Własna firma marzeniem studenta
2013-07-15 13:03
Własna firma marzeniem studenta © T.Tulic - Fotolia.com
Przeczytaj także: Pokolenie Y a życie zawodowe
Na łączenie nauki z pracą zawodową podczas studiów wskazało 6 na 10 badanych. Obecnie pracuje 58% ankietowanych absolwentów, 41% z nich pracę znalazło jeszcze na studiach, a 39% do pół roku po ukończeniu studiów.– Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku pracy to dość dobry wynik, choć trzeba zauważyć, że ponad ¼ badanych przyznała, że wysłała powyżej 50 aplikacji zanim rozpoczęła pierwszą pracę. W przypadku ponad połowy ankietowanych aktualna praca nie jest też związana z ukończonym kierunkiem studiów – komentuje Izabela Tworzydło z Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.plMoże właśnie dlatego blisko co trzeci badany wskazał, że gdyby miał wybór to najchętniej pracowałby we własnej firmie. Z resztą, jak wynika z danych firmy EEI Market Research, która przeprowadziła badania wśród polskich przedsiębiorców, jednym z najczęściej wskazywanych powodów założenia firmy było właśnie robienie czegoś ciekawszego, co interesuje właścicieli firm. Ponadto, wiele osób zdecydowało się na prowadzenie własnego biznesu, bo to „bezpieczniejszy wybór”, a także dlatego, że nie chcą pracować u kogoś, oraz aby mieć czas na własne pasje. Niewiele osób wskazało natomiast jako powód bezrobocie.
fot. mat. prasowe
Praca studentów
Taki wybór nie jest zaskoczeniem, bo dla pokolenia Y, które reprezentują ankietowani przez Pracuj.pl, bardzo istotna jest możliwość samostanowienia o sobie oraz realizacja swoich zainteresowań – mówi Beata Kapcewicz, dyrektor zarządzająca serwisu ArchitekciKariery.pl. – Prowadzenie własnego biznesu może być ciekawym wyzwaniem, szczególnie, że mamy poczucie, że robimy coś na własne konto, ale trzeba liczyć się również z tym, że własna firma wymaga często więcej pracy niż ta na etacie, a jej efekty mogą być odsunięte w czasie. Niezbędna jest determinacja, dobra organizacja, wytrwałość, odporność na porażki i umiejętność podnoszenia się z nich i wyciągania wniosków, a także otwartość na nowe pomysły i odwaga w podejmowaniu czasem ryzykowanych kroków. Przydatna jest również umiejętność słuchania innych i śledzenia najnowszych trendów w dziedzinie, którą się zajmujemy – dodaje ekspertka.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (2)
-
migel233 / 2013-07-16 12:16:02
Zauważyłem że krąży wśród ludu jakiś mit „własnej działalności”. Non stop słyszy się o sukcesach tego i owego szkoda tylko, że o porażkach się milczy i można wprowadzić młodych ludzi w błąd. Własna firma to nie sielanka, zobowiązania, ściąganie pieniędzy za faktury, brak urlopu (nie więcej urlopu jakby się niektórym mogło wydawać). Miałem własną działalność przez jakiś czas i ogłosiłem upadłość, naprawdę widzę po znajomych że to nie jest tylko mój problem. Ci co się zatrudniają w dobrych firmach mają stałe pensje, ubezpieczenie i bity urlop, kuzyn teraz w eniro się zatrudnił i jak by nie było wychodzi na tym lepiej niż większość ludzi którzy uprawiają tak zwaną kombinatorykę, bo tak to jest z biznesem w Polsce, a tak pensyjka pod koniec miesiąca a po pracy sielanka, pozazdrościć. [ odpowiedz ] [ cytuj ]