eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek pracy specjalistów II kw. 2013

Rynek pracy specjalistów II kw. 2013

2013-07-18 12:43

Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów I kw. 2013


Spadek zapotrzebowania w sektorze IT nie jest wielkim problemem, bo w dalszym ciągu pracownicy tej branży są pilnie poszukiwani i jako przedstawiciele nielicznych zawodów dyktują warunki zatrudnienia, otrzymując wysokie wynagrodzenie. Natomiast trudna sytuacja finansowa i kryzys ekonomiczny spowodował, że zapotrzebowanie na finansistów ma wynik ujemny. Od 2011 roku wiele banków zapowiadało i realizuje właśnie teraz zwolnienia grupowe (Millenium, BGŻ, Credit Agricole, BNG Paribas, ING, City Group, itd.). Głównie dotyczy to bankowości inwestycyjnej, ale także pracowników obsługi klienta. Powodem jest bez wątpienia rozwój bankowości internetowej, ale przede wszystkim obniżenie stóp procentowych, skutkiem czego jest spadek zainteresowania inwestycjami w portfele i lokaty bankowe. Konsolidacje banków nie są głównym powodem ograniczenia ofert pracy dla finansistów.

Exodusu ludności polskiej, z którym mieliśmy do czynienia po 2004 roku już nie będzie. Jednakże Polacy w dalszym ciągu wyjeżdżają zagranicę w celach zarobkowych – głównie dotyczy to zachodnich województw, bezpośrednio sąsiadujących z Niemcami (opolskie, lubuskie, zachodniopomorskie), ale także województw o wysokim poziomie bezrobocia, do tego mało atrakcyjnych inwestycyjnie (chociażby ze względu za słabą infrastrukturę komunikacyjną). Tu mamy do czynienia przede wszystkim z wyjazdami pracowników fizycznych. Z drugiej strony, powoli ale sukcesywnie zmienia się charakter wyjazdów osób młodych – ze stricte zarobkowych na edukacyjny. Coraz więcej osób decyduje się bowiem na studia zagraniczne i wiąże swoją przyszłość z karierą profesjonalną w zagranicznych koncernach, także w ich filiach w Polsce. Nie możemy zapominać również o krajach znacznie oddalonych od Polski (takich, jak chociażby Kanada), które kierują do obywateli UE atrakcyjne oferty, ułatwiając przesiedlenia. Jednakże ze względu na dużą odległość, prawdopodobnie niewielu naszych obywateli zdecyduje się na taką emigrację.

Trudno wskazać sektory, które mogą mieć wpływ na odwrócenie tendencji na rynku pracy. W ostatnich latach obserwujemy recesję w budownictwie, produkcji, kilka lat temu w branży transportowo-logistycznej, a ostatnio chociażby w finansach. Wszystkie wymienione branże charakteryzuje duże zatrudnienie, ale nie możemy zapominać o innych, jak chociażby edukacja, gdzie właśnie zanotowaliśmy największe zwolnienia od lat. Na poprawę sytuacji na rynku pracy wpłynie nie tylko wzrost ofert pracy, ale również chęć i zdolność przekwalifikowania się reprezentantów zawodów nadwyżkowych oraz elastyczność prawa pracy.

Informacje o badaniu
Raport „Rynek pracy specjalistów w II kwartale 2013 roku” został przygotowany na podstawie analizy 90103 ofert pracy, które zamieszczono w analizowanym okresie w serwisie Pracuj.pl. W zestawieniu wzięto pod uwagę branżę ogłoszeniodawcy i specjalizację poszukiwanego pracownika. W kwietniu 2013 roku serwis Pracuj.pl wprowadził nową kategoryzacje ofert pracy. Od tego momentu pracodawcy w bardziej precyzyjny sposób mogą określić jakiej specjalizacji pracownika potrzebują (oferty mogą być przez pracodawców przypisane maksymalnie do dwóch kategorii głównych oznaczających właśnie specjalizację poszukiwanego pracownika). W związku z tym nastąpiła również zmiana w analizowaniu dotychczasowych danych. Wszystkie dane od 2009 roku zostały przeliczone wg nowej kategoryzacji i od II kwartału 2013 prezentowane są według nowej metody. Zmienił się również opis danych dotyczących specjalizacji pracownika (dawniej działy w firmach.)

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: