E-commerce napędza rynek magazynowy
2013-07-15 12:11
E-commerce napędza rynek magazynowy © hansenn - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek magazynowy w Europie I kw. 2013
Już obecnie rosnący udział handlu online jest motorem aktywności najemców w sektorze logistycznym i wpływa zarówno na krajowe i międzynarodowe rynki logistyczne, jak i na mniejsze nieruchomości położone w miastach czy na przedmieściach. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat ten trend wywiera znaczący wpływ na aktywność najemców logistycznych działających na takich rynkach europejskich jak Niemcy, Holandia czy Wielka Brytania. Jednak to właśnie w Niemczech, a także w Europie Środkowo-Wschodniej spodziewany jest największy wzrost popytu, który odzwierciedla relatywnie dobrą sytuację gospodarczą tych krajów. 34% ankietowanych uznało, że w ciągu kolejnych dwóch lat największy wzrost popytu ze strony najemców na nieruchomości magazynowe i logistyczne będzie miał miejsce właśnie w Europie Środkowo-Wschodniej, a Polska będzie najsilniejszym rynkiem.Magdalena Frątczak, dyrektor działu powierzchni handlowych w CBRE w Polsce, powiedziała: “Dla Polaków, nawet jeżeli kupują online, nadal ważny jest fizyczny dostęp do sklepu – 49% ankietowanych przez CBRE w ramach raportu ‘How We Shop’ deklarowało, że chce obejrzeć i wziąć do ręki towary przed podjęciem decyzji o zakupie. Z drugiej strony, dostawa do domu jest dla nas preferowaną metodą dostarczenia towaru, kiedy robimy zakupy online – dotyczy to głównie produktów odzieżowych. Biorąc pod uwagę powyższe, można oczekiwać, że w najbliższym czasie zmieniające się nawyki konsumentów znajdą swój wyraz także na zmieniającym się rynku nieruchomości logistycznych.”
fot. hansenn - Fotolia.com
E-commerce napędza rynek magazynowy
Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu najemców na nieruchomości magazynowe i logistyczne, istnieje potrzeba budowy nowych powierzchni, szczególnie, że wymogi techniczne dla magazynów obsługujących handel elektroniczny są bardziej zaawansowane niż te stosowane dotychczas w istniejących nieruchomościach. Blisko 20% ankietowanych uznało niedostosowanie istniejącego zasobu magazynowego za czynnik hamujący wzrost. Obecnie w Polsce w budowie znajduje się około 250 000 mkw. nowoczesnych powierzchni logistycznych, które stanowią odpowiedź na rosnący popyt ze strony najemców. Długie terminy obowiązywania aktualnych umów najmu podawane były jako czynnik hamujący podaż nowych powierzchni przez 29% ankietowanych, podczas gdy tylko 13% wymieniło przeszkody związane z brakiem dostępu do finansowania dłużnego.
Richard Holberton, dyrektor europejskiego działu badań rynku powierzchni magazynowych w CBRE, dodał: “Wyniki naszego badania pokazują, że rośnie popyt na nowe powierzchnie logistyczne, które wsparłyby potrzeby europejskich najemców. Rosnąca w Europie popularność handlu internetowego znacząco wpływa na popyt na nieruchomości przemysłowe zarówno na tradycyjnym rynku magazynowym, jak i na potrzeby specjalistycznych węzłów dystrybucji paczek i jednostek logistycznych. Wśród naszych klientów obserwujemy wzrost zainteresowania tego typu nieruchomościami, a największy wzrost popytu zapewne będzie miał miejsce w Niemczech i Europie Środkowo-Wschodniej.”
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)