Mama wraca do pracy 2013
2013-07-08 13:54
Przeczytaj także: Mama w pracy zwiększa produktywność
Wyniki badania dowodzą, że polityka socjalna większości pracodawców nie uwzględnia deklarowanych, rzeczywistych potrzeb pracujących mam. Ponad 60% ankietowanych mam i kobiet w ciąży wskazało, że zależy im na współfinansowaniu niani lub żłobka, a połowa chciałaby dofinansowania szczepień dziecka. Tymczasem tylko 4% mam i kobiet w ciąży może liczyć na dofinansowanie różnych form opieki nad dzieckiem, a jeszcze mniej (zaledwie 2% kobiet w ciąży i żadna ankietowana mama) może otrzymać wsparcie w zakresie szczepień. Podobnie rozkładają się głosy, jeżeli chodzi o żłobek w miejscu pracy – pozostaje on marzeniem dla ponad połowy ankietowanych mam, możliwość skorzystania z takiego przywileju ma zaledwie 2% mam. Najczęstszym udogodnieniem od pracodawcy dla zatrudnionych w jego firmie rodziców są paczki na święta – ok. 30% ankietowanych takie paczki otrzymuje lub będzie otrzymywać po urodzeniu dziecka (choć życzyłaby sobie tego połowa mam i kobiet w ciąży).
fot. mat. prasowe
Urlop macierzyński
Poza mamami i kobietami w ciąży tegoroczną ankietę wypełniali również tatusiowie, którzy odpowiadali na pytania dotyczące wydłużonego urlopu, zakresu wsparcia jakie dają partnerce oraz korzystania z urlopu ojcowskiego. Panowie są świadomi nadchodzących zmian w prawie (80%) i tego, że przysługują im 2 tygodnie urlopu ojcowskiego (89%). Większość ojców uważa powrót partnerki do pracy po urlopie macierzyńskim za coś naturalnego, a wśród kluczowych motywacji do podjęcia tego kroku widzi kwestię istotnych dla dochodu rodziny zarobków oraz zawodowe ambicje kobiet. Aż 31% ankietowanych mężczyzn zadeklarowało, że będzie zajmować się dzieckiem, gdy partnerka wróci do aktywności zawodowej, ale jednocześnie prawie 70% nie planuje dzielić urlopu rodzicielskiego z mamą swojego dziecka.
fot. mat. prasowe
Czy Twoja partnerka zamierza wrócić do pracy?
„Rola taty w rodzinie zmienia się - ojcowie stają się kimś więcej, niż tylko żywicielem rodziny, dlatego postanowiliśmy w tym roku posłuchać także ich głosu. Uzyskane wyniki dają nam obraz taty, który jest dumny ze swojej partnerki, wspiera ją w jej decyzjach i obowiązkach domowych, ale nadal zapewne z różnych powodów, nie jest gotowy włączyć się w pełni w długoterminową, związaną z urlopem rodzicielskim, opiekę nad maleństwem. Badanie, które prowadzimy już od czterech lat, pomaga nam dokładniej rozumieć wyzwania współczesnego rodzicielstwa i jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby rodziców. Bardzo dziękuję każdej mamie, kobiecie w ciąży i tatusiowi za to, że poświecili czas na wypełnienie ankiety” – mówi Anna Laskowska, Kierownik ds. Nowych Mediów, NUTRICIA Polska.
fot. mat. prasowe
Udogodnienia pracownicze - matki
Z tegorocznego badania wynika także ważny wniosek dotyczący liczby mam powracających do pracy - tylko 1/4 ankietowanych pracujących przed ciążą mam wróciło do pracy. Najważniejszym powodem, dla którego mamy wracają do pracy jest aspekt finansowy – 44% mam właśnie z tego powodu odczuwa radość na myśl o powrocie do życia zawodowego. Badanie wykazało również, że aż 19% ankietowanych mam jest bezrobotna.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)