Trójmiasto: sektor BPO napędza rynek biurowy
2013-07-04 11:19
Przeczytaj także: Nieruchomości komercyjne: Warszawa przyciąga inwestorów
Nieruchomości komercyjne
Trójmiasto zajmuje czwarte miejsce w Polsce pod względem wielkości rynku biurowego, za Warszawą, Krakowem i Wrocławiem. Całkowity zasób nowoczesnej powierzchni biurowej wynosi tu około 360.000 mkw., w czym udział Gdańska kształtuje się na poziomie 67%. Rozwój sektora nowoczesnych usług biznesowych, tzw. BPO (Business Process Outsourcing), stymuluje popyt na rynku biurowym – obecnie w budowie znajduje się około 84.000 mkw. powierzchni biurowej. Do największych projektów, które zostaną zrealizowane w 2013 roku, należeć będą Alchemia I (16.700 mkw.) spółki Torus, a także Euro Office Park realizowany przez Euro Styl. Budynek ten, o powierzchni 19.000 mkw., po ukończeniu stanie się siedzibą Banku BPH. Najważniejsze projekty planowane na następne lata to przede wszystkim kolejne fazy istniejących parków biurowych – Alchemia, Olivia Business Centre oraz Garnizon.biz.
„Na trójmiejskim rynku biurowym i magazynowym wiele się dzieje. Rok 2012 przyniósł rekord pod względem ilości powierzchni biurowej wynajętej w Trójmieście. Wciąż dominującą grupę najemców nowych powierzchni stanowią firmy z sektora BPO. Z uwagi na kończące się masowo umowy najmu podpisywane w latach 2007 – 2009 coraz częściej jesteśmy świadkami dużych relokacji i konsolidacji powierzchni biurowych. To nowe zjawisko, które pokazuje, że mamy już do czynienia z rynkiem bardziej dojrzałym, dającym najemcy sporo opcji do wyboru. Z początkiem 2014 roku zasób powierzchni biurowych w Trójmieście powinien przekroczyć 400.000 mkw. i ponownie zbliżyć się wielkością do rynku we Wrocławiu” – powiedział Mariusz Wiśniewski, szef regionalnego biura CBRE w Trójmieście.
Najlepsze stawki czynszu na rynku biurowym osiągnęły w ostatnim czasie stabilizację. Obecnie wahają się między 13 – 14 euro/mkw./miesiąc, średnie stawki szacowane są na poziomie 12,50 euro/mkw./miesiąc. Zdaniem ekspertów w przyszłym roku stawki utrzymają się na podobnym poziomie.
Bliskość trójmiejskich portów oraz wydłużająca się autostrada A1 w dużym stopniu przyczyniają się do rozwoju rynku powierzchni magazynowej w województwie pomorskim. Dotychczas parki logistyczne zlokalizowane były głównie w pobliżu autostrady i obwodnicy trójmiejskiej, na przykład w Kokoszkach lub Pruszczu Gdańskim, teraz nową lokalizacją na mapie magazynów będzie obszar rozbudowywanego portu gdańskiego DCT. Świadomi potencjału rozwojowego regionu, deweloperzy zabezpieczyli grunty pod budowę kolejnych powierzchni magazynowych. W 2012 roku aktywność najemców wzrosła o prawie 30% w porównaniu do 2011 roku – wynajętych zostało prawie 80.000 mkw. Najlepsze stawki czynszu na powierzchnie logistyczne w strefie północnej wynoszą obecnie 3,00 – 3,70 euro/ mkw./miesiąc. Stawki efektywne mogą być niższe o ok. 10% (2,70 – 3,10 euro/mkw./miesiąc.).
Przeczytaj także:
Nieruchomości komercyjne: Szczecin przyciąga inwestorów

1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
nieruchomości komercyjne, inwestycje w nieruchomości, rynek biurowy, rynek magazynowy, Trójmiasto, Gdańsk
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)