eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolski sektor BPO liderem regionu

Polski sektor BPO liderem regionu

2013-08-16 09:49

Przeczytaj także: Outsourcing w Polsce ma się dobrze


„Jednym z głównych atutów Polski jest duża liczba wysoko wykwalifikowanych i dobrze wykształconych absolwentów, władających często nawet kilkoma językami obcymi. Co więcej polscy pracownicy świadczą usługi na najwyższym poziomie odpowiadającym standardom europejskim, a poziom kosztów zatrudnienia jest nadal konkurencyjny nie tylko w porównaniu do Europy Zachodniej. Obserwujemy obecnie ewolucję w szkolnictwie wyższym i zwiększone zainteresowanie kierunkami technicznymi. Dziś w polskich ośrodkach akademickich kształci się blisko dwa miliony studentów i liczba absolwentów kierunków technicznych i inżynieryjnych rośnie z roku na rok. Ponadto pojawia się coraz więcej przykładów owocnej współpracy pomiędzy uczelniami i pracodawcami, dzięki której absolwenci mogą rozwijać wiedzę i umiejętności pożądane przez pracodawców. Jest to znakomita rekomendacja na przyszłość, a także okazja do rozwoju dla firm świadczących bardziej zaawansowane procesy biznesowe, w tym KPO oraz R&D.” – mówi Małgorzata Jasińska, Corporate Accounts Director, CEE, Hays Specialist Recruitment.

Powierzchnie biurowe – dostępność i ceny

Przy planowaniu potencjalnej przeprowadzki części swoich procesów biznesowych, na tzw. długiej liście możliwych lokalizacji firmy umieszczają przede wszystkim polskie miasta (aż trzy czwarte potencjalnych lokalizacji), i tylko nieliczne miasta z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Największe regionalne ośrodki w Polsce, takie jak Wrocław, Kraków, Poznań i Trójmiasto przyciągają najwięcej inwestorów. Jednocześnie wyłaniają się nowe, ciekawe alternatywy. Dostępność nowoczesnych powierzchni biurowych jest ważnym czynnikiem branym pod uwagę przez inwestorów, stąd rosnący zasób biurowy w takich miastach jak Olsztyn, Bydgoszcz, Opole czy Rzeszów na przestrzeni ostatnich czterech lat przyczynił się do obecności w tych miastach takich międzynarodowych gigantów jak JP Morgan Chase, Atos, Alcatel Lucent, Cap Gemini, France Telecom, Citi Group, Carlson Wagonlit Travel, Orange, Sanofi Aventis i wielu innych.

Joanna Mroczek, dyrektor Działu badań i Doradztwa, CBRE w Polsce: „Od początku 2010 roku rynki w miastach regionalnych rozwijają się w dużym tempie. Światowy kryzys sprzyja poszukiwaniu oszczędności i relokacjom do miejsc, gdzie koszty pracy i prowadzenia biznesu są niższe. W 2012 roku polskie i międzynarodowe firmy, w tym te z sektora BPO, wynajęły ponad 600.000 mkw. powierzchni biurowych w Warszawie i ponad 350.000 mkw. w największych ośrodkach regionalnych w Polsce, nie licząc renegocjacji. W najbliższych latach spodziewamy się, że firmy już obecne w Polsce będą rozszerzać swoją działalność, będą się też pojawiać nowi gracze. Dlatego wynajem pozostanie na wysokim poziomie. Wzrośnie też podaż powierzchni biurowych – po pewnym spowolnieniu na rynku deweloperskim obserwujemy, że powstają nowe obiekty. Obecnie w budowie znajduje się ponad milion mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych, z czego 45% powstaje w największych miastach poza stolicą. Dostępność gotowych do wprowadzenia się biur jest warunkiem niezbędnym przyciągającym nowych inwestorów – kiedy już podejmą decyzję co do nowej lokalizacji, nie mogą długo czekać z przeprowadzką.”

„Obecnie stawki wyjściowe czynszów za najlepsze powierzchni biurowe w Polsce wynoszą 12 – 16 EUR/mkw./miesiąc w najbardziej prestiżowych budynkach biurowych największych polskich miast i poza ścisłym centrum Warszawy, oraz nawet 25 - 26 EUR/mkw./miesiąc w warszawskim Centralnym Obszarze Biznesu. Stawki efektywne są jednak wyraźnie niższe, szczególnie w miejscach, gdzie panuje duża konkurencja. Najemcy mogą także liczyć na różne zachęty, dzięki którym finalne stawki są nawet o 15 do 20% niższe. Zaliczają się do nich np. budżet przeznaczony na wyposażenie biura. Negocjować można także koszty przeprowadzki, mebli biurowych, projektu wnętrza czy logo na fasadzie, możliwe są też okresy zwolnienia z czynszu sięgające miesiąca lub nawet półtora na rok, w zależności od okresu, na jaki została podpisana umowa” – mówi Daniel Bienias, Dyrektor działu reprezentacji najemców i usług BPO w CBRE.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: