Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w II kw. 2013
2013-08-01 10:27
Nowoczesna Gospodarka zwiększyła dynamikę wzrostu zatrudnienia © Trueffelpix - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w I kw. 2013
Kolejny raport ADP Polska potwierdził, że trudności, z którymi boryka się rynek pracy w Polsce, nie dotyczą najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw. Analiza pt. „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2013” wskazuje, że w II kw. 2013 r. awangarda biznesu zwiększyła zatrudnienie o 3,84 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. W skali półrocznej wzrost wyniósł 3,61 proc. Tymczasem ogół przedsiębiorstw odnotował regres pod względem zatrudnienia. Jak wynika z danych GUS, w I poł. 2013 r. zatrudnienie spadło o 1 proc., a stopa bezrobocia wyniosła 13,2 proc.Szczególnym optymizmem napawa fakt, że ostatnie trzy miesiące to okres, w którym ponownie rozwój Nowoczesnej Gospodarki nabrał tempa i zwiększyła się dynamika wzrostu zatrudnienia. Okres kwiecień 2012 r. – marzec 2013 r. przyniósł istotne wyhamowanie spowodowane trudną sytuacją makroekonomiczną – zatrudnienie rosło, ale z każdym kwartałem coraz wolniej. Jednak w II kwartale 2013 r. Nowoczesna Gospodarka nie tylko istotnie wyprzedziła cały rynek, ale także odnotowała większy wzrost zatrudnienia niż w poprzednim kwartale (3,84 proc. vs 3,36 proc.). Eksperci podtrzymują prognozy dotyczące dalszego tworzenia nowych miejsc pracy w najbardziej innowacyjnych firmach. Nie wykluczają także, że odbicie odnotuje cały rynek. Wskazują również na wartość wnikającą z uelastycznienia form zatrudnienia i korzystania z usług outsourcingu m.in. kadrowo-płacowego.
– Kolejny raz Nowoczesna Gospodarka dowiodła, że innowacyjność popłaca i jest jednocześnie przepustką
do rozwoju, a tym samym elementem pozwalającym na zwiększanie zatrudnienia. Postępująca informatyzacja, nastawienie na innowacyjność, wdrażanie nowych technologii i rozwiązań usprawniających zarządzanie procesami biznesowymi bezpośrednio przekładają się na rozwój, a tym samym są elementami pozwalającymi na zwiększanie zatrudnienia. Ponadto, w Nowoczesnej Gospodarce znów wzrosła dynamika tworzenia nowych miejsc pracy, co wskazuje, że doniesienia o trudnej sytuacji makroekonomicznej powoli odchodzą w zapomnienie. Nie mam wątpliwości, że w Nowoczesnej Gospodarce możemy spodziewać się dalszego wzrostu zatrudnienia, który uplasuje się na poziomie 5 proc. do końca roku – twierdzi Dariusz Terlecki, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu ADP Polska, pomysłodawca i jeden z autorów polskiej edycji raportu.
fot. mat. prasowe
Zmiany zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce
Iwona Kubeczek, Business Development Manager ADP Polska, także podtrzymuje swoje prognozy mówiące o dalszym rozwoju sektora Nowoczesnej Gospodarki. – Nowoczesną Gospodarkę można postrzegać, jako oazę na polskim rynku pracy. Obserwacje rynkowych liderów sprawiają, że pozostałe podmioty dostrzegają czynniki, które pozwalają zdystansować konkurentów i zyskać przewagę na rynku. Świadomość już jest, teraz czas na wdrożenia. Ponadto, atrakcyjność polskiej gospodarki sprawia, że międzynarodowe koncerny coraz chętniej inwestują na naszym rynku. Życzymy sobie i całej gospodarce, abyśmy z każdym kwartałem mogli coraz więcej firm zaliczyć do sektora Nowoczesnej Gospodarki, a tym samym obserwować tworzenie nowych miejsc pracy – mówi Iwona Kubeczek.
fot. mat. prasowe
Wzrost zatrudnienia
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)