eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek pracy specjalistów II kw. 2013

Rynek pracy specjalistów II kw. 2013

2013-07-18 12:43

Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów I kw. 2013



Cieszy, że firmy zatrudniają pracowników produkcyjnych, bo to znak, że rynek potrzebuje ich wyrobów. A wiadomo, że o trwałej poprawie na rynku pracy decyduje lepsza koniunktura w biznesie - ocenia Przemysław Gacek.

II kwartał to tradycyjnie już okres zatrudniania pracowników sezonowych oraz osób na praktyki i staże. I to właśnie w przypadku tych stanowisk odnotowano największy przyrost liczby ofert (odpowiednio o 51% i 35%). W analizowanym okresie spadł natomiast, o 14%, popyt na dyrektorów i prezesów.

GDZIE BYŁA PRACA

Województwo mazowieckie, a ściślej region warszawski, pozostaje największym lokalnym rynkiem pracy. Pracodawcy z tego regionu zamieścili w okresie kwiecień-czerwiec prawie dwukrotnie więcej propozycji zatrudnienia (ponad 16 tys.) niż firmy z drugiego w zestawieniu woj. dolnośląskiego (8,5 tys.). Zdecydowanie mniej ofert było w zachodniopomorskim, ale tam z kolei w II kwartale odnotowano największy przyrost liczby propozycji (o 4%). Mniej powodów do zadowolenia mieli natomiast mieszkańcy regionu świętokrzyskiego i Podlasia, bo tamtejsi pracodawcy opublikowali o 5% mniej ofert.

Jednak w porównaniu do analogicznego okresu 2012 roku widać, że propozycji zatrudnienia przybyło w całej Polsce, czego nie można powiedzieć o ofertach zagranicznych, których było o 10% mniej niż przed rokiem.


Firmy z zagranicy borykają się ze swoimi problemami i spowolnieniem gospodarczym, co skutkuje mniejszym zapotrzebowaniem na pracowników z Polski. Niektóre kraje, jak na przykład Niemcy, poszukują wysoko wykwalifikowanych specjalistów, dobrze znających ich język ojczysty. A specjalistów spełniających oba te wymagania jest w naszym kraju coraz mniej.

Nie bez znaczenia jest również to, że wiele młodych osób z południa Europy, nie mogąc znaleźć pracy w swoich krajach, emigruje na północ, zasilając rynki pracy w krajach Europy Zachodniej. – podsumowuje prezes Grupy Pracuj

KOMENTARZ DO WYNIKÓW

Monika Zakrzewska ekspert Konfederacji Lewiatan
Departament Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy


Wzrost liczby ofert pracy bez wątpienia jest dobrym prognostykiem. Nie możemy jednak zapominać, że w ubiegłym roku pracodawcy wykazywali się daleko idącą powściągliwością w zakresie polityki zatrudnieniowej, stąd poprawa sytuacji rok do roku nie była trudna do osiągnięcia. Drugi kwartał z reguły charakteryzuje się wzrostem zapotrzebowania na nowych pracowników. Wynika to głównie z zamknięcia roku budżetowego (dla większości polskich firm jest to koniec roku kalendarzowego), sporządzeniu i zatwierdzeniu bilansów. Logika podpowiada, że w drugim kwartale sytuacja na rynku pracy powinna być zatem dużo lepsza niż w początkowych trzech miesiącach roku, także ze względu na planowanie zapotrzebowania na pracowników sezonowych (tymczasem nie widzimy takiego trendu w zestawieniu kwartał do kwartału). Większość ekspertów rynku pracy przewiduje znaczne pogorszenie sytuacji pod koniec tego 2013 roku, wskazując na wzrost bezrobocia do 15, a nawet 16%.

Co ciekawe jednak, już od dwóch kwartałów widzimy zapotrzebowanie na pracowników działów HR, co zawsze jest dobrym zwiastunem, ponieważ pracodawcy zatrudniają tych specjalistów kiedy planują wzrost zatrudnienia, bądź przymierzają się do zmiany profilu działalności, co wiąże się z kolei z koniecznością organizacji szkoleń dla aktualnych pracowników. Także zatrudnianie pracowników związanych z badaniami i rozwojem wskazuje na zmiany w firmach, ale niekoniecznie na wzrost zatrudnienia (choć oczywiście może tak być) w najbliższej perspektywie czasowej.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: