eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPlany polskich pracodawców V 2013

Plany polskich pracodawców V 2013

2013-06-19 11:04

Plany polskich pracodawców V 2013

Firmy nie planują we własnych firmach podwyżek wynagrodzeń © arrakasta - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Trwająca obecnie debata dotycząca zmian w płacy minimalnej różni nie tylko decydentów, ale też samych pracodawców. Jak pokazują wyniki najnowszego sondażu Instytutu Badawczego Randstad i TNS, zdaniem co drugiego ankietowanego przedsiębiorcy podwyższenie minimalnego wynagrodzenia nie zniechęca firm do zatrudniania pracowników. Blisko 3 na 4 respondentów stwierdza, że powinno ono zostać podwyższone, w tym połowa z nich zaoferowałaby zmianę wyższą niż przewidują to zapisy ustawowe. Badani przyznają jednak, że w swoich firmach pracowników na pensji minimalnej raczej nie zatrudniają. Ponadto, pomimo obserwowanej niewielkiej poprawy perspektywy sytuacji gospodarczej w drugim półroczu, nie planują we własnych firmach podwyżek wynagrodzeń ani zwiększenia zatrudnienia. Na rynku nadal panuje stagnacja.

Przeczytaj także: Plany polskich pracodawców II 2013

Płaca minimalna – wiele niezrozumienia dla wpływu na gospodarkę

W najnowszym sondażu „Plany Pracodawców” realizowanym przez Instytut Badawczy Randstad i TNS przedsiębiorcy wypowiadali się na dyskutowany obecnie temat podwyższania płacy minimalnej i jej wpływu na poziom zatrudnienia.

Zdaniem częściej niż co drugiego odpowiadającego w badaniu przedstawiciela firm, podwyższenie minimalnego wynagrodzenia nie zniechęca pracodawców do zatrudniania pracowników (12% zdecydowanie nie, 32% raczej nie, dające sumę 54%). Dla blisko 40% taka zależność istnieje (10% zdecydowanie tak, 28% raczej tak).

Co ciekawe, niezależnie od wielkości firm, zdecydowana większość badanych przedsiębiorców twierdzi, że wynagrodzenie minimalne w odniesieniu do poziomu przeciętnego wynagrodzenia jest obecnie za niskie (65%), a więcej niż połowa respondentów zaakceptowałaby podwyżkę wyższą niż ustawową (powyżej 6,66%).

fot. mat. prasowe

Czy Pan(i) zdaniem minimalne wynagrodzenie powinno zostać podwyższone w 2014 r.?

Prawie trzy czwarte firm (73%) uważa, że minimalne wynagrodzenie powinno zostać podwyższone w 2014 r.


Wyniki badania pokazują jednocześnie, że większość firm nie zatrudnia pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie (55%), a jeśli sytuacja taka ma miejsce, to dotyczy przede wszystkim pojedynczych pracowników badanych firm (45%).

fot. mat. prasowe

Minimalne wynagrodzenie-jaka powinna być skala podwyżki?

Jedna trzecia respondentów, uważających, że płaca minimalna powinna zostać podwyższona sądzi, że powinno być ono podwyższone podobnie jak w ubiegłym roku – o ok. 6,66% (33% badanych firm).


Jak komentuje Kajetan Słonina, Dyrektor Zarządzający agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad: „Nasze badanie uwidacznia, że wśród pracodawców panuje wiele niepewności, co do istnienia oraz istotności zależności pomiędzy podwyższaniem płacy minimalnej i skłonnością pracodawców do zatrudniania. Zauważmy, że grupy, które mają bardzo zdecydowane poglądy na ten temat - mówią: ‘zdecydowanie tak’ lub ‘zdecydowanie nie’ - są relatywnie małymi grupami odpowiednio 10% i 12%. Podobna grupa - 9% - w ogóle nie potrafi się opowiedzieć po którejś stronie. Z kolei w powszechnej gotowości do podwyższenia wynagrodzenia minimalnego widzę empatyczne, emocjonalne nastawienie respondentów – płaca minimalna jest niska, to jest fakt obiektywny, dlatego właśnie jest nazwana minimalną. Respondentom łatwiej mówić o jej podwyższaniu, bo sami tej podwyżki nie odczują – większość badanych tych pensji nie stosuje częściej, niż w przypadkach pojedynczych pracowników. Stąd ta hojność, i to zauważmy hojność znacznie wyższa, niż wskazywana w debacie trwającej pomiędzy rządem, pracodawcami a związkami zawodowymi.”

fot. mat. prasowe

Zmiany dokonane w poziomie wynagrodzeń w firmach w okresie ostatnich 6 miesięcy

W jednej czwartej firm wzrósł ogólny poziom wynagrodzeń (24%), natomiast spadły one w przypadku 5% firm.

fot. mat. prasowe

Zmiany dokonane w poziomie zatrudnienia w firmach w ciągu ostatnich 6 miesięcy

W ciągu ostatniego półrocza więcej firm zwiększyło poziom zatrudnienia, niż go zmniejszyło (27% wobec 22%).


 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: