Oszczędzanie na emeryturę: perspektywa społeczna
2013-07-03 00:16
Dodatkowe oszczędzanie na emeryturę jest konieczne © michaeljung - Fotolia.com
Przeczytaj także: Współczesne systemy emerytalne na świecie
Kwestia konieczności indywidualnego zapewnienia dodatkowych środków na przyszłą emeryturę jest regularnie podnoszona zarówno przez rząd, jak i przez media, lecz wydaje się, że działania te przynoszą tylko umiarkowane efekty, gdyż deklarowaną znajomość (przynajmniej ze słyszenia) najpopularniejszego obecnie produktu emerytalnego (tj. Indywidualnego Konta Emerytalnego – IKE) deklaruje tylko 63% Polaków. Teoretycznie, powinna ona wpływać na decyzje osób w wieku produkcyjnym i stymulować chęć regularnego oszczędzania, zwłaszcza że w opinii niektórych ekspertów, wskaźnik stopy zastąpienia obecnego pokolenia 30-latków może spaść nawet do ok. 30%.W sferze deklaracji zdecydowana większość Polaków (74%), uważa, iż warto oszczędzać dodatkowe środki na przyszłą emeryturę.
fot. mat. prasowe
Czy Pana(i) zdaniem warto odkładać dodatkowe środki na emeryturę?
Wyniki badań społecznych oraz materiały z krajowych konferencji i sympozjów realizowanych w latach 2010-2013 wskazują jednak, iż rzeczywistość z perspektywy społeczeństwa, instytucji finansowych oraz ekspertów rynku wygląda inaczej. Poszerzona dystrybucja informacji nie ma istotnego przełożenia na zwiększenie środków inwestowanych przez Polaków z przeznaczeniem na dodatkową emeryturę, np. za pośrednictwem instrumentów tzw. III filaru ubezpieczeń społecznych. Poprawność tego wniosku potwierdzają także najnowsze wyniki badania CBOS, w którym aż 81% Polaków odpowiada, iż nie zamierza oszczędzać na emeryturę w żadnym z dostępnych na rynku produktów emerytalnych (uwzględniając w tym PSO – Programy Systematycznego Oszczędzania).
fot. mat. prasowe
Czy zamierza Pan(i) oszczędzać na emeryturę w jednym z ww. produktów?
Częściowo może to być spowodowane tym, że w praktyce zainteresowanie tematem przejścia na emeryturę jako takim pojawia się u przyszłych emerytów dopiero w okolicach 45. roku życia. Istnieje także pozytywna korelacja między poziomem wykształcenia a wiarą w sens kolejnych reform emerytalnych (m.in. podwyższeniem wieku emerytalnego do 67. roku życia dla kobiet i mężczyzn) oraz w konieczność samodzielnego zadbania o swoją finansową przyszłość.
fot. mat. prasowe
Czy zdarza się Panu(i) myśleć o własnej, obecnej lub przyszłej starości?
Istnieje hipoteza, zgodnie z którą refleksja nad jakością własnego funkcjonowania po przejściu na świadczenie emerytalne jest zbieżna z osiągnięciem stabilizacji życiowej. Dodatkowo, posiadanie stałego miejsca zatrudnienia, zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych oraz dostęp do wolnych środków zdecydowanie ułatwiają podjęcie decyzji o rozpoczęciu oszczędzania/inwestowania z myślą o emeryturze.
Z punktu widzenia samych zainteresowanych, głównym źródłem środków do życia dla emerytów będą świadczenia wypłacane przez ZUS/KRUS/OFE. Dominuje niespójne logicznie przeświadczenie, zgodnie z którym warunki materialne po przejściu na emeryturę samoistnie się ustabilizują („jakoś to będzie”), mimo że aż 84% Polaków uważa, że Państwo nie jest w stanie zabezpieczyć ich przyszłości emerytalnej. Zmiany sytuacji nie ułatwia także stale wysoki odsetek osób przejawiających brak zaufania do instytucji finansowych w ogóle – aż jedna czwarta obywateli nie powierzyłaby swoich oszczędności żadnej z nich. Z kolei z perspektywy ponad połowy Polaków najlepszą renomą cieszą się banki.
fot. mat. prasowe
W jaki sposób Pan(i) zamierza zapewnić sobie środki na życie po osiągnięciu wieku emerytalnego?
Co jednak interesujące, w przypadku osób deklarujących regularne oszczędzanie środków z przeznaczeniem na emeryturę siła motywująca do oszczędzania jest taka sama, a więc perspektywa niskiego świadczenia z ZUS i OFE.
fot. mat. prasowe
Dlaczego odkłada Pan(i) pieniądze na przyszłą emeryturę?
W przypadku osób, które nie decydują się oszczędzać, głównymi przyczynami takiej decyzji jest odkładanie tematu funkcjonowania na emeryturze „na później” oraz deklarowane niskie dochody.
fot. mat. prasowe
Dlaczego nie oszczędza Pan(i) dodatkowo na emeryturę?
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)