eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyUpadłości firm I-VIII 2013

Upadłości firm I-VIII 2013

2013-09-02 13:10

Przeczytaj także: Upadłości firm w Polsce: wnioski w I poł. 2013 r.


Budownictwo – zapowiadane inwestycje…

Ostatnie plany zakładają, m.in. zmniejszenie wartości realizowanych inwestycji kolejowych, które w planach wielu firm miały zrekompensować zamówienia drogowe. Do grudnia br. oddala się perspektywa rozpoczęcia budowy nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole. Inwestycje w energetyce ruszają więc powoli, a inwestycje drogowe chociaż realizowane są cały czas, to nie w takiej skali jak jeszcze kilka lat temu. Centralnie realizowane inwestycje to m.in. 700 km nowych dróg ekspresowych w nowej perspektywie budżetowej UE (od przyszłego roku) za ponad 35 mld złotych, w tym roku mają być ogłoszone przetargi na ponad 400 km dróg…

Jak zauważa Michał Modrzejewski, Dyrektor Analiz Branżowych w Euler Hermes Collections, spółki z grupy Allianz: „Średni czas ich realizacji to 2-3 lata, nie należy się więc spodziewać realnego napływu środków finansowych z tego tytułu przed najwcześniej drugą połową 2014 roku. Tym bardziej, iż przy budowie infrastruktury drogowej (co jest istotne dla np. dostawców stali) zużywa się w nich mniej zbrojeń budowlanych niż chociażby w budownictwie mieszkaniowym. A w nim rozpoczyna się co prawda obecnie w miesiącach letnich więcej nowych inwestycji niż latem ub. roku, ale jest to pw. efekt rekordowo niskiej bazy statystycznej z analogicznych miesięcy 2012 roku – gwałtownego wtedy spadku aktywności inwestycyjnej deweloperów z powodu zmian w tzw. ustawie deweloperskiej.”

W sierpniowej statystyce upadłości budowlanych siedem przedsiębiorstw jako główną działalność wykazywało prace ogólnobudowlane i wznoszenie budynków, cztery specjalizowały się w pracach drogowych, zaś aż dziewięć – w pracach specjalistycznych i wykończeniowych (głównie budowa rurociągów i instalacji wodno-kanalizacyjnych).

fot. mat. prasowe

Sektory o największej liczbie ogłoszonych upadłości

W sierpniowej statystyce upadłości budowlanych siedem przedsiębiorstw jako główną działalność wykazywało prace ogólnobudowlane i wznoszenie budynków, cztery specjalizowały się w pracach drogowych, zaś aż dziewięć – w pracach specjalistycznych i wykończeniowych.


70% firm produkcyjnych i hurtowników (odpowiednio – 7 hurtowni i 12 firm produkcyjnych), których upadłość ogłoszono w sierpniu dostarczała na potrzeby budownictwa …

Firmy, które upadły produkowały nie tylko wyroby z betonu, tworzyw sztucznych czy konstrukcje metalowe, ale także m.in. odzież roboczą. Hurtownicy, którzy stracili płynność dostarczając na potrzeby budownictwa zajmowali się obrotem art. metalowymi, drewnem konstrukcyjnym, materiałami ogólnobudowlanymi.

Większość, bo aż 85% firm które upadły miała od lat niepokojące wskaźniki finansowe… Wobec powszechności tego zjawiska dla ograniczenia ryzyka niezbędna jest analiza dodatkowych, aktualnych informacji rynkowych

Maciej Harczuk, Prezes Zarządu Euler Hermes Collections, spółki z grupy Allianz zauważa: „Jedynie 15% firm, których upadłość ogłoszono w sierpniu, nie wykazywało w swoich wskaźnikach finansowych problemów z nadmiernym zadłużeniem czy zdolnością do bieżącego spłacania swoich zobowiązań (podobny odsetek był w poprzednich miesiącach). Reszta, czyli 85% przedsiębiorstw które upadły wykazywała na podstawie podstawowej analizy finansowej osiąganych wyników nadmierne ogólne zadłużenie czy niebezpiecznie niski wskaźnik bieżącej zdolności firmy do terminowego regulowania zobowiązań (dane te sprawdzić można w postaci wskaźników w raportach handlowych czy na podstawie udostępnianych przez samych odbiorców danych). Co więcej – były one niepokojące nie w okresie ostatniego roku, ale w większości przypadków w okresie trzech ostatnich lat.”
Polski rynek korepetycji 2013

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: