Największe firmy budowlane 2012
2013-08-28 11:37
Już w 2014 roku wzrośnie poziom inwestycji firm budowlanych © Andreas Karelias - Fotolia.com
Przeczytaj także: Branża budowlana jednak spowalnia
„Na wyniki osiągane przez branżę budowlaną w 2012 r. w dalszym ciągu miała wpływ polityka ograniczania deficytu prowadzona w większości analizowanych krajów. Dążąc do zminimalizowania negatywnego wpływu sytuacji gospodarczej i finansowej na prowadzoną przez siebie działalność, większość europejskich potęg budowlanych realizowała strategie dywersyfikacji umożliwiające zarówno osiągnięcie zrównoważonego rozwoju jak i zwiększenie tradycyjnie niskiego poziomu marż w branży budowlanej w oparciu o bazę obecnych klientów i długoterminowe inwestycje w aktywa infrastrukturalne. Siedem spółek z pierwszej dwudziestki rankingu europejskich potęg budowlanych uzyskuje co najmniej 40% swoich przychodów z działalności innej niż budowlana.” – komentuje Maciej Krasoń, Partner w dziale Audytu Deloitte, odpowiedzialny za usługi dla branży nieruchomości w Polsce.W 2012 r. pierwsze miejsce w rankingu obroniła francuska grupa VINCI, osiągając ogółem przychody w wysokości 38,63 mld euro. Hiszpańska spółka ACS z (38.4 mld euro) zajęła drugą pozycję, a na ostatnim miejscu podium uplasowała się francuska firma Bouygues (33.55 mld euro). Kolejne lokaty przypadły niemieckiemu Hochtief (25.53 mld euro) oraz szwedzkiej spółce Skanska (14.861 mld euro), która zanotowała awans o dwie pozycje w porównaniu z poprzednim rokiem.
„Siedem spółek z pierwszej dwudziestki rankingu europejskich potęg budowlanych uzyskuje co najmniej 40 proc. swoich przychodów z działalności innej niż budowlana. Aż jedenaście z nich osiąga ponad 50 proc. przychodów z działalności prowadzonej na rynkach międzynarodowych” – zauważa Maciej Krasoń.
fot. Andreas Karelias - Fotolia.com
Już w 2014 roku wzrośnie poziom inwestycji firm budowlanych
Prognozy dla branży budowlanej w Unii Europejskiej
W latach 2009-2012 poziom inwestycji budowlanych w Unii Europejskiej zmniejszył się odpowiednio o 9,9 proc., 3,2 proc., 0,2 proc. oraz 2,8 proc. Ponadto, według prognoz Komisji Europejskiej wzrosty spodziewane są dopiero w 2014 r. (o 1,4 proc.). Niemniej jednak, wyniki inwestycji realizowanych w branży budowlanej w niektórych krajach, m.in. w Estonii, Rumunii czy Wielkiej Brytanii (przede wszystkim w budownictwie mieszkaniowym) są stosunkowo dobre. Na drugim biegunie pozostają Hiszpania, Grecja, Portugalia, Słowenia i na Cypr, gdzie poziom inwestycji budowlanych zmniejszył się w 2012 r. o ponad 10 proc.
„Spadek inwestycji na rynku budowlanym w dotkniętych kryzysem Portugalii, Grecji, Hiszpanii, Słowenii, Irlandii czy na Cyprze okazał się szczególnie dotkliwy w kontekście polityki ograniczania deficytu realizowanej przez rządy tych krajów” – komentuje Maciej Krasoń, Partner w Dziale Audytu Deloitte. „Poziom inwestycji zmniejszał się tam konsekwentnie od 2009 do 2012 r. Warto jednak zwrócić uwagę, że w innych krajach, które odczuły negatywne skutki kryzysu w początkowej jego fazie (m.in. Estonia, Dania czy Litwa) poziom realizowanych inwestycji budowlanych w ostatnich latach wzrósł” – dodaje.
W 2013 r. w strefie euro wzrostu oczekuje się tylko w Niemczech, Austrii, Słowenii oraz na Słowacji. Zupełnie inaczej wyglądają jednak prognozy na 2014 r., według których spadek inwestycji w branży budowlanej oczekiwany jest tylko w czterech krajach: Hiszpanii (-1,8 proc.), Włoszech (-0,5 proc.), Słowenii (-0,3 proc.) i na Cyprze (-10,8 proc.).
Poza strefą euro, ok. 4 proc. wzrost prognozowany jest na 2013 r. dla Litwy i Rumunii. Dostępne prognozy dla takich krajów jak Polska, Czechy i Wielka Brytania nie są już jednak tak optymistyczne.
Łączny dochód netto osiągnięty przez spółki z pierwszej dwudziestki rankingu europejskich potęg budowlanych obniżył się w 2012 r. o 46 proc. do poziomu 5.002 mln euro, podczas gdy średni dochód netto kształtował się na poziomie 250 mln euro. Spadek ten wynikał przede wszystkim z nadzwyczajnych zdarzeń w niektórych spółkach.
fot. mat. prasowe
TOP 10 + obecność w rankingu polskich firm
O raporcie:
Deloitte po raz dziesiąty opracował raport pt. „Europejskie Potęgi Budowlane” („EPoC 2012. European Powers of Construction”), który zawiera ranking 50 największych firm budowlanych w Europie pod względem wielkości sprzedaży. Dodatkowo przedstawia 20 liderów w branży pod względem ich kapitalizacji rynkowej. Obecna edycja, opublikowana w lipcu 2013 analizuje dane finansowe za rok finansowy 2012.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)