Ile kosztują słoneczne wakacje?
2013-06-28 00:15
Przeczytaj także: Gdzie Polacy pojadą na wakacje 2013?
- Podobne zjawisko widać w naszych danych, zawartych w Raportach Podróżnika i bieżących statystykach rezerwacyjnych. Niewątpliwie ten trend spowodowany jest starannie przeprowadzonymi kalkulacjami – komentuje Radosław Damasiewicz, analityk Travelplanet.pl.
Do porównania wzięto standard hotelu 4* z wyżywieniem typu HB (śniadania i obiadokolacje).
– To przeważająca formuła spędzania wakacji - zauważa Radosław Damasiewicz. – Cztero- i pięciogwiazdkowe hotele z wyżywienie HB i All Inclusive to ¾ oferty sprzedawanej przez Traelplanet.pl, największego polskiego multiagenta turystycznego. Ale nad Bałtykiem pięciogwiazdkowe obiekty to rarytas a nie standard – dodaje.
Analiza obejmuje tygodniowe wakacje w drugiej połowie lipca (według ofert dostępnych 18 czerwca) dla dwóch osób z dojazdem w Polsce i najpopularniejszych od lat kierunkach letnich wakacji zagranicznych: Grecji, Turcji Egiptu, Hiszpanii, Tunezji, ale także Bułgarii, dobijającej się do tej Wielkiej Piątki. Do naszej analizy dobraliśmy oferty z tych krajów a także dynamicznie zyskującej na popularności Chorwacji.
Podstawowy wskaźnik, na podstawie którego zbudowane jest porównanie, to średnia liczba dni deszczowych w poszczególnych miesiącach. Przeciętna z ostatnich 12 lat jest dla polskich miejscowości nadmorskich okrutna: wynika z niej że w lipcu leje na 31 dni od 12,4 dni (Hel) do 15,3 (Kołobrzeg) a w sierpniu od blisko 14 (Hel) do przeszło 16 (Łeba). A to oznacza prawdopodobieństwo spędzenia ok. połowy urlopu pod parasolem przeciwdeszczowym a nie słonecznym, bo deszcz nad polskim morzem a pada średnio 3,5 – 4 dni w tygodniu.
Przy takim spełnionym scenariuszu urlop nad polskim Bałtykiem, nominalnie jeden najtańszych sposobów spędzenia wakacji, okazuje się jednym z najbardziej kosztownych. Dla przykładu: słoneczny dzień w Ustce czy Dźwirzynie czy Kołobrzegu kosztuje ok. 1000 – 1200 zł (dla dwóch osób). To tyle co w blisko dwukrotnie nominalnie droższych hotelach w Grecji czy Wyspach Kanaryjskich.. Za dzień słońca znacznie mniej, bo 550 – 750 zł za dwie osoby zapłacimy wypoczywając w takim samym standardzie w Egipcie, Bułgarii czy basenie Morza Śródziemnego.
- Oczywiście mówimy o prawdopodobieństwie – zaznacza Radosław Damasiewicz. – Wiadomo jednak jak to jest z pogodą – możemy trafić na cały słoneczny albo deszczowy tydzień. Ale poza Polską to drugie jest znacznie mniej prawdopodobne.
Na dowód analityk przytacza ciekawe zestawienie: w nadbałtyckich kurortach spada latem średnio od 73 mm do blisko 103 mm wody na metr kwadratowy. Średnie miesięczne opady w sierpniu w Dubrowniku (ok. 90 mm na metr kwadratowy) porównywalne są do opadów w Łebie czy Kołobrzegu. Ale w polskich kurortach tyle deszczu spada w ok. 15 – 16 dni a w Dubrowniku – w raptem w ok.3…
Jak to policzyliśmy:
- Do analizy wzięliśmy koszt dojazdu i tygodniowego pobytu 2 osób w hotelu 4* ze śniadaniami i obiadokolacjami HB) w drugiej połowie lipca (z oferty www.travelplanet.pl) w Polsce i najpopularniejszych destynacjach.
- Przeloty do Grecji Turcji Bułgarii Hiszpanii Egiptu i Chorwacji zawarte są w cenie wycieczki
- Dojazd nad Bałtyk: samochód z centrum Polski (Łódź) średnie spalanie 8l/100 km cena paliwa 5,40 zł/l
- Koszt siedmiodniowego pobytu podzieliliśmy przez liczbę prawdopodobnych dni słonecznych w tygodniu, wyliczonych na podstawie średniej z lat 2000 - 2012
- Tabela pogodowa opr. Travelplanet.pl na podst. Danych z www.weatheronline.pl
- Tabela „hotelowa” wyliczenia na podst. wybranych destynacji z oferty travelplanet.pl
![Wyjazdy turystyczne Polaków 2013 [© donyanedomam - Fotolia.com] Wyjazdy turystyczne Polaków 2013](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/wakacje/Wyjazdy-turystyczne-Polakow-2013-132099-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)