Małe firmy - prognozy II kw. 2013
2013-07-03 11:21
Przeczytaj także: Polskie mikrofirmy przygotowane na kryzys
Taka perspektywa pociąga też za sobą specyficzne spojrzenie na własny biznes, raczej krótkookresowe niż strategiczne. To z kolei może być przyczyną wzrostu optymizmu w ocenie obrotów, jakie firma osiągnie w bieżącym roku kalendarzowym, z każdym kolejnym kwartałem, który przybliża przedsiębiorcę do zakończenia tego roku. Poprawa oceny kondycji własnej firmy mierzonej jej obrotami między I a II kwartałem może też wynikać z sezonowości – dla wielu biznesów początek roku jest cyklicznie najsłabszym okresem, co może być przyczyną formułowania bardziej pesymistycznych prognoz na cały rok. Dotyczy to np. handlu czy usług budowlano-remontowych. Ten sam czynnik uzasadniałby wzrost optymizmu w okresie przedwakacyjnym w firmach, dla których wakacje to najgorętszy okres nie tylko kalendarzowo, ale też biznesowo (np. turystyka, usługi gastronomiczne, sklepy ze sprzętem sportowym). Potwierdzają to dane wskazujące, że aż dla co trzeciej badanej firmy okres wakacyjny to czas przyspieszenia działalności (co piąta badana firma notuje w wakacje spadek aktywności, a dla co drugiej wakacje są normalnym okresem działania).
Poprawa perspektyw dotyczących obrotów może też wynikać z rozwoju małych firm, który w początkowym okresie ich działania następuje bardzo szybko, co powoduje odczuwalną zmianę z kwartału na kwartał.
Choć w ankiecie nie zawarto pytań o rynki zbytu, to z obserwacji ekspertów Idea Banku wynika, że coraz więcej mikroprzedsiębiorców poszukuje możliwości prowadzenia sprzedaży za granicą, co pozwala im niwelować skutki słabnącego popytu krajowego. Ta grupa przedsiębiorców notuje poprawę swojej sytuacji ekonomicznej, co jest spójne z tezami zawartymi w opracowaniu NBP „Informacja o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w I kw. oraz prognoz koniunktury na II kw. 2013 roku”.
fot. mat. prasowe
Przewidywania dotyczące obrotów firmy
Polaryzacja nastrojów
Pewnych trudności jak zwykle przysparza ocena przewidywań mikroprzedsiębiorców odnośnie sytuacji gospodarczej. Najnowsze wyniki wskazują na jednoczesny wzrost odsetka firm spodziewających się wystąpienia w Polsce recesji gospodarczej zdefiniowanej jako spadek PKB oraz odsetka firm spodziewających się, że gospodarka będzie się w tym roku rozwijać szybciej niż w poprzednim. Wyraźnie skurczyła się natomiast grupa przedsiębiorców przewidujących spadek tempa wzrostu PKB, która w poprzednim badaniu była najliczniejsza, a obecnie jest najsłabiej reprezentowana.
Taka polaryzacja nastrojów świadczy z jednej strony o tym, że wśród przedsiębiorców dużą grupę stanową osoby prowadzące biznesy odporne na wahania koniunktury, a z drugiej, że rośnie liczba firm odczuwających konsekwencje obecnej sytuacji gospodarczej, np. spadek zamówień z sektora publicznego czy wzrost problemów związanych z utrzymaniem terminowych płatności od kontrahentów. Problem dla części przedsiębiorców – sygnalizowanym doradcom Idea Banku – jest też wyczerpywanie się dotacji unijnych.
Widać przy tym wyraźną zależność między sytuacją własnej firmy a percepcją koniunktury całej gospodarki. Przedsiębiorcy, którzy spodziewają się wzrostu obrotów w tym roku wyraźnie lepiej oceniają perspektywy gospodarki. Dokładnie odwrotnie jest w przypadku firm, które przewidują w tym roku spadek swoich obrotów. Generalnie jednak trzeba podkreślić, że oceny dotyczące kondycji całej gospodarki w kolejnej edycji badania wykazują duże nacechowanie emocjonalne – wydaje się, że przedsiębiorcy rozpatrują to pytanie nie tylko w kategoriach ściśle ekonomicznych, ale też szerzej, traktując je jako pytanie o warunki do prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
fot. mat. prasowe
Przewidywania odnośnie sytuacji gospodarczej
Przeczytaj także:
Małe firmy - prognozy 2016
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
małe i średnie firmy, MSP, sytuacja przedsiębiorstw, nastroje przedsiębiorców, nastroje polskich przedsiębiorców
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)