Polski Internet a Edward Snowden
2013-08-06 11:15
Polski Internet a Edward Snowden © Maksym Yemelyanov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polskie media a WOŚP
Jednak już od początku czerwca, kiedy to wybuchła afera szpiegowska z Edwardem Snowdenem w roli głównej, jego sytuacja była szeroko komentowana w Internecie. Największe zainteresowanie sprawą przypadło na pierwszy tydzień lipca. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Instytut Monitorowania Mediów pojawiło się wtedy prawie 1800 publikacji na ten temat.W Polsce „sezon ogórkowy” rozpoczął się już na dobre. Odkąd Sejm poszedł na zasłużony urlop, a Royal Baby pojawiło się na świecie, rozgrzewają nas głównie przychodzące falami upały. Jednak informacja o przyznaniu Edwardowi Snowdenowi azylu w Rosji, niejednego zmusiła do zawieszenia sezonu ogórkowego.
Od początku czerwca, kiedy wybuchła afera szpiegowska z Edwardem Snowdenem w roli głównej jego sytuacja była szeroko komentowana w Internecie. Początkowo zainteresowanie skupiało się głównie na domniemanym miejscu pobytu byłego agenta. W kolejnych tygodniach tematem numer jeden były spekulacje dotyczące miejsca, gdzie mógłby otrzymać azyl. Największe zainteresowanie sprawą przypadło na pierwszy tydzień lipca. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Instytut Monitorowania Mediów pojawiło się wtedy prawie 1800 publikacji na ten temat. Wzrost zainteresowania przypisać można w dużej mierze głośniej sprawie przeszukania samolotu boliwijskiego prezydenta Evo Moralesa.
Co ciekawe z badań przeprowadzonych przez IMM wynika, że początkowo użytkownicy portali społecznościowych, for czy blogerzy nie wykazywali znacznego zainteresowania sprawą. Tylko 30% wszystkich publikacji dotyczących Edwarda Snowdena pochodziło z tych źródeł. Sytuacja znacznie zmieniła się dopiero w ciągu 48 godzin po informacji o azylu, kiedy ponad trzykrotnie wrosła liczba wzmianek na Twitterze.
fot. mat. prasowe
Jak rosła liczba publikacji nt. Snowdena?
Internauci zaczęli rozważać dalsze losy szpiega, ale co wydaje się ważniejsze także dalszy rozwój relacji pomiędzy USA i Rosją. Padają również porównania do okresu zimnej wojny kiedy oba państwa umieszczały na swoich terytoriach szpiegów lub ich sobie podkradały.
fot. mat. prasowe
Gdzie pojawiło się najwięcej informacji Snowdenie?
Trudno przewidzieć jak rozwinie się sytuacja. Jedno jest pewne - pomimo „sezonu ogórkowego” musimy być czujni – nie wiadomo jak zakończy się ta dyplomatyczna rozgrywka.
O badaniu:
Analizę wykonano na podstawie 8221 publikacji z polskojęzycznej części internetu wraz z ogólnodostępnymi wpisami w mediach społecznościowych, w których pojawiły się informacje na temat Edwarda Snowdena. Pod uwagę brane były publikacje, które ukazały się między 3 czerwca a 2 sierpnia 2013 roku.
Agnieszka Kalbarczyk,
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)