Produkcja w Polsce VII 2013
2013-08-21 12:30
Przeczytaj także: Produkcja w Polsce VI 2013
Według wstępnych danych, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w lipcu 2013 r. były o 0,2% wyższe niż w poprzednim miesiącu. W przetwórstwie przemysłowym wzrosły o 0,3%, w tym najbardziej w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 2,2%). Wzrost cen odnotowano m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych (o 1,4%), maszyn i urządzeń, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, skór i wyrobów skórzanych (po 0,8%), poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (o 0,4%), produkcji artykułów spożywczych (o 0,3%), wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych, pozostałego sprzętu transportowego (po 0,2%), wyrobów z metali, wyrobów tekstylnych (po 0,1%). Ceny produkcji mebli ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w poprzednim miesiącu. Spadły natomiast ceny m.in. produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (po 0,1%), chemikaliów i wyrobów chemicznych, napojów, odzieży (po 0,3%), urządzeń elektrycznych, papieru i wyrobów z papieru (po 0,4%), metali (o 0,6%). W sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę ceny ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem. Spadły natomiast ceny w sekcji dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (o 0,2%). Spadek cen zanotowano również w sekcji górnictwo i wydobywanie (o 0,9%), w tym w górnictwie rud metali o 1,6% oraz w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) o 0,6%.
W porównaniu z grudniem poprzedniego roku ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły o 0,3%. Podniesiono ceny w sekcjach przetwórstwo przemysłowe oraz dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (po 1,1%). W przetwórstwie przemysłowym wzrosły m.in. ceny produkcji: wyrobów farmaceutycznych (o 3,9%), skór i wyrobów skórzanych (o 3,4%), pozostałego sprzętu transportowego (o 2,4%), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, maszyn i urządzeń oraz wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (po 2,1%), napojów (o 2,0%), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 1,8%), koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 1,6%), wyrobów tekstylnych (o 1,4%), papieru i wyrobów z papieru (o 1,2%), a także artykułów spożywczych (o 0,9%). Spadły natomiast ceny produkcji pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 0,4%) oraz poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (o 3,0%). Najbardziej obniżono ceny w górnictwie i wydobywaniu o 8,3%, w tym w górnictwie rud metali o 14,3% oraz w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 5,7%. Spadek cen zanotowano również w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 1,6%).
W lipcu 2013 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 0,8% niższe niż przed rokiem. Obniżono ceny w sekcjach: górnictwo i wydobywanie (o 11,9%), wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 1,4%). Ceny w przetwórstwie przemysłowym ukształtowały się na poziomie zbliżonym do notowanego przed rokiem. Podniesiono natomiast ceny w sekcji dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (o 1,6%).
Szacuje się, że ceny produkcji budowlano-montażowej w lipcu 2013 r. były o 0,1% niższe niż w poprzednim miesiącu, o 1,1% niższe niż w grudniu ub. roku oraz o 1,9% niższe niż w lipcu 2012 r.
Przeczytaj także:
GUS: Produkcja przemysłowa w II 2025 niższa o 2% r/r
![GUS: Produkcja przemysłowa w II 2025 niższa o 2% r/r [© Freepik] GUS: Produkcja przemysłowa w II 2025 niższa o 2% r/r](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/przemysl/GUS-Produkcja-przemyslowa-w-II-2025-nizsza-o-2-r-r-265532-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
produkcja budowlano-montażowa, przemysł, wielkość produkcji, produkcja w Polsce
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)