Tydzień 26/2005 (27.06-03.07.2005)
2005-07-04 10:15
Przeczytaj także: Tydzień 18/2005 (02-08.05.2005)
-
T. Blair zażądał zasadniczej reformy budżetu Unii Europejskiej, w tym zdecydowanego zmniejszenia dopłat do rolnictwa. Na rolnictwo Unia wydaje 40% wszystkich wydatków mimo, że w tym sektorze pracuje tylko 5% ludności. Te wydatki są siedem razy większe niż środki przeznaczane łącznie na badania i rozwój, naukę i technikę, kształcenie i innowacyjność. Wielka Brytania proponuje zniesienie subsydiów rolnych do 2010 roku. Ponad 20% wszystkich subwencji rolnych otrzymuje Francja.
-
Stopa bezrobocia w strefie euro w maju spadła do 8,8% z 8,9% w kwietniu. To skutek wzrostu popytu na pracowników sezonowych. Najniższe bezrobocie jest w Irlandii - 4,2%, Austrii - 4,6%, i Luksemburgu - 4,7%. W krajach "15" bezrobocie jest na poziomie 8% (w kwietniu - 8,1%), a w "25" wynosi ono 8,8% (8,9% w kwietniu). W krajach "10" najwyższe bezrobocie ma Polska - 17,8%, Słowacja - 15,5%, Czechy - 8,1% i Węgry - 6,3%.
-
W opinii francuskich polityków po przyjęciu do Unii Bułgarii i Rumunii dalsze przyjmowanie nowych członków winno być wstrzymane przynajmniej do czasu dokonania reorganizacji tej instytucji.
-
W ciągu pierwszych czterech miesięcy import chińskiego obuwia do krajów Unii wzrósł o 681%, a ceny obuwia spadły o 29%. Jeśli wszczęte dochodzenie potwierdzi zarzuty o stosowaniu dumpingu, to należy liczyć się z podobnymi ograniczeniami jak w przypadku wyrobów bawełnianych.
-
W czerwcu stopa bezrobocia w Niemczech wyniosla 11,8%.
-
Według niemieckiego rządu deficyt budżetowy kraju w tym roku wyniesie 3,7%, a w roku przyszłym spadnie do 3,4%. Oznacza to, że co najmniej przez pięć kolejnych lat Niemcy naruszą ustalenia Paktu Stabilności i Wzrostu.
-
Już jesienią rozpoczną się prace przy budowie Gazociągu Północnoeuropejskiego po dnie Bałtyku. Będą trwały 5 lat, a koszty całej inwestycji są szacowane na 8 mld USD. Do inwestycji Gazpromu włączył się niemiecki BASF oraz firmy brytyjskie. Przechodzący przez Polskę rurociąg jamalski będzie modernizowany, by zwiększyć wielkość przepływającego gazu, lecz nie należy liczyć na budowę planowanej dawniej drugiej nitki tego rurociągu.
-
Wiele wskazuje na to, że po 11 latach negocjacji Rosja zostanie przyjęta do WTO, w czasie grudniowego spotkania ministrów tej organizacji (organizacja ta skupia 148 państw) w Hongkongu.
-
Europejski koncern lotniczy EADS wybrał nowe kierownictwo. Szefami firmy zostali Noel Forgeard i Thomas Enders.
-
Sarmatia to polsko-ukraińska spółka, która zamierza przedłużyć rurociąg Odessa-Brody przynajmniej do Płocka. Obaj partnerzy czynią teraz wysiłki, by do tego przedsięwzięcia włączyć kazachski kapitał.
-
Ukraina wycofuje się z groźby podwyższenia opłat za tranzyt rosyjskiego gazu. Zobowiązała się też do zwrotu 7,8 mld m sześciennych gazu (wartości 1,25 mld USD w terminie do połowy przyszłego roku), który był przechowywany przez rosyjski koncern w podziemnych zbiornikach na Ukrainie.
- Przez Ukrainę rosyjski Gazprom w 2004 roku przesłał rocznie 138 mld m sześciennych gazu. Jako zapłatę za tranzyt Ukraina otrzymała 29 mld m sześciennych gazu. Obecnie Gazprom chce od Ukrainy zapłaty za gaz w cenach rynkowych (byłby to wzrost cen z dotychczasowych preferencyjnych 50 do 160 USD za 1000 m sześc. paliwa). To skutek decyzji Gazpromu, że w stosunku do wszystkich krajów WNP przejdzie on na ceny światowe. Gazprom postanowił też odstąpić od zapłaty za tranzyt gazem (barter).
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
PIENIĄDZE, PIENIĄDZE, PIENIĄDZE...
Ponad 15 lat trwały w ramach Unii rozmowy na temat rozwiązania kwestii pieniędzy przechowywanych na zagranicznych kontach, a szczególnie w tzw. "rajach podatkowych". Z dniem 1 lipca wchodzi w życie dyrektywa o "automatycznej wymianie informacji o kontach cudzoziemców na obszarze Unii oraz ponadgranicznym opodatkowaniu odsetek z kont indywidualnych w tych krajach i poza nimi, gdzie obowiązuje tajemnica bankowa. Głównym celem dyrektywy jest ograniczenie procederu "prania pieniędzy" i walka z tzw. "rajami podatkowymi".
Dyrektywa zobowiązuje, by kraje członkowskie UE informowały o kontach bankowych cudzoziemców te kraje, w których one zamieszkują. System ma działać w sposób ciągły, a informacje mają być przekazywane automatycznie. W dyrektywie dopuszczono wyjątki (Belgia, Luksemburg, Austria), gdzie obowiązuje szczególne prawo dotyczące tajemnicy bankowej. Ale kraje te zobowiązały się do wprowadzenia podatku od odsetek, które będą pobierane z indywidualnych kont cudzoziemców-obywateli UE. Podatek ten będzie rósł od obecnie 15% do 35% w roku 2011, a 75% tej sumy będzie odprowadzany do kraju zamieszkania właściciela konta. Wyjątek będą stanowiły konta, których właściciele przedstawią zaświadczenie o tym, że władze ich kraju wiedzą o inwestycjach kapitałowych za granicą. Podobne zobowiązania podpisały też takie kraje jak Szwajcaria, Andora, Lichtenstein, Monaco i San Marino. Dyrektywą jest objęte także 10 krajów stowarzyszonych i terytoriów zależnych związanych z Wielką Brytanią i Holandią.
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy