Upadłości firm I-VIII 2013
2013-09-02 13:10
Przeczytaj także: Upadłości firm w Polsce: wnioski w I poł. 2013 r.
Tak ewidentnie zła od dłuższego czasu kondycja firm, które upadają świadczy o tym, iż w tym okresie cały czas funkcjonowały one na rynku, znajdując dostawców w dużej mierze kredytujących ich działalność. Nie jest to efekt niewiedzy sprzedających – a raczej świadomego wyboru, postawienia na utrzymanie obrotów firm a nie na pewność odzyskania należności…
Jak dodaje Maciej Harczuk: „Zazwyczaj zresztą nie ma wyboru – chcąc utrzymać obroty gwarantujące zatrudnienie i np. środki na spłatę zobowiązań inwestycyjnych przedsiębiorstwa nie mogą ograniczać się jedynie do kontrahentów o świetnej bieżącej kondycji finansowej. W ostatnich trzech latach drastycznie spadła marża operacyjna przedsiębiorstw – ratowanie spadającej sprzedaży przez schodzenie z ceny oznaczało, iż firmy nie tylko nie akumulowały środków, ale nie były również w stanie regulować zobowiązań z tytułu przeprowadzonych w poprzednich latach inwestycji. W ten sposób rosły zobowiązania firm, które przecież nie utraciły rynku zbytu – i dostawcy mają tego świadomość, dlatego tak trudno im samodzielnie w sposób zdecydowany zrezygnować ze współpracy z tymi odbiorcami. Wyjściem z sytuacji może być korzystanie z bardziej rozbudowanych i aktualniejszych źródeł informacji, np. raportów kredytowych bazujących nie tylko na ogólnodostępnych sprawozdaniach, ale także na aktualnej wiedzy o rynku płatności pomiędzy firmami, wierzytelnościach, windykacji, zdarzeniach prawnych – pokazujących, kto sobie aktualnie nie radzi w coraz większym stopniu z obsługą zobowiązań. Pozwala to zredukować ryzyko także w odniesieniu do wspomnianych 15% przypadków upadłości firm o dobrych wcześniej rocznych czy kwartalnych wynikach finansowych, a które padły ofiarą zdarzeń losowych czy kumulacji zatorów płatniczych u swoich odbiorców, dających się także przecież w pewnym stopniu wcześniej wychwycić.”
Województwa: budownictwo wciąż istotna przyczyna upadłości na południu kraju, ale nie tylko. W woj. wielkopolskim odwrotnie – problemy w tej branży miały tam miejsce wcześniej, stąd obecny spadek liczby upadłości w województwie, z którym mamy wciąż wyraźnie do czynienia także w woj. mazowieckim
Pomimo, iż w sierpniu upadłości w budownictwie nie zdominowały już w takim stopniu statystyk upadłości na południu kraju jak miało to miejsce w poprzednim miesiącu, to na Podkarpaciu wszystkie 5 upadłości związane było z tym sektorem. W województwie śląskim upadła jedynie jedna firma budowlana, ale bankrutowały firmy produkujące wyroby z tworzyw sztucznych czy metali lub hurtownicy dostarczający je dla budownictwa (cztery przypadki). W województwie dolnośląskim miała miejsce odwrotna sytuacja – upadły cztery firmy budowlane oraz jeden dostawca tego sektora.
Także w innych województwach problemy budownictwa zbierały swoje żniwo: obydwie upadłości w woj. kujawsko-pomorskim, miały związek z dostawami na potrzeby budownictwa, a z kolei w woj. świętokrzyskim były to dwa z trzech bankructw w sierpniu. Także na Mazowszu mieliśmy do czynienia z upadłościami w budownictwie (trzy z dziesięciu tu zanotowanych), a także z jak zawsze w tym województwie z upadłościami detalistów i hurtowników, w tym m.in. odzieży i obuwia. Widać ponadto rozproszone w wielu województwach problemy sektora usług: upadłości firm gastronomicznych, hotelarskich (Pszczyna i Kraków), wydawniczych czy np. jedna świadcząca usługi dentystyczne.
fot. mat. prasowe
Upadłości wg województw
Pomimo, iż w sierpniu upadłości w budownictwie nie zdominowały już w takim stopniu statystyk upadłości na południu kraju jak miało to miejsce w poprzednim miesiącu, to na Podkarpaciu wszystkie 5 upadłości związane było z tym sektorem.
![Coface: 5576 niewypłacalności firm w Polsce w 2024 roku Coface: 5576 niewypłacalności firm w Polsce w 2024 roku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/niewyplacalnosc-firmy/Coface-5576-niewyplacalnosci-firm-w-Polsce-w-2024-roku-264391-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)