eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyMama wraca do pracy 2013

Mama wraca do pracy 2013

2013-07-08 13:54

Mama wraca do pracy 2013

Mama wraca do pracy 2013 © diego cervo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

Znane są już wyniki tegorocznego badania postaw i opinii mam, zrealizowanego na zlecenie marki Bebilon w ramach akcji „Mama wraca do pracy”. Przeprowadzona w pierwszej połowie roku ankieta miała na celu między innymi sprawdzenie, czy mamy są świadome nadchodzących zmian w prawie i czy zamierzają z nich skorzystać. W badaniu wzięło udział ponad 22 000 mam i kobiet w ciąży, a wyniki opracował dom badawczy Millward Brown. Unikalnym elementem tegorocznej ankiety jest głos partnerów - po raz pierwszy bowiem o opinie związane z rodzicielstwem zapytano także ojców.

Przeczytaj także: Mama w pracy zwiększa produktywność

Zmiany w prawie, które weszły w życie 17 czerwca 2013 roku znacząco zmieniają możliwości opieki rodziców nad dzieckiem w pierwszych miesiącach życia. Nowe przepisy pozwalają mamie spędzić z dzieckiem nawet rok w domu – na ten czas składa się 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Jak jednak wskazują wyniki ankiety „Mama wraca do pracy”, tylko co trzecia mama (30%) planuje skorzystać z dłuższego urlopu – ponad połowa (52%) rezygnuje z tej możliwości, a niemal co piąta (18%) nie podjęła jeszcze decyzji w tej sprawie. Proporcje w grupie kobiet w ciąży są nieco inne – ponad połowa przyszłych mam (56%) chce skorzystać z dłuższego urlopu, co piąta (20%) zdecydowanie wyklucza tę możliwość, a niemal co czwarta (25%) jeszcze nie podjęła decyzji. Jako kluczowy negatywny skutek dłuższego urlopu obie grupy ankietowanych kobiet wymieniają większą trudność w uzyskaniu umowy o pracę (22% mam i 18% kobiet w ciąży) i trudniejszy powrót do pracy po roku spędzonym z dzieckiem (18% mam i tyle samo kobiet w ciąży).

fot. mat. prasowe

Powrót do pracy po urodzeniu dziecka

85 % ankietowanych wraca do pracy


Poza większą ilością czasu spędzonego z dzieckiem zmiany mają także umożliwić tatusiom włączenie się w opiekę nad dzieckiem. Jednak, jak pokazują wyniki badania „Mama wraca do pracy” – Polki niechętnie będą z nich korzystać: aż 59% ankietowanych kobiet w ciąży zadeklarowało, że nie podzieli się urlopem z tatą dziecka. Tylko 4% ankietowanych mam zamierza skorzystać z takiej możliwości.

fot. mat. prasowe

Sytuacja zawodowa

52% w ciąży jest na zwolnieniu lekarskim


„Przyczyną takiej decyzji nie jest nieznajomość prawa (przepis zna ok. 90% respondentów), a raczej troska o ekonomiczną sytuację rodziny– pójście taty na urlop rodzicielski obniża domowy dochód, co jest tym bardziej istotne, że mężczyźni w większości przypadków nadal zarabiają więcej. Takie podejście mam to również wina stereotypów, które niestety ciągle pokutują – «naturalną» rolą mężczyzny jest przynoszenie do domu pieniędzy, a nie zajmowanie się małym dzieckiem i to jeszcze pod nieobecność mamy! Poza tym nadal zdarza się, że tatusiowie opiekujący się dzieckiem są stygmatyzowani przez rodzinę czy sąsiadów” – komentuje dr Wojciech Kulesza, psycholog społeczny ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

fot. mat. prasowe

Udogodnienia w miejscu pracy - kobiety w ciąży

62 % ankietowanych chciałoby posiadać dofinansowanie do żłobka lub przedszkola


Przeczytaj także: Jak mama wraca do pracy? Jak mama wraca do pracy?

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: