodzielnie i samochodem
Aż ¾ Polaków swój główny zagraniczny wyjazd wakacyjny zamierza zorganizować samodzielnie (82% w podlaskim i dolnośląskim). Największy udział biur podróży w organizacji naszych wakacji badanie pokazało w podkarpackim, gdzie 31% pytanych planuje skorzystać z touroperatora (średnia krajowa to 23%). - Polacy pytani, jakie widzą plusy korzystania z takiej pomocy najczęściej odpowiadają, że dzięki pośrednictwu biur podróży nie muszą martwić się o formalności – wskazało na to aż 78%. Bardzo ważnym argumentem, decydującym o zakupie oferty w placówce jest gwarancja wiarygodności. Oczywiście badani doceniają również korzystną cenę jaką dzięki doświadczeniu i lepszej pozycji negocjacyjnej z hotelami czy przewoźnikami mogą zaproponować touroperatorzy. Ten fakt docenia 14% badanych w Polsce - mówi Krzysztof Piątek prezes biura podróży Neckermann Polska.
Korzystając z ofert wyspecjalizowanych firm wakacje najczęściej wykupujemy w tradycyjny sposób w placówce (79%), z Internetu korzysta 21%.
63% pytanych na wakacje pojedzie własnym samochodem – najwięcej w kujawsko-pomorskim 82%, najmniej w podlaskim i dolnośląskim – odpowiednio 52% i 51%. W dalszej kolejności wskazywano samolot 22% (ale aż co trzeci mieszkaniec woj. podlaskiego i tylko 18% z małopolskiego). Kolejna pod względem ilości wskazań odpowiedź to pociąg (17% zwolenników tego środka lokomocji na Dolnym Śląsku, średnia dla kraju to 11%).
Główny wyjazd wakacyjny będzie trwał 11 i więcej dni (połowa odpowiedzi w kraju). Największa liczba tak długo wypoczywających jest na Pomorzu w opolskim. Na drugim biegunie są krótkie wakacje poniżej 5 dni. Chociaż w skali całego kraju planujących taki wypoczynek jest tylko 5% to na Podkarpaciu aż 24% pytanych może sobie pozwolić na ledwie tygodniowe wakacje.
Chociaż na żadne wakacje nie pojedzie aż 47% Polaków, to jednak liczba ta jest mniejsza od zeszłorocznej o 6 pkt. procentowych. 1/5 badanych na ostatnim wyjeździe urlopowym była aż pięć i więcej lat temu. Niemal co dziesiąty dorosły mieszkaniec Polski nigdy nie był na wakacjach. Najczęstszy powód to brak pieniędzy – podała go co druga osoba (w warmińsko-mazurskim sześciu na dziesięciu pytanych, na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu tylko co trzeci). Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim osób w wieku powyżej 50 lat, a także osób, których dochód gospodarstwa domowego jest poniżej 1 tys. zł. w ubiegłym roku na wyjeździe wypoczywał prawie co drugi Polak (48%).
Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 6-14 maja 2013 za pomocą wywiadów ilościowych techniką CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) w ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości. Próba wyniosła 1000 osób.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)