Zatrudnianie cudzoziemców I poł. 2013
2013-08-16 10:29
![Zatrudnianie cudzoziemców I poł. 2013 [© ramstock - Fotolia.com] Zatrudnianie cudzoziemców I poł. 2013](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-pracy/Zatrudnianie-cudzoziemcow-I-pol-2013-122305-200x133crop.jpg)
Więcej wykwalifikowanych specjalistów z Dalekiego Wschodu © ramstock - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zatrudnianie cudzoziemców 2012
Według danych gromadzonych przez Powiatowe Urzędy Pracy, w okresie do stycznia do czerwca 2013 roku polscy pracodawcy zarejestrowali 146 253 dokumenty oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę, umożliwiające legalne zatrudnienie obywateli 5 państw trzecich (w tym Ukrainy i Białorusi) przez okres do 6 miesięcy w skali roku. Jest to o prawie 9 procent mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W tym samym czasie Urzędy Wojewódzkie wydały polskim pracodawcom 18 306 zezwoleń na pracę, umożliwiających zatrudnienie cudzoziemców przez dłuższy okres czasu (zazwyczaj do 1 roku lub do 2 lat). Również w tym przypadku odnotowano spadek o 9 procent w stosunku do pierwszej połowy 2012 roku.Pewne oznaki wzrostu dynamiki można było zaobserwować pod koniec pierwszej połowy roku, gdy po raz pierwszy od stycznia 2013 odnotowano dodatnią dynamikę wzrostu rejestrowanych oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom. W dużym stopniu wynikało to jednak ze zwiększonego zapotrzebowania na pracę w firmach prowadzących działalność sezonową, związaną z rolnictwem lub przetwórstwem spożywczym.
Zatrudnienie cudzoziemców barometrem polskiej gospodarki
Spadek liczby rejestrowanych oświadczeń należy tłumaczyć szeregiem zróżnicowanych czynników. Głównym powodem osłabienia dynamiki w porównaniu z latami ubiegłymi okazała się być trudna sytuacja, z którą zmagają się niektóre sektory polskiej gospodarki, w tym zwłaszcza branża budowlana. W przypadku budownictwa w największym stopniu dostrzec można symptomy kryzysu, co przełożyło się na drastyczne zmniejszenie zatrudnienia cudzoziemców. W porównaniu z tym samym okresem 2012 roku, w pierwszej połowie 2013 firmy budowlane zarejestrowały o 50% mniej oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy (zaledwie 16583 w pierwszych 6 miesiącach 2013), wydanych zostało ponadto o 53% mniej zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Należy dodać, że branża budowlana jest razem z branżą rolną jednym z kluczowych sektorów, generujących w poprzednich latach największe zapotrzebowanie na pracę cudzoziemców w Polsce. W 2011 roku polskie firmy budowlane zarejestrowały ponad 57 tysięcy oświadczeń o krótkookresowe zatrudnienie obcokrajowców, zaś w 2012 roku Powiatowe Urzędy Pracy odnotowały rejestrację prawie 54 tysięcy podobnych wniosków.
fot. mat. prasowe
Udział budownictwa w strukturze zatrudnienia cudzoziemców
W pierwszej połowie 2013 firmy budowlane zarejestrowały o 50% mniej oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy.
Również branża transportowa zmagała się w ostatnich 12 miesiącach z problemami. Spadek zatrudnienia cudzoziemców dał się zauważyć także w tym przypadku, w pierwszym półroczu 2013 roku zarejestrowano o 42 procent mniej oświadczeń niż w tym samym okresie 2012 roku, przy czym liczba wydawanych zezwoleń na pracę pozostała praktycznie bez zmian. W opinii EWL można to jednak uznać za tymczasowe wahanie poziomu zatrudnienia, które oprócz czynników koniunkturalnych zależne jest od zasobów ludzkich dostępnych na rynkach lokalnych i nie powinno wpłynąć w długim okresie negatywnie na zapotrzebowanie na cudzoziemców.
fot. mat. prasowe
Dynamika zatrudnienia obywateli Indii i Ukrainy
Wraz ze spadkiem liczby zatrudnianych długookresowo obywateli Ukrainy zaobserwowano wyższe niż w podobnych okresach poprzednich lat zatrudnienie obywateli państw azjatyckich, w szczególności obywateli Indii.
![Zatrudnianie cudzoziemców I poł. 2015 [© DOC RABE Media - Fotolia.com] Zatrudnianie cudzoziemców I poł. 2015](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-pracy/Zatrudnianie-cudzoziemcow-I-pol-2015-162426-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)