eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyŻycie zawodowe i prywatne: równowaga pomaga

Życie zawodowe i prywatne: równowaga pomaga

2013-08-31 00:15

Życie zawodowe i prywatne: równowaga pomaga

Równowaga praca – życie © Gajus - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jak wynika z badania zrealizowanego w ramach Programu Najlepsi Pracodawcy 2012, ponad połowa (55%) osób zatrudnionych w badanych firmach przyznaje, że udaje im się zachować odpowiednią równowagę między życiem zawodowym a osobistym. Z kolei wskaźnik zaangażowania w tej grupie plasuje się na poziomie 59%, a więc wyżej niż średnio w Polsce 2012 (48%). W grupie pracowników, którzy zdecydowanie nie zgodzili się lub nie zgodzili się, że zachowują taką równowagę, współczynnik zaangażowania jest znacznie niższy i wynosi tylko 18%.

Przeczytaj także: Pracownicy doceniają marketing osobisty

Równowaga praca – życie jest jednak jednym z czynników, które w małym stopniu wyróżniają organizacje Najlepszych Pracodawców od wyniku, jaki możemy zaobserwować średnio w Polsce.

fot. mat. prasowe

Zachowuję odpowiednią równowagę między pracą a życiem osobistym

Jak wynika z badania zrealizowanego w ramach Programu Najlepsi Pracodawcy 2012, ponad połowa (55%) osób zatrudnionych w badanych firmach przyznaje, że udaje im się zachować odpowiednią równowagę między życiem zawodowym a osobistym.


Nie budzi zaskoczenia fakt, że osoby, które dobrze radzą sobie z utrzymaniem równowagi między pracą
a życiem osobistym, ogólnie lepiej oceniają środowisko pracy kreowane przez swoich pracodawców i czują się zaangażowane w pracę.

Zdecydowanie lepiej pracownicy ci oceniają merytoryczne kompetencje swoich przełożonych, efektywność procesów i procedur funkcjonujących u pracodawcy oraz dotrzymywanie obietnic przez pracodawców (wykres 2). Pracownicy ci mają także poczucie, że stanowią cenny zasób organizacji, odpowiednio wynagradzany i doceniany. Dostrzegają, że firma dba o zatrzymanie w firmie ważnych osób, a więc dba także o to, aby pracownicy mieli czas na odpoczynek i zachowywali właściwy poziom energii.

fot. mat. prasowe

Ocena wybranych aspektów środowiska pracy

Nie budzi zaskoczenia fakt, że osoby, które dobrze radzą sobie z utrzymaniem równowagi między pracą a życiem osobistym, ogólnie lepiej oceniają środowisko pracy kreowane przez swoich pracodawców i czują się zaangażowane w pracę.


Utrzymywanie właściwej równowagi praca – życie to zadanie dla pracodawcy i dla pracownika

Aspekty środowiska pracy, które najsilniej wpływają na zachowywanie przez pracowników równowagi między życiem zawodowym a prywatnym to: procesy i procedury wspomagające wydajną pracę, dbałość firmy o budowanie stabilnego zespołu pracowników ważnych dla firmy oraz efektywna współpraca między jednostkami organizacyjnymi.

fot. mat. prasowe

Satysfakcja z czynnika: Równowaga praca – życie 55%

Aspekty środowiska pracy, które najsilniej wpływają na zachowywanie przez pracowników równowagi między życiem zawodowym a prywatnym to: procesy i procedury wspomagające wydajną pracę, dbałość firmy o budowanie stabilnego zespołu pracowników ważnych dla firmy oraz efektywna współpraca między jednostkami organizacyjnymi.


Warto przyjrzeć się wyżej wymienionym czynnikom w organizacji i poszukać przyczyn nieefektywności, które mogą tkwić w zbyt długich czy skomplikowanych procedurach, biurokracji czy niedziałających systemach. Zdarza się niestety tak, że kadra kierownicza zamiast poszukiwać sposobów na wyeliminowanie nadgodzin w środowisku pracy, poszukuje przyczyn w samych pracownikach, wysyłając ich na kursy „work life – balance”, a to nie prowadzi do budowania zaangażowania zespołu. Kompetencje menedżerów do właściwego organizowania pracy swojego zespołu mają także duże znaczenie w budowaniu w firmie kultury pracy wspierającej równowagę praca – życie osobiste pracowników.

Pracownicy różnych firm, z którymi się spotykałam wyraźnie wskazywali, że oczekują od swoich bezpośrednich przełożonych działań i kreowania takiego środowiska pracy, które umożliwi im w pierwszej kolejności efektywną pracę a potem również możliwość angażowania się w inne aspekty z życia osobistego. Bez konieczności dokonywania trudnego wyboru miedzy jednym a drugim. Niemałe znaczenie ma element kultury organizacji - to czy organizacja promuje efektywne realizowanie zadań – czy wynagradza tylko za czas spędzony za biurkiem – tłumaczy Anna Parzyszek, konsultant Aon Hewitt.

Który z czynników obecnych w środowisku pracy może z kolei wpłynąć najbardziej negatywnie na równowagę praca – życie? Na pewno spadek u pracowników umiejętności radzenia sobie ze stresem wynikający z wzrostu jego poziomu na skutek pojawiających się w firmie sytuacji trudnych, pogorszenie fizycznych warunków środowiska pracy oraz zmiany w obszarze zarządzania wynikami (mniejsza orientacja przełożonego na wysokie wyniki pracowników oraz jasność relacji między celami pracownika a celami organizacji).

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: