Przeczytaj także: Sieć Wi-Fi może okazać się niebezpieczna
Nasze badania bezpieczeństwa sieci Wi-Fi w polskich miastach w sezonie 2012/2013 dobiegły końca i nadszedł czas na podsumowanie. Najnowsza seria badań stanowiła ewolucję analiz z poprzednich lat, w ramach których prezentowaliśmy informacje o zabezpieczeniach stosowanych w sieciach bezprzewodowych w różnych miastach Polski. W zakończonej właśnie odsłonie badań posłużyliśmy się nowym sprzętem, dzięki czemu statystyki tworzone były na podstawie dużo większej liczby sieci.Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione. Żadne dane przesyłane w ramach badanych sieci nie zostały zgromadzone, ani też nie były przetwarzane.
Trasa badania
W edycji 2012/2013 badaniem objęliśmy 11 miast:
- Bydgoszcz,
- Częstochowa,
- Katowice,
- Kraków,
- Łódź,
- Poznań,
- Szczecin,
- Toruń,
- Trójmiasto,
- Warszawa,
- Wrocław.
Łącznie przeskanowanych zostało 135 000 sieci bezprzewodowych na trasie o długości 616 kilometrów. Jest to trasa, która odpowiadałaby w przybliżeniu wycieczce z Warszawy do Wiednia. Łączny czas badania wyniósł 70 godzin. Każde skanowanie dokonywane było przy użyciu odpowiednio skonfigurowanego sprzętu z anteną do okólną, umieszczoną na dachu samochodu. Oprogramowanie zostało ustawione w taki sposób, by nie zapisywać dwa razy tej samej sieci. Dzięki temu mieliśmy pewność, że wszystkie wykryte sieci Wi-Fi są unikatowe.
fot. adam121 - Fotolia.com
Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce 2012/2013
Stan zabezpieczeń polskich sieci bezprzewodowych można ocenić jako dobry, martwi jednak dość duża liczba sieci otwartych, które nie posiadają żadnej ochrony.
Zabezpieczenia stosowane w polskich sieciach Wi-Fi
fot. mat. prasowe
Zabezpieczenia stosowane w polskich sieciach Wi-Fi
Najczęściej stosowane zabezpieczenia to WPA/WPA2.
Dość niepokojące jest to, że na przebadanej trasie znaleźliśmy niemal 34 tysiące otwartych sieci Wi-Fi, z którymi bez większych przeszkód można się połączyć przy użyciu dowolnego laptopa, smartfona czy tabletu. Gdyby jedna sieć przypadała na jednego mieszkańca, odpowiadałoby to miastu wielkości Cieszyna, a przecież przebadaliśmy zaledwie ułamek wszystkich sieci bezprzewodowych w Polsce. Warto dodać, że otwarte hotspoty, które z założenia nie posiadają żadnych zabezpieczeń, stanowią zaledwie ułamek procenta tej liczby.
fot. mat. prasowe
Polskie miasta z najbezpieczniejszymi sieciami Wi-Fi
Wrocław - 65,34% sieci z szyfrowaniem WPA/WPA2
![Olimpiada w Rio: uwaga na otwarte sieci Wi-Fi [© igor - Fotolia.com] Olimpiada w Rio: uwaga na otwarte sieci Wi-Fi](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Olimpiada/Olimpiada-w-Rio-uwaga-na-otwarte-sieci-Wi-Fi-179486-150x100crop.jpg)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)