eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolscy inżynierowie: cechy idealnego szefa

Polscy inżynierowie: cechy idealnego szefa

2013-07-18 13:33

Polscy inżynierowie: cechy idealnego szefa

Kolejną cechą idealnego przywódcy jest sprawiedliwość © yanlev - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Bank Danych o Inżynierach, w swojej najnowszej sondzie z czerwca 2013 roku, zapytał o cechy idealnego szefa. Inżynierowie i informatycy mogli wskazać do sześciu cech, które są według nich najważniejsze.

Przeczytaj także: Atmosfera w pracy zależy od szefa

Nie ma złotej definicji idealnego kierownika, która sprawiałaby, iż ta reguła dałaby się zastosować do wszystkich. Różne branże wymagają rozmaitych predyspozycji. Sektor handlowy wymaga kontaktu z ludźmi, samodzielności oraz umiejętności negocjacyjnych. Natomiast w branży IT ważna jest wiedza i umiejętność wykorzystania jej w praktyce. Istnieje natomiast kilka cech, które powinny charakteryzować każdego przełożonego.

Według inżynierów i informatyków najważniejszą cechą przełożonego jest umiejętność podejmowania decyzji. Ponad 62% głosujących, wybrało ją jako przodującą. Wszelkie decyzje kierownika powinny być przemyślane. Przy podejmowaniu decyzji menedżer powinien korzystać z wiedzy nie tylko swojej, ale również podwładnych. Powinien brać odpowiedzialność za swoje decyzje i sprawnie reagować na potrzeby organizacji i zespołu.

Kolejną cechą idealnego przywódcy jest sprawiedliwość. Na ten aspekt głosowało 51,9% respondentów. Lider zespołu powinien adekwatnie rozdzielać zadania, jak również angażować się w sprawy pracowników równomiernie. Umiejętne delegowanie zadań stanowi podstawę skutecznego zarządzania organizacją.

fot. mat. prasowe

Jakie cechy powinny charakteryzować idealnego szefa?

Według inżynierów i informatyków najważniejszą cechą przełożonego jest umiejętność podejmowania decyzji - 62% głosujących.


Prawie połowa głosujących, bo aż 49,4% uważa, że umiejętność rozwiązywania problemów to ważna cecha kierownika. Rozumienie problemów i konfliktów na każdym szczeblu umożliwia pracę całego zespołu. Szef musi być ekspertem w swojej dziedzinie, dlatego też doświadczenie i wiedza są podstawowymi elementami jego pracy.

Zmysł organizacyjny (49,4%) czyli planowanie działań nie tylko swoich, ale również całego zespołu. Ta bardzo ważna cecha menedżerów, bez której żaden zespół nie będzie w stanie sprawnie i rzetelnie funkcjonować. Umiejętność wyznaczania i przestrzegania priorytetów, umiejętność tworzenia planów i podążania nimi to droga do sukcesu.

fot. yanlev - Fotolia.com

Kolejną cechą idealnego przywódcy jest sprawiedliwość

Na ten aspekt głosowało 51,9% respondentów. Lider zespołu powinien adekwatnie rozdzielać zadania, jak również angażować się w sprawy pracowników równomiernie.


Cechy przywódcze są bardzo ważnym aspektem w pełnieniu funkcji kierownika, tak wskazuje 36,7% specjalistów. Umiejętne skupienie wokół siebie ludzi, bycie inicjatorem, posiadanie dobrej orientacji w najróżniejszych sprawach oraz skłanianie innych aby podążali w tym samym kierunku – tylko człowiek z takim charakterem może zarządzać zespołem w sposób fachowy.

Dobry kierownik powinien również jasno i rzetelnie określać swoją strategię działania, cele do których zmierza firma. Komunikatywność to cecha szefa, którą wybrało 35,4% głosujących. Szef powinien szczerze porozumiewać się ze swoimi współpracownikami oraz przywiązywać dużą wagę do lepszej, pozytywnej komunikacji. Koncentrowanie się na rozmówcy może efektywnie wpływać na pozytywne relacje z podwładnymi. Powinien wspierać wymianę informacji w zespole i tym samym budować zaufanie pośród pracowników.

Wśród cech idealnego szefa znalazła się również umiejętność współpracy. Glosowało na nią ponad 35,4% respondentów. Interakcje zachodzące w zespole zależą w dużej mierze od przywódcy. Zdolność pracy w zespole obejmuje wiele aspektów takich jak: negocjacje czy asertywność. Zaangażowanie w sprawy każdego pracownika, indywidualne podejście do każdego członka zespołu są bardzo istotne.

Idealny szef wierzy w to co robi, jak również umie zachęcić innych do działania. Powinien być autorytetem i wzorem dla podwładnych. Bez doskonałej komunikacji i szacunku nie będzie umiał zdobyć zaufania podwładnych. Dzięki skutecznemu przywódcy, który stoi na czele grupy, organizacja może tylko dążyć do sukcesu.

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: