Koniunktura przemysłowa VI 2013
2013-06-24 13:14
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa V 2013
4. Handel detaliczny
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w czerwcu na poziomie minus 9 (w maju minus 6). Poprawę koniunktury sygnalizuje 12% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 21% (przed miesiącem odpowiednio 15% i 21%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Bieżąca sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są niekorzystnie, podobnie jak w maju. Odpowiednie przewidywania są negatywne i gorsze niż prognozowano przed miesiącem. Przedsiębiorcy nadal sygnalizują nadmierny poziom zapasów towarów. W związku z tym planowane jest dalsze ograniczanie ilości towarów zamawianych u dostawców. Spadek zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach może być zbliżony do planowanego w maju. Ceny rosną w tempie sygnalizowanym w ubiegłym miesiącu, w najbliższych trzech miesiącach może utrzymać się tempo wzrostu cen przewidywane w maju.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w czerwcu na poziomie minus 9 (w maju minus 6).
W poszczególnych klasach wielkości i branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. W podziale na klasy wielkości najbardziej negatywnie koniunkturę oceniają jednostki o liczbie pracujących do 49 osób, natomiast pozytywnie – jedynie podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób). Przedstawiciele wszystkich prezentowanych branż zgłaszają negatywne oceny koniunktury: żywność (minus 11 – wzrost o 1 p. proc.), artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 9 – spadek o 4 p. proc.), pojazdy samochodowe (minus 8 – spadek o 1 p. proc.) oraz włókno, odzież obuwie (minus 6 – spadek o 10 p. proc.).
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym wg klas wielkości
W podziale na klasy wielkości najbardziej negatywnie koniunkturę oceniają jednostki o liczbie pracujących do 49 osób, natomiast pozytywnie – jedynie podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).
W podziale na klasy wielkości najbardziej negatywne oceny i przewidywania dotyczące sytuacji gospodarczej zgłaszają jednostki o liczbie pracujących do 49 osób. Jedynie podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) formułują optymistyczne diagnozy i prognozy w tym zakresie.
Największy spadek bieżącej i przyszłej sprzedaży sygnalizują przedsiębiorstwa mikro (o liczbie pracujących do 9 osób). Jedynie jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) zgłaszają wzrost bieżącej sprzedaży.
Podmioty należące do wszystkich klas wielkości oceniają w czerwcu swoją bieżącą sytuację finansową negatywnie. Najbardziej pesymistyczne oceny i prognozy w tym zakresie zgłaszają jednostki o liczbie pracujących do 49 osób. Jedynie oczekiwania przedsiębiorstw dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) są nieznacznie optymistyczne.
Największy wzrost bieżących cen zgłaszają jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) i małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób). Odpowiednie prognozy wskazują na możliwość wzrostu cen przede wszystkim w podmiotach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób).
Przedsiębiorstwa o liczbie pracujących 10 i więcej osób sygnalizują nadmiar zapasów towarów, w szczególności jednostki średnie (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób). Podmioty mikro (o liczbie pracujących do 9 osób) zgłaszają, że ich zapasy tylko nieznacznie przekraczają poziom odpowiedni w stosunku do zapotrzebowania.
Zmniejszenie zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach zapowiadane jest przez przedstawicieli wszystkich klas wielkości. Największe redukcje planowane są w jednostkach małych i średnich (o liczbie pracujących od 10 do 249 osób).
Spośród badanych jednostek, w czerwcu 3,8% podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności w handlu detalicznym (4,8% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w czerwcu br. 59% przedsiębiorstw, 58% w analogicznym miesiącu ub. r.), kosztami zatrudnienia (55% w czerwcu br. i przed rokiem) oraz niedostatecznym popytem (50% w czerwcu br., 49% w analogicznym miesiącu ub. r.).
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)