eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyUpadłości firm w Polsce I-VI 2013 r.

Upadłości firm w Polsce I-VI 2013 r.

2013-07-02 13:35

Przeczytaj także: Upadłości firm I-VI 2013


Upadłości według form prawnych przedsiębiorstw

Analizując upadłości pod kątem form prawnych, w dalszym ciągu zauważamy rosnąca liczbę upadłości przedsiębiorców i spółek akcyjnych. Dotychczas najwięcej upadało spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, tak jest i tym razem, jednak ich udział spadł zdecydowanie do 57 proc. (65,7% w 2011). Chociaż spadło tempo wzrostu upadłości wśród przedsiębiorców, rośnie udział bankructw w tej grupie w ogólnej liczbie ogłoszonych postanowień. W 2012 stanowiły one 14%, w 2012 22%, a w ostatnim półroczu już 24% wszystkich przypadków. O 46% procent wzrosła liczba upadłości spółek akcyjnych. Rośnie także ich udział, w ciągu ostatnich trzech lat stanowiły około 7% bankrutów, a w ostatnich sześciu miesiącach było to już 10%.

fot. mat. prasowe

Upadłości według form prawnych przedsiębiorstw

Analizując upadłości pod kątem form prawnych, w dalszym ciągu zauważamy rosnąca liczbę upadłości przedsiębiorców i spółek akcyjnych.


Wielkość i wiek upadających firm

Analiza obrotów firm, których upadłość ogłoszono w I połowie 2013 roku wskazuje, że nadal zmienia się struktura upadających firm, a problem niewypłacalności dotyczy coraz większych firm. Na blisko 60 proc. przedsiębiorstw, o których dane finansowe posiadał Coface, 27 proc. to firmy z obrotem do 5 mln złotych (w 2011 było ich 42%, a w 2012 – 35%). 60 proc. – o 7 pkt proc. więcej niż w 2012 r. – to firmy z przychodami pomiędzy 5 a 50 mln złotych. Przedsiębiorstwa powyżej 50 mln obrotów stanowiły w ostatnim półroczu już 13 proc. bankrutów, podczas gdy w 2011 było ich tylko 6%.
Wśród największych firm znalazły się w tym roku przedsiębiorstwa budowlane takie, jak: BUDOPOL S.A. i BUDOPOL GW, Energomontaż-Południe S.A., PIECEXPORT-PIECBUD S.A., czy RESBEX Sp. z o.o., firma stalowa VISTALEX S.A., Tabor Szynowy Opole S.A. (wszystkie upadłości z możliwością zawarcia układu), a także biuro podróży SKY CLUB.

Należy dodać, że większość firm, których danych finansowych Coface nie posiadał, to przedsiębiorstwa małe.

Z analizy wieku firm, których upadłość ogłoszono wynika, że 91 proc. spośród nich zostało założonych po transformacji ustrojowej, która miała miejsce w połowie 1989 roku, ale problemy z niewypłacalnością dotknęły także przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji na rynku.

Wśród tych najstarszych znalazły się takie marki, jak Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce FABLOK S.A., wieloletni producent akcesoriów dla niemowląt Spółdzielnia Inwalidów SATURN, Energomontaż-Południe S.A (układ), czy przedsiębiorstwo STYL MEBLE Sp. z o.o.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: