Małe firmy - prognozy II kw. 2013
2013-07-03 11:21
Poprawa nastrojów wśród mikroprzedsiębiorców © Minerva Studio - Fotolia.com
Więcej optymizmu dotyczącego tegorocznych obrotów i bardziej ambitne plany inwestycyjne - taki obraz mikroprzedsiębiorców wyłania się z najnowszego badania przeprowadzonego przez Grupę Idea Banku. Z dużym prawdopodobieństwem jest to jednak ożywienie sezonowe.
Przeczytaj także: Polskie mikrofirmy przygotowane na kryzys
Grupa Idea Banku już po raz szósty zapytała drobnych przedsiębiorców o to, jakie mają przewidywania dotyczące sytuacji własnej firmy, a także jak oceniają perspektywy całej gospodarki w bieżącym roku. W badaniu wzięło udział 1000 osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Zostało ono przeprowadzone w formie wywiadu telefonicznego w dniach 3-12 czerwca 2013 roku.Prosta formuła badania, unikalna grupa ankietowanych
Co kwartał pytamy drobnych przedsiębiorców czy w bieżącym roku:
- spodziewają się utrzymania, wzrostu czy spadku obrotów w swojej firmie
- oczekują utrzymania obecnego tempa rozwoju gospodarczego, jego przyspieszenia czy raczej recesji gospodarczej
- zamierzają utrzymać zatrudnienie, zatrudniać czy zwalniać pracowników
- planują inwestycje w swojej firmie
- zamierzają podnieść, utrzymać czy obniżyć ceny sprzedawanych dóbr i usług
Pozostałe trzy pytania mają znaczenie pomocnicze – pozwalają ustalić czy firma działa w produkcji czy w sektorze usług, ilu pracowników zatrudnia i czy prowadzi działalność na rzecz jednego, czy większej liczby kontrahentów.
Uczestnikami badania są przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, czyli właściciele mikrofirm. Badanie obejmuje więc unikalny segment mikrobiznesu, który nie jest ujmowany w oficjalnych statystykach makroekonomicznych. W najnowszym badaniu 83% respondentów stanowili przedsiębiorcy zatrudniający nie więcej niż 4 pracowników. Zaledwie 6% badanych zatrudniało więcej niż 10 osób. Większość ankietowanych reprezentowało sektor usług. Co siódmy badany miał tylko jednego kontrahenta – w grupie tej mogli znajdować się samozatrudnieni.
fot. Minerva Studio - Fotolia.com
Poprawa nastrojów wśród mikroprzedsiębiorców
Wyniki najnowszego badania mogą wskazywać, że po dość wyraźnym pogorszeniu nastrojów przedsiębiorców, jakie miało miejsce w I kwartale, II kwartał przyniósł widoczną poprawę. Świadczy o tym wzrost odsetka firm, które w tym roku spodziewają się większych obrotów w swojej firmie, przede wszystkim kosztem osób oczekujących stabilizacji obrotów na poziomie sprzed roku. Warto przy tym zauważać, że udział firm przewidujących spadek tej kategorii niezmiennie utrzymuje się na dość niskim, zaledwie kilkunastoprocentowych poziomie. Mimo poprawy w ujęciu kwartał do kwartału przedsiębiorcy wciąż wykazują jednak mniej optymizmu niż przed rokiem, gdy odsetek firm spodziewających się zarówno wzrostu, jak i stabilizacji obrotów był większy.
Poprawa przewidywań mikroprzedsiębiorców może dziwić w sytuacji, gdy dane statystyczne obrazujące kondycję całej gospodarki póki co nie wskazują na to, aby miała ona szybko wyjść z dołka. Na tym polega jednak specyfika mikrobiznesu – sektor ten działa w pewnym oderwaniu od zjawisk ogólnogospodarczych. – Dla przedsiębiorcy, który prowadzi osiedlowy sklep spożywczy większym zagrożeniem będzie otwarcie w sąsiedztwie dużego marketu niż pogorszenie koniunktury w całej gospodarce – zauważa Dariusz Makosz, członek zarządu Idea Banku.
Przeczytaj także:
Małe firmy - prognozy 2016
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
małe i średnie firmy, MSP, sytuacja przedsiębiorstw, nastroje przedsiębiorców, nastroje polskich przedsiębiorców
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)