eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeBig Data - wielkie nadzieje

Big Data - wielkie nadzieje

2013-07-29 08:29

Big Data - wielkie nadzieje

Big Data ©  kikkerdirk - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

W ciągu ostatnich kilku lat było dużo hałasu wokół koncepcji Big Data. Wielkie Dane są terminem wymyślonym do odzwierciedlenia ogromnej ilości nieuporządkowanych danych, gromadzonych przez różnego rodzaju organizacje biznesowe i państwowe. Słowem kluczem Big Data jest "nieuporządkowanie". Tradycyjne struktury baz danych nie radzą sobie z tym problemem, zarówno ze względu na ilość obsługiwanych danych, jak i na ich nieuporządkowanie (niestrukturalizowanie). Wielkie Dane nie mają realnej, wewnętrznej struktury. Są to najczęściej dane różnych kategorii, nieuporządkowane, niekategoryzowane, przez co trudno z nich w pełni korzystać, a tym samym zarządzać.

Przeczytaj także: Niedoceniana elastyczność cloud computing

Big Data to zawrotna ilość rekordów klientów, danych dźwiękowych, zdjęć, grafiki, wiadomości tekstowych, komentarzy w serwisach społecznościowych, artykułów i książek cyfrowych, informacji pochodzących z blogów i informacji technicznych. Jeśli mamy jakiś problem związany z obsługą naszego operatora telekomunikacyjnego oczekujemy natychmiastowej porady i pomocy. Operator ma szybko odpowiedzieć na nasze zgłoszenie, wiedzieć kim jesteśmy, i odnieść problem do naszego konkretnego przypadku, czyli musi mieć natychmiast wgląd w nasze dane. Stajemy się coraz bardziej niecierpliwi. Oczekiwanie na realizację transakcji bankowej, obsługa techniczna, internetowa obsługa klienta, nigdzie nie chcemy czekać, tracić czasu. A jednocześnie świat oparty na gospodarce usług jest coraz bardziej złożony. Ilość informacji, jakie są w obiegu, archiwizacja naszego korzystania z aplikacji internetowych, smartfonów, czy innych produktów lub usług cyfrowych gromadzi mnóstwo danych na nasz temat. Obsługa tych danych staje się coraz większym wyzwaniem.

fot. mat. prasowe

Big Data

Branża Big Data warta jest ponad 100 miliardów dolarów.


Zdaniem Dave’a Kellogga boom Big Data ma swoje trzy źródła:
  • Większość nowych innowacji IT w ostatnich trzech dekadach miało związek z bazami danych
  • Architektura hardware zmieniła się - wzrosło zapotrzebowanie na horyzontalne skalowanie jak w Google.
  • Przeżywamy znaczącą eksplozję ilości danych na temat ludzi (np. serwisy społecznościowe, wykorzystanie urządzeń mobilnych przez użytkowników, etc.), a w konsekwencji wzrasta potrzeba precyzyjnego analizowania i zarządzania tymi danymi. Największą maszyną generującą dane jest Internet.

To co odnotowałem powyżej to tylko wierzchołek góry lodowej. Przyszłość rozwoju technologii informacyjnych zmierza także coraz bardziej w kierunku rynku motoryzacyjnego. Skomputeryzowany samochód, który rozpoznaje drogę, włączony już nie tylko w drogową, ale w cyfrową autostradę staje się tak rzeczywistością, jak koniecznością. Największym jednak obszarem generującym dane staje się i będzie technologia mobilna.

fot. mat. prasowe

Timeline Big Data

Obecnie 90 procent wszystkich danych to dane niestrukturalne.


BIG DATA W PRZEDSIĘBIORSTWIE

Przedsiębiorstwa od zawsze bazowały na nieprzejrzystych informacjach. O sukcesie decydował i nadal decyduje dostęp do informacji, szybkość analizy danych oraz podejmowanie szybkich decyzji. Problem w tym, że dzisiaj tych informacji jest znacznie więcej niż 10, czy 20 lat temu. Drugim krytycznym znakiem czasu jest dostęp do informacji. Dzisiaj jest on wszechobecny. Dzisiaj przedsiębiorstwa mierzą się nie tylko z dostępem do nowych informacji, ale coraz bardziej z ich analizą i zarządzaniem.

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Konferencja TMT.AllThings'13 Warsaw – 24.10.2013

    NEE / 2013-10-03 10:25:06

    Można śmiało powiedzieć, że właśnie zaczyna się nowy etap rozwoju globalnej sieci - Internet Wszechrzeczy ze wszystkimi konsekwencjami dla biznesu, pracy i życia codziennego. Możemy dokonać wielkich rzeczy - stworzyć nowe produkty i usługi, nowe zawody i miejsca pracy. Możemy też stworzyć system kontroli i elektronicznego zniewolenia. We wszystkich możliwych scenariuszach ktoś zarobi wielkie pieniądze.

    W konferencji TMT.AllThings'13 Warsaw 24 października udział wezmą wiodący dostawcy Internet of Things, eksperci branżowi, prawnicy, a także obrońcy prywatności i praw człowieka.

    GOŚĆ SPECJALNY: Dr Ann Cavoukian, Komisarz ds. Informacji i Prywatności prowincji Ontario w Kanadzie i światowy autorytet w dziedzinie 'Privacy by Design (not Disaster)'. Na jej prace bardzo często powołuje się w swoich wystąpieniach dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO).

    Agenda: http://www.tmtevents.pl

    Rejestracja: http://www.tmtevents.pl

    Do 10 października wejściówka TANIEJ, tylko 299 zł! odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: