eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyIndeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2013

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2013

2013-07-08 13:18

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2013

Kwartalny i roczny indeks biznesu © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan w czerwcu nie uległ zmianie; w notowaniu kwartalnym utrzymał poziom 24 pkt., a w notowaniu rocznym 31 pkt. Indeksy są nadal na najniższych notowaniach i perspektywy na szybką poprawę koniunktury wydają się raczej nikłe.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan V 2013

Indeks roczny jest ciągle w dołku, chociaż wyprzedza indeks kwartalny o kilka punktów, co może zapowiadać, że kolejne kwartały nie będą gorsze od pierwszego, jednak jakakolwiek poprawa będzie powolna, a wychodzenie z dołka długotrwałe. Pojawiają się pierwsze sygnały przełamywania spadkowego trendu. Chociaż tempo wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu nadal balansuje wokół zera, a w budownictwie trwa załamanie, to powoli rośnie sprzedaż detaliczna, kredyt konsumpcyjny. Chociaż bezrobocie uległo niewielkiej korekcie w dół i nadal maleje zatrudnienie, to realny fundusz płac od kilku miesięcy znowu rośnie na skutek rosnących płac realnych głównie dzięki malejącej inflacji. Szybko rośnie eksport netto, przy czym niemałe znaczenie ma deprecjacja złotego, wyraźnie pomagająca eksporterom za każdym razem w okresie kryzysu i załamania popytu krajowego. Wzrost długu publicznego i przewidywana nowelizacja budżetu obniżają jednak stabilność makroekonomiczną gospodarki i szybko odbijają się na koszcie obsługi długu publicznego.

fot. mat. prasowe

Kwartalny i roczny indeks biznesu

Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan w czerwcu nie uległ zmianie; w notowaniu kwartalnym utrzymał poziom 24 pkt., a w notowaniu rocznym 31 pkt.


Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan w czerwcu w notowaniu kwartalnym utrzymał poziom 24 pkt., właściwie stały od początku roku, natomiast w notowaniu rocznym nie uległ zmianie pozostając na poziomie z poprzedniego miesiąca 31 pkt. Indeksy są nadal na najniższych notowaniach i perspektywy na szybką poprawę koniunktury wydają się raczej nikłe. Indeks roczny jest ciągle w dołku, chociaż wyprzedza indeks kwartalny o kilka punktów, co może zapowiadać, że kolejne kwartały nie będą gorsze od pierwszego, jednak jakakolwiek poprawa będzie powolna, a wychodzenie z dołka długotrwałe. Wstępne wyniki gospodarki za II. kwartał wydają się niewiele lepsze od pierwszego, chociaż można zauważyć pewne sygnały przełamywania spadkowego trendu. Wprawdzie tempo wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu nadal balansuje wokół zera, a w budownictwie trwa załamanie, to powoli rośnie sprzedaż detaliczna, kredyt konsumpcyjny, oraz szybko poprawia się eksport netto na skutek rosnącej nadwyżki w bilansie handlowym. Bezrobocie uległo niewielkiej korekcie w dół, lecz nadal maleje zatrudnienie, ale pomimo tego realny fundusz płac od kilku miesięcy znowu rośnie na skutek rosnących płac realnych przy spadającej inflacji. Pojawiają się szanse na stopniowe odbicie w górę popyt krajowego. Oczekuje się, że pozytywny efekt przyniosą obniżki stóp procentowych oraz poluzowanie polityki budżetowej. Wysoki poziom wykonania deficytu budżetowego przesądza o konieczności nowelizacji tegorocznego budżetu państwa, co jednak nie poprawi makroekonomicznej stabilności gospodarki przez dalszy wzrost długu publicznego.

fot. mat. prasowe

Kwartalne indeksy czynników

Indeksy wpływu czynników politycznych lecą dalej w dół. Indeks kwartalny spadł aż o siedem punktów do 32 pkt., a indeks roczny o pięć punktów do 35 pkt.

fot. mat. prasowe

Roczne indeksy czynników

Indeks makroekonomiczny od miesięcy pozostaje dosyć stabilny, chociaż poniżej połowy skali. W czerwcu indeksy uległy korekcie w górę o jeden punkt, indeks kwartalny do 41 pkt., a indeks roczny do 43 pkt.


 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: