Małe firmy - prognozy II kw. 2013
2013-07-03 11:21
Przeczytaj także: Polskie mikrofirmy przygotowane na kryzys
Zaskakujące plany inwestycyjne
Najbardziej zaskakującym wnioskiem z obecnego badania jest radykalny spadek odsetka przedsiębiorców, którzy nie planują w tym roku inwestycji w środki trwałe. O ile kwartał wcześniej takie osoby stanowiły prawie dwie trzecie badanych, to obecnie jest to już tylko jedna trzecia. Z uwagi jednak na to, że zmiana z kwartału na kwartał jest znacząca, konieczne jest potwierdzenie tego wyniku w kolejnym badaniu. Do takiego wyniku mógł przyczynić się większy udział w próbie objętej badaniem przedsiębiorców zatrudniających pracowników względem poprzednich edycji, jak również naturalny rozwój firm biorących udział w badaniu.
fot. mat. prasowe
Planowane inwestycje w środki trwałe
– Wyniki poprzednich badań wskazywały na konsekwentny wzrost odsetka firm wstrzymujących się z inwestycjami, co odzwierciedlało niepewność sytuacji gospodarczej – komentuje Dariusz Makosz. – Decyzji o zakupie środków trwałych nie można jednak odkładać wiecznie. Przychodzi moment, kiedy potrzebne jest przynajmniej odtworzenie posiadanych maszyn, urządzeń czy samochodów, aby możliwe było kontynuowanie działalności, nawet jeśli przedsiębiorca nie spodziewa się zwiększenia skali działania – dodaje.
Zakupy środków trwałych stymulowane są również względami podatkowymi, z tych powodów przedsiębiorcy decydują się jednak na zakup nowych urządzeń zwykle dopiero pod koniec roku. Przyczyn wzrostu zainteresowania rozbudową majątku firmy można też doszukiwać się w popularyzacji preferencyjnych kredytów z dofinansowaniem unijnym, które stopniowo zastępują kończące się dotacje. Widać też wyraźną zależność między skłonnością do inwestowania a przewidywaniami dotyczącymi obrotów – firm planujących w tym roku zakup środków trwałych jest zdecydowanie więcej wśród podmiotów, które oczekują wzrostu wartości zamówień.
fot. mat. prasowe
Odsetek firm nieplanujących inwestycji
Tradycyjnie najwięcej firm planuje inwestycje w samochody. Na drugim miejscu znalazły się te, które planują zakupy sprzętu, a na trzecim planujące zakup maszyn do produkcji. Maszyny są za to najpopularniejszą forma inwestycji wśród firm produkcyjnych.
Mikrofirmy nie zwalniają
Kolejnym wnioskiem z badania, idącym w parze z odpowiedziami dotyczącymi obrotów i inwestycji, jest brak planów dotyczących zwolnień pracowników. Trzeba jednak podkreślić, że w kolejnej edycji badania odsetek firm rozważających redukcję zatrudnienia znajduje się na niskim, kilkuprocentowym poziomie, nawet przy słabnących nastrojach. Poza tym, mikrofirmy biorące udział w badaniu – o ile zatrudniają – to zaledwie kilka osób. Zwykle jest to personel ograniczony do absolutnego minimum, aby nie podnosić kosztów działania. Widać przy tym wyraźną zależność między oczekiwaniami odnośnie obrotów, a planami dotyczącymi zatrudnienia w firmie – przedsiębiorcy spodziewający się wzrostu wartości zamówień wykazują większą skłonność do zwiększania zatrudnienia. Nie można też nie wspomnieć o tym, że zatrudnianie pracowników jest naturalną drogą ewolucji nowopowstających firm.
fot. mat. prasowe
Planowana zmiana zatrudnienia
Katarzyna Siwek, współpraca Katarzyna Miazek
Przeczytaj także:
Małe firmy - prognozy 2016
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
małe i średnie firmy, MSP, sytuacja przedsiębiorstw, nastroje przedsiębiorców, nastroje polskich przedsiębiorców
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)